- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 січня 2005 р.
за N 26/10306
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
освіти і науки
N 537 від 17.06.2008 )
Про затвердження Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
освіти і науки
N 647 від 10.11.2005 )
1. Затвердити Порядок надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України (додається).
2. Департаментам загальної середньої та дошкільної освіти (Полянський П.Б.), професійно-технічної освіти (Супрун В.В.), вищої освіти (Болюбаш Я.Я.) забезпечити реалізацію організаційно-методичних заходів щодо проведення об'єктивної експертизи навчальних видань, засобів навчання і навчального обладнання.
3. Інституту навчальної літератури (Харламова Т.Б.), Науково-методичним центрам середньої освіти (Завалевський Ю.І.), професійно-технічної освіти (Паржницький В.В.), вищої освіти (Левківський К.М.) організувати роботу за своїми напрямами предметних комісій Науково-методичної ради з питань освіти та підготовку відповідних матеріалів для надання грифів, свідоцтв Міністерством освіти і науки України відповідно до цього Порядку.
4. Уважати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти і науки України від 7 червня 2001 року
N 440 "Про затвердження Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів і свідоцтва Міністерства освіти і науки України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 червня 2001 року за N 546/5737.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступників Міністра Огнев'юка В.О., Десятова Т.М., Степка М.Ф.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
23.12.2004 N 973
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 січня 2005 р.
за N 26/10306
ПОРЯДОК
надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України
Цей Порядок визначає систему організаційної роботи Міністерства освіти і науки України щодо проведення науково-методичної та технічної експертизи навчальних видань, засобів навчання і навчального обладнання, офіційного підтвердження доцільності їх використання у навчально-виховному процесі в загальноосвітніх навчальних закладах України та конкурсного відбору рекомендованої навчальної літератури відповідно до Положення про Всеукраїнський конкурс навчальних програм та підручників для загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12.02.2004
N 108 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.02.2004 за N 244/8843. Він ґрунтується на положеннях і нормах Законів України
"Про освіту",
"Про вищу освіту",
"Про загальну середню освіту",
"Про професійно-технічну освіту",
"Про дошкільну освіту",
"Про позашкільну освіту",
"Про видавничу справу",
"Про наукову і науково-технічну експертизу",
"Про авторське право і суміжні права"; постанов Кабінету Міністрів України від 16.11.2000
N 1717 "Про перехід загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст, структуру і 12-річний термін навчання", від 28.08.2003
N 1378 "Про вдосконалення роботи із забезпечення учнів і студентів навчальних закладів підручниками та посібниками" та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність Міністерства освіти і науки України щодо науково-методичного забезпечення системи освіти України.
1. Загальні положення
1.1. Офіційне визнання відповідності навчальних видань, засобів навчання, навчального обладнання вимогам державних стандартів освіти, навчальним програмам, іншим нормативним документам освіти реалізується через процедуру надання Міністерством освіти і науки України (далі - Міністерство) відповідного грифа (далі - Гриф) для використання в навчально-виховному процесі. Навчальне обладнання отримує свідоцтво Міністерства освіти і науки України про визнання відповідності педагогічним вимогам (далі - Свідоцтво).
1.2. Для цілей цього Порядку терміни використовуються у такому значенні:
1.2.1. Навчальна програма - навчальне видання, що визначає зміст, обсяг, а також порядок вивчення і викладання певної дисципліни.
1.2.2. Підручник - основне навчальне видання із систематизованим викладом дисципліни, що відповідає офіційно затвердженій навчальній програмі (у тому числі Буквар).
1.2.3. Навчальний посібник - навчальне видання, яке доповнює або частково замінює підручник у викладі навчального матеріалу з певного предмета, курсу, дисципліни або окремого його розділу (до навчального посібника належать курс лекцій, зошит-посібник, прописи, розвивальні ігри тощо, що застосовуються в навчально-виховному процесі, у тому числі навчальні посібники серії "Шкільна бібліотека").
1.2.4. Навчально - наочний посібник - навчальне образотворче видання матеріалів на допомогу у вивченні, викладанні чи вихованні.
1.2.5. Навчально-методичний посібник - навчальне видання з методики викладання навчальної дисципліни (її розділів, частин) або з методики виховання.
1.2.6. Хрестоматія - навчальне видання літературно-художніх, історичних та інших творів чи уривків з них, що є об'єктом вивчення (різновидом хрестоматії є книга для читання).
1.2.7. Практикум - навчальне видання практичних завдань і вправ, що сприяють засвоєнню набутих знань, умінь і навичок (різновидом практикумів є робочі зошити).
1.2.8. Словник для школярів та студентів - довідкове видання упорядкованого переліку мовних одиниць (слів, словосполучень, фраз, термінів, імен, знаків), доповнених відповідними довідковими даними.
1.2.9. Енциклопедія для школярів та студентів - довідкове видання зведення основних відомостей з однієї чи усіх галузей знання та практичної діяльності, викладених у коротких статтях, розташованих за абеткою їхніх назв або в систематичному порядку.
1.2.10. Енциклопедичний словник для школярів та студентів - енциклопедія, статті якої викладені в стислій формі та розташовані за абеткою їхніх назв.
1.2.11. Мовний словник для школярів та студентів - словник переліку мовних одиниць з їхніми характеристиками або перекладом на іншу (інші) мову (мови).
1.2.12. Тлумачний словник для школярів та студентів - мовний словник, що пояснює значення слів певної мови, дає граматичну, стилістичну характеристики, приклади застосування та інші відомості.
1.2.13. Термінологічний словник для школярів та студентів - словник термінів та визначень певної галузі знань.
1.2.14. Довідник для школярів та студентів - довідкове видання прикладного характеру, побудоване за абеткою назв статей або в систематичному порядку.
1.2.15. Альбом - книжкове або комплектