1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 14 березня 2018 р. № 161-р
Київ
Про схвалення Концепції Державної цільової програми утилізації компонентів рідкого ракетного палива (гептилу) на період до 2020 року
1. Схвалити Концепцію Державної цільової програми утилізації компонентів рідкого ракетного палива (гептилу) на період до 2020 року, що додається.
Визначити Державне космічне агентство державним замовником Програми.
2. Державному космічному агентству разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади розробити та подати у місячний строк Кабінетові Міністрів України проект Державної цільової програми утилізації компонентів рідкого ракетного палива (гептилу) на період до 2020 року.
Прем'єр-міністр України В.ГРОЙСМАН
Інд. 21
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 14 березня 2018 р. № 161-р
КОНЦЕПЦІЯ
Державної цільової програми утилізації компонентів рідкого ракетного палива (гептилу) на період до 2020 року
Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Компоненти рідкого ракетного палива - пальне типу гептил (далі - компоненти ракетного палива) у кількості 96,7 тонни зберігаються на підприємствах, що належать до сфери управління ДКА:
60 тонн гептилу - на державному підприємстві "Конструкторське бюро "Південне" імені М.К. Янгеля";
36,7 тонни гептилу - на державному підприємстві "Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова".
Проблеми, на розв’язання яких спрямована Державна цільова програма утилізації компонентів рідкого ракетного палива (гептилу) на період до 2020 року (далі - Програма), такі:
компоненти ракетного палива є високотоксичними агресивними хімічними рідинами, які вимагають особливих умов їх зберігання, порушення яких може призвести до виникнення безпосередньої загрози для життя і здоров’я населення;
залишки високотоксичних вибухонебезпечних компонентів ракетного палива, які у процесі використання вийшли з кондиції, не підлягають подальшому використанню і підлягають утилізації;
випробувальні стенди із залишками компонентів ракетного палива, які не використовувались останні 15-20 років, морально і фізично застаріли, використання їх в подальшому неможливе, а зберігання в них залишків токсичних речовин є небезпечним.
Розроблення Програми відповідає пріоритетам державної політики, зокрема Стратегії національної безпеки України, затвердженої Указом Президента України від 26 травня 2015 р. № 287 (пункт 3.9. Загрози екологічній безпеці ).
Програма (державний замовник - ДКА) передбачає утилізацію компонентів ракетного палива типу гептил у кількості 96,7 тонни з обсягом фінансування орієнтовно 110,229 млн. гривень.
Аналіз причин виникнення проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання програмним методом
Проблема знищення великої кількості компонентів ракетного палива виникла з початку 1990-х років після зняття з бойового чергування стратегічних ракетних комплексів наземного базування.
З 1995 по 2015 рік було прийнято ряд постанов Кабінету Міністрів України з вилучення та утилізації токсичних речовин, в тому числі затверджено дві державні програми:
Державна програма утилізації рідинних компонентів ракетного палива та інших токсичних технічних речовин на 1999-2001 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1999 р. № 568 (Офіційний вісник України, 2008 p., № 49, ст. 1621);
Державна цільова програма утилізації компонентів рідкого ракетного палива та інших токсичних технічних речовин на 2010-2014 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2010 р. № 874 (Офіційний вісник України, 2010 p., № 74, ст. 2618).
Через відсутність фінансування ДКА з боку державного бюджету за зазначеними заходами та програмами залишилися неутилізованими 96,7 тонни компонентів ракетного пального, які зберігаються на підприємствах, що належать до сфери управління ДКА.
Для запобігання підвищенню рівня загрози техногенної аварії необхідно утилізувати залишки компонентів ракетного палива та виконати заходи з ліквідації наслідків їх зберігання.
Розв’язати зазначені завдання можливо тільки за умови цільового державного фінансування, для чого доцільно розробити і затвердити Програму.
Мета Програми
Метою Програми є здійснення заходів із зберігання та поетапної утилізації всіх надлишкових та непридатних високотоксичних запасів компонентів ракетного палива (гептилу), які зберігаються на підприємствах, що належать до сфери управління ДКА, з використанням технологічних процесів, які відповідатимуть вимогам техногенної та екологічної безпеки, а також нейтралізація та ліквідація місць зберігання компонентів ракетного палива, що дасть змогу запобігти виникненню надзвичайних ситуацій.

................
Перейти до повного тексту