1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
Н А К А З
16.03.2005 N 194
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 травня 2005 р.
за N 548/10828
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 682 від 17.08.2018 )
Про затвердження Інструкції з організації підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у Державній прикордонній службі України
З метою приведення у відповідність до чинного законодавства України нормативної бази, що забезпечує підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів у Державній прикордонній службі України, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року N 309 "Про затвердження Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у Державній прикордонній службі України (додається).
2. Наказ Державного комітету у справах охорони державного кордону України і Міністра освіти України від 12 серпня 1994 року N 235/252 "Про затвердження Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів у Прикордонних військах України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21 вересня 1994 року за N 220/430, вважати таким, що втратив чинність.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Державної прикордонної служби України - директора Департаменту по роботі з особовим складом.
4. Наказ довести до відома особового складу Державної прикордонної служби України в частині, що його стосується.
Голова Державної прикордонної
служби України
генерал-полковник
ПОГОДЖЕНО:
Міністр освіти
і науки України


М.М.Литвин


С.М.Ніколаєнко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації
Держприкордонслужби України
16.03.2005 N 194
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 травня 2005 р.
за N 548/10828
ІНСТРУКЦІЯ
з організації підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у Державній прикордонній службі України
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає особливості організації та проведення підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів (далі - НПНК) Державної прикордонної служби України при Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького (далі - НАДПСУ) в ад'юнктурі, докторантурі та як здобувачів наукового ступеня кандидата наук (далі - здобувачі) шляхом самостійної роботи над кандидатською дисертацією.
1.2. Підготовка НПНК зі складу офіцерів Державної прикордонної служби України можлива в ад'юнктурі і докторантурі інших центральних органів виконавчої влади з дозволу першого заступника Голови Державної прикордонної служби України за поданням начальника структурного підрозділу Адміністрації Держприкордонслужби України (далі - Адміністрація Держприкордонслужби) за напрямом діяльності.
1.3. Підготовка НПНК з працівників Державної прикордонної служби України здійснюється згідно з Положенням про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 N 309, із змінами, в аспірантурі, докторантурі вищих навчальних закладів та наукових установ (далі - НУ) інших центральних органів виконавчої влади з дозволу першого заступника Голови Державної прикордонної служби України за поданням начальника структурного підрозділу Адміністрації Держприкордонслужби за напрямом діяльності.
1.4. Підготовка НПНК в аспірантурі або докторантурі вищих навчальних закладів (НУ) інших центральних органів виконавчої влади проводиться на підставі договору між вищим навчальним закладом (НУ) центральних органів виконавчої влади України та Адміністрацією Держприкордонслужби. Повноваження на укладання зазначеного договору від Адміністрації Держприкордонслужби надаються першому заступнику Голови Державної прикордонної служби України.
1.5. В ад'юнктурі і докторантурі НАДПСУ за рішенням Адміністрації Держприкордонслужби можуть навчатися особи з інших центральних органів виконавчої влади за рахунок їхніх коштів.
1.6. Загальне керівництво підготовкою НПНК, координацію тематики дисертаційних досліджень із загальних основ теорії охорони державного кордону, оперативного мистецтва та розвитку Державної прикордонної служби України здійснює перший заступник Голови Державної прикордонної служби України - директор Департаменту охорони державного кордону через інформаційно-аналітичне управління.
Перший заступник Голови Державної прикордонної служби України - директор Департаменту по роботі з особовим складом за погодженням з управлінням кадрів Адміністрації Держприкордонслужби організовує та контролює комплектування ад'юнктури і докторантури, планує розподіл офіцерів, які закінчили ад'юнктуру або докторантуру.
Управління професійної підготовки Департаменту по роботі з особовим складом здійснює планування і контролює підготовку НПНК в ад'юнктурі і докторантурі.
Міністерство освіти і науки України здійснює науково-методичне керівництво та контроль за діяльністю ад'юнктури і докторантури в НАДПСУ.
1.7. Ректор НАДПСУ безпосередньо організовує та забезпечує виконання планів підготовки НПНК, відповідає за якість підготовки кандидатів та докторів наук, за ефективне (за призначенням) використання в НАДПСУ осіб з науковим ступенем і вченим званням. Керівництво підготовкою НПНК здійснюється ректором НАДПСУ через учену раду академії та науково-дослідний відділ.
1.8. Кандидати на вступ до ад'юнктури або докторантури подають на ім'я ректора НАДПСУ нижченаведені документи:
рапорт (заява);
анкету (особовий листок з обліку кадрів);
список опублікованих наукових праць і винаходів. Кандидати в ад'юнкти, які не мають опублікованих наукових праць і винаходів, подають наукові доповіді (реферати) з обраної ними наукової спеціальності;
медичну довідку про стан здоров'я із зазначенням можливості навчання в ад'юнктурі (докторантурі) за формою N 286-у;
копію диплома про закінчення вищого навчального закладу із зазначенням одержаної кваліфікації спеціаліста або магістра (особи, які здобули відповідну освіту за кордоном, подають додатково копію документа про нострифікацію диплома);
посвідчення про складання кандидатських іспитів (за наявності складених кандидатських іспитів);
службову характеристику;
копію службової картки;
витяг з протоколу засідання атестаційної комісії (вченої ради НАДПСУ) з рекомендацією щодо вступу до ад'юнктури (для офіцерів, які вступають до ад'юнктури безпосередньо після закінчення НАДПСУ).
Диплом про вищу освіту подається вступником особисто.
При вступі до докторантури, крім того, подаються:
розгорнутий план дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук;
копія диплома про присудження наукового ступеня кандидата наук (у разі здобуття відповідної освіти за кордоном - копія документа про нострифікацію диплома).
Диплом про присудження наукового ступеня кандидата наук подається вступником особисто.
1.9. Тема дисертації, індивідуальний план роботи ад'юнкта або докторанта після обговорення на кафедрі, у відділі затверджуються вченою радою НАДПСУ не пізніше тримісячного терміну після зарахування його до ад'юнктури або докторантури.
1.10. Термін перебування в докторантурі та навчання в ад'юнктурі на загальних підставах не перевищує трьох років. В окремих випадках тривалість перебування в докторантурі та навчання в ад'юнктурі вчена рада НАДПСУ може встановлювати диференційовано від одного до трьох років з урахуванням ступеня готовності дисертації.
До терміну перебування в докторантурі або навчання в ад'юнктурі не включається період хвороби (тривалістю понад один місяць), перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також з інших поважних причин, передбачених законодавством України. Учена рада НАДПСУ оцінює обставини, що унеможливили працю над дисертацією, і визначає термін, на який продовжується перебування в докторантурі або навчання в ад'юнктурі (як правило, не більше одного року).
1.11. Наукове консультування докторантів та наукове керівництво роботою ад'юнктів і здобувачів, приймання вступних та кандидатських іспитів, рецензування рефератів, консультації та інші роботи, пов'язані з підготовкою докторів і кандидатів наук для своєї установи, здійснюються, як правило, штатним складом НАДПСУ. Штатному професорсько-викладацькому складу НАДПСУ ця робота зараховується у педагогічне навантаження відповідно до встановлених норм.
1.12. У НАДПСУ відповідно до напрямів підготовки НПНК створюються спеціалізовані вчені ради. Порядок створення, функціонування і діяльності спеціалізованих учених рад визначається Положенням про спеціалізовані вчені ради, затвердженим наказом Вищої атестаційної комісії України від 29.08.2000 N 429 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за N 918/5139 (із змінами).
1.13. Ад'юнкти й докторанти мають право на:
користування навчально-матеріальною, науковою, культурно-спортивною, оздоровчою базою НАДПСУ;
отримання всіх видів відкритої наукової інформації та наукового консультування;
участь у науковій діяльності кафедри, відділу, факультету;
переривання навчання з поважних причин із подальшим його продовженням. Тривалість і кількість переривань навчання, а також поважність причин визначаються вченою радою НАДПСУ;
щорічну чергову відпустку згідно з Положенням про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженим Указом Президента України від 07.11.2001 N 1053 (із змінами), яка включається до загального терміну навчання;
на забезпечення впорядкованим житлом на час навчання за умови оплати вартості користування житлом самим ад'юнктом або докторантом (іногороднім);
участь у виборах до органів самоврядування НАДПСУ;
безпечні та нешкідливі умови навчання і праці;
перевагу при призначенні на посаду для подальшого проходження служби після закінчення навчання в ад'юнктурі та перебування в докторантурі.
1.14. Ад'юнкти й докторанти зобов'язані:
дотримувати вимоги законодавства України, норми поведінки;
глибоко оволодівати знаннями, практичними навичками, професійною майстерністю, підвищувати загальний культурний рівень;
опанувати методологію проведення наукових досліджень;
виконувати індивідуальний план роботи над дисертацією;
звітувати про хід виконання дисертації на засіданні кафедри, відділу, факультету, ученої ради НАДПСУ;
у встановлений термін захистити дисертацію або подати її для захисту до спеціалізованої вченої ради.
1.15. Ад'юнкт або докторант може бути відрахований з ад'юнктури або докторантури за грубе порушення правил внутрішнього розпорядку вищого навчального закладу, наукової установи, за вчинення протиправних дій, а також за невиконання індивідуального плану роботи без поважних причин. Рішення про відрахування ад'юнкта або докторанта ухвалює вчена рада НАДПСУ. На підставі рішення вченої ради ад'юнкта або докторанта відраховують з ад'юнктури або докторантури наказом ректора НАДПСУ.
1.16. Взаємозобов'язання академії та ад'юнкта (докторанта), підготовка якого здійснюється в НАДПСУ, визначаються в угоді (примірна угода наведена у додатку 1), якою передбачається своєчасне закінчення роботи над дисертацією, призначення на посаду після закінчення докторантури або ад'юнктури, забезпечення відповідних умов праці, надання службового житла, збереження черги на отримання житла та відповідальність сторін у разі невиконання умов типової угоди.
1.17. Здобувачам наукового ступеня, які раніше не перебували в ад'юнктурі (докторантурі), за умови успішного поєднання службової діяльності та наукової роботи, за рекомендацією вченої ради НАДПСУ керівництвом органу Державної прикордонної служби України, де проходить службу (працює) здобувач, може надаватися творча відпустка для завершення роботи над дисертацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 1998 року N 45 "Про затвердження умов, тривалості, порядку надання та оплати творчих відпусток".
1.18. Ад'юнкт або докторант, який успішно захистив дисертацію до закінчення терміну навчання в ад'юнктурі або перебування в докторантурі, уважається таким, що повністю виконав індивідуальний план роботи, і призначається на посаду встановленим порядком.
1.19. Фінансування НАДПСУ з питань діяльності ад'юнктури і докторантури здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Оплата витрат, пов'язаних з розмножуванням автореферату дисертації, прийнятої для захисту спеціалізованою вченою радою НАДПСУ, здійснюється за рахунок кошторису НАДПСУ за фактичними витратами.
Оплата офіційних опонентів за відзив про докторську або кандидатську дисертацію здійснюється в розмірах, передбачених чинним законодавством.
2. Планування підготовки й розподілу науково-педагогічних і наукових кадрів
2.1. Підготовка НПНК у Державній прикордонній службі України здійснюється за державним замовленням, науковими спеціальностями, перспективними та річними планами. Зазначені плани опрацьовуються з урахуванням потреб Державної прикордонної служби України в НПНК для комплектування посад, які підлягають заміщенню особами з науковим ступенем. Посади, які підлягають заміщенню особами з науковим ступенем, зазначені в Переліку посад у Національній академії Державної прикордонної служби України та Науково-дослідному інституті Державної прикордонної служби України, які підлягають заміщенню особами з науковим ступенем (додаток 2).
2.2. Перспективний план підготовки НПНК для Державної прикордонної служби України опрацьовується в Адміністрації Держприкордонслужби на п'ять років з урахуванням можливостей НАДПСУ.
Перспективний план підготовки НПНК у Державній прикордонній службі України узгоджується з управлінням кадрів Адміністрації Держприкордонслужби й затверджується першим заступником Голови Державної прикордонної служби України - директором Департаменту по роботі з особовим складом до 1 серпня року, що передує початку роботи.
2.3. Річні плани підготовки НПНК на наступний навчальний рік опрацьовуються у НАДПСУ й до першого вересня затверджуються першим заступником Голови Державної прикордонної служби України - директором Департаменту по роботі з особовим складом.
2.4. Ректор НАДПСУ до першого лютого року, що передує року набору, подає в управління кадрів Адміністрації Держприкордонслужби пропозиції щодо комплектування докторантури і ад'юнктури.
Пропозиції складаються на підставі перспективних і річних планів підготовки НПНК. З урахуванням цих пропозицій управління кадрів Адміністрації Держприкордонслужби до першого жовтня року, що передує року набору, надсилає до кадрових органів Державної прикордонної служби України наряди на виділення кандидатів для вступу в ад'юнктуру з розрахунку - два кандидати на одне місце.
Витяги з нарядів у ті самі терміни надсилаються до НАДПСУ.
2.5. Плани розподілу випускників докторантури і ад'юнктури опрацьовуються НАДПСУ разом з управлінням кадрів Адміністрації Держприкордонслужби до першого січня року випуску на підставі поданих заявок.
Плани розподілу випускників докторантури і ад'юнктури затверджуються першим заступником Голови Державної прикордонної служби України - директором Департаменту по роботі з особовим складом. Витяги з плану через відповідні кадрові органи надсилаються до НАДПСУ.
На підставі витягу з плану розподілу ректором НАДПСУ опрацьовуються проекти наказів про призначення випускників докторантури і ад'юнктури на посади. Проекти наказів про призначення випускників докторантури і ад'юнктури подаються щороку в управління кадрів Адміністрації Держприкордонслужби до 15 серпня і до 15 листопада.
3. Підготовка докторів наук
3.1. Докторантура як вищий ступінь єдиної системи безперервної освіти створюється з метою забезпечення планомірної підготовки НПНК вищої кваліфікації - докторів наук.
3.2. До докторантури НАДПСУ приймаються громадяни України, які мають науковий ступінь кандидата наук, наукові здобутки, опубліковані праці з обраної наукової спеціальності та які в змозі на високому науковому рівні проводити наукові дослідження.
3.3. Особи, які мають бажання вступити до докторантури, подають рапорт по команді до 1 лютого року вступу. Начальники органів Державної прикордонної служби України рапорти осіб зі своїми висновками і документами, указаними в п. 1.11 цієї Інструкції, надсилають до 1 березня року вступу в НАДПСУ.
3.4. Ректор НАДПСУ не пізніше 10 днів з моменту отримання документів на кандидатів для вступу до докторантури направляє їх для вивчення на відповідні кафедри та в науково-дослідний відділ. Кількість кандидатів, які розглядаються на кожне місце в докторантурі, не обмежується.
3.5. Після попереднього розгляду відповідності документів установленим вимогам ректор НАДПСУ надсилає до Адміністрації Держприкордонслужби України подання про виклик у НАДПСУ кандидатів на вступ в докторантуру для участі в конкурсному відборі.
3.6. Кафедра та науково-дослідний відділ у місячний термін з дня отримання документів заслуховують наукові доповіді кандидатів для вступу до докторантури, розглядають розгорнуті плани роботи над дисертацією і шляхом таємного або відкритого голосування визначають можливість зарахування кожної особи до докторантури.
Учена рада НАДПСУ в місячний термін розглядає висновки кафедр і науково-дослідного відділу, за потреби заслуховує наукові доповіді кандидатів для вступу до докторантури з виконаних наукових досліджень і готує пропозиції щодо їх зарахування до докторантури. Рішення вченої ради затверджується наказом ректора НАДПСУ.
3.7. За поданням ректора НАДПСУ зарахування до докторантури здійснюється наказом Адміністрації Держприкордонслужби. Підготовка в докторантурі починається з 1 вересня.
3.8. Для надання допомоги докторанту в написанні дисертації за місцем його підготовки може призначатися науковий консультант з висококваліфікованих НПНК - докторів наук. Відповідальність за якісне і своєчасне виконання докторантом дисертаційного дослідження несуть ректор, науковий консультант і докторант. Науковими консультантами можуть призначатися також провідні вчені - доктори наук з інших організацій.
Кількість докторантів, прикріплених до одного наукового консультанта, визначається за його згодою ректором НАДПСУ і не повинна перевищувати 3 особи одночасно. Для здійснення наукового консультування надається щороку 50 академічних годин на одного докторанта.
3.9. Тема, розгорнутий план дисертації та індивідуальний план роботи докторанта затверджуються вченою радою не пізніше тримісячного терміну після зарахування до докторантури. За поданням ректора НАДПСУ теми та розгорнуті плани докторських дисертацій погоджуються з відповідним департаментом та інформаційно-аналітичним управлінням Адміністрації Держприкордонслужби.
3.10. Щороку докторанти подають до вченої ради НАДПСУ звіт про виконання індивідуального плану роботи. Після його попереднього обговорення на кафедрі та в науково-дослідному відділі проводиться атестація докторантів і приймається рішення про їх подальше перебування в докторантурі. Результати атестації затверджуються ректором НАДПСУ.
4. Підготовка кандидатів наук
4.1. Підготовка кандидатів наук в ад'юнктурі
4.1.1. Ад'юнктура при НАДПСУ є складовою частиною єдиної системи безперервної освіти й основною формою підготовки офіцерських кадрів до самостійної педагогічної та наукової роботи. Ад'юнктура має на меті поглиблення особистої загальнотеоретичної і спеціальної підготовки, оволодіння методами і засобами наукових досліджень, ведення наукової, педагогічної та виховної роботи.
4.1.2. Підготовка ад'юнктів здійснюється цілеспрямовано для заміщення посад професорсько-викладацького складу НАДПСУ, а також науковців у наукових підрозділах Державної прикордонної служби України.
4.1.3. До ад'юнктури на підставі конкурсного відбору приймаються офіцери Державної прикордонної служби України, які працюють за фахом відповідно до спеціальності ад'юнктури, мають вищу освіту та кваліфікацію спеціаліста або магістра, позитивно зарекомендували себе на службі та виявили здібності до педагогічної або науково-дослідної роботи. Вступники до ад'юнктури з оперативно-тактичної та педагогічної спеціальностей повинні мати досвід практичної роботи в органах Державної прикордонної служби України на відповідних посадах.
4.1.4. До ад'юнктури можуть бути прийняті офіцери безпосередньо після закінчення НАДПСУ, якщо вони виявили здібності до навчання, схильність до науково-дослідної діяльності і вченою радою академії їм надано рекомендацію для вступу до ад'юнктури.
4.1.5. Керівники органів Державної прикордонної служби України рапорти офіцерів зі своїми висновками і документи, зазначені в п. 1.11 цієї Інструкції, разом з особовими справами вступників до ад'юнктури подають до НАДПСУ не пізніше 1 березня поточного року.
У рапорті зазначаються дисципліни, з яких складені кандидатські іспити, згода на участь у конкурсі за результатами складених кандидатських іспитів, наукова спеціальність, на яку планується вступ, іноземна мова, що її вивчав кандидат.
4.1.6. Для прийняття до ад'юнктури створюється приймальна комісія, яку очолює ректор (заступник ректора з наукової роботи) НАДПСУ. Члени приймальної комісії призначаються ректором НАДПСУ з числа начальників факультетів, кафедр, відділів і професорсько-викладацького складу. До складу комісії вводяться представники відділу кадрів та медичної служби.
4.1.7. Рішення про допуск до складання вступних іспитів до ад'юнктури виноситься приймальною комісією за результатами розгляду документів, наведених у п. 1.11 цієї Інструкції, про що вступника до ад'юнктури повідомляють у тижневий термін, але не пізніше двох місяців до початку вступних іспитів.
Приймальна комісія може відмовити вступнику в допуску до складання вступних іспитів до ад'юнктури у зв'язку з неподанням у встановлений термін усіх або окремих документів, названих у п. 1.11 цієї Інструкції.
Списки кандидатів для вступу до ад'юнктури, допущених приймальною комісією до складання вступних іспитів, подаються до Адміністрації Держприкордонслужби.
4.1.8. Вступники до ад'юнктури складають вступні іспити зі спеціальності, філософії та однієї з іноземних мов на вибір (англійської, німецької, іспанської, італійської, французької) в обсязі навчальних програм для вищих навчальних закладів IV рівня акредитації, затверджених Міністерством освіти і науки України. Іспит з іншої іноземної мови складається за рішенням вченої ради НАДПСУ в разі, якщо знання цієї мови потрібне для роботи над дисертацією.
Результати вступних іспитів до ад'юнктури дійсні протягом календарного року.
Вступники, які на час вступу до ад'юнктури склали всі або декілька кандидатських іспитів, звільняються від відповідних вступних іспитів і їм зараховуються оцінки кандидатських іспитів.
4.1.9. Приймання вступних іспитів до ад'юнктури проводиться предметними комісіями, як правило, у кількості 3-5 осіб, які призначаються наказом ректора НАДПСУ і до складу яких включаються доктори та кандидати наук з відповідної спеціальності. До складу предметної комісії з іноземної мови можуть включатися також доценти та висококваліфіковані викладачі, які не мають наукового ступеня і вченого звання.
4.1.10. Особам, допущеним до складання вступних іспитів до ад'юнктури для підготовки та складання вступних іспитів, надається один раз на рік додаткова відпустка за місцем служби із збереженням грошового утримання з розрахунку 10 днів на кожний вступний іспит. Особи, які вступають до ад'юнктури з одним або декількома складеними кандидатськими іспитами, користуються додатковою відпусткою для складання вступних іспитів, що залишились, із розрахунку 10 днів на кожний іспит. Особи, які склали всі кандидатські іспити, правом на додаткову відпустку для складання вступних іспитів до ад'юнктури за місцем служби не користуються.
До терміну відпустки додається додатковий час на проїзд від місця служби до місцезнаходження НАДПСУ та у зворотний бік зі збереженням грошового утримання. Документом, який засвідчує право вступника до ад'юнктури на додаткову оплачувану відпустку, є повідомлення приймальної комісії за підписом ректора НАДПСУ про його допуск до складання вступних іспитів.
4.1.11. Вступні іспити до ад'юнктури проводяться в НАДПСУ щороку в термін з 1 до 30 липня. На підставі результатів вступних іспитів до ад'юнктури приймальна комісія приймає рішення щодо кожного вступника.
У разі одержання однакових оцінок переважним правом при зарахуванні до ад'юнктури користуються вступники, які склали всі або декілька кандидатських іспитів.
За поданням ректора НАДПСУ зарахування до ад'юнктури здійснюється наказом Адміністрації Держприкордонслужби.
Підготовка в ад'юнктурі починається з 1 вересня.
4.1.12. Відповідним наказом ректора НАДПСУ кожен ад'юнкт після його зарахування до ад'юнктури закріплюється за кафедрою або науково-дослідним відділом, і йому протягом місяця призначається науковий керівник, який здійснює наукове керівництво роботою над дисертацією, контролює виконання затвердженого ним індивідуального плану і несе особисту відповідальність за якісне написання ад'юнктом дисертації.

................
Перейти до повного тексту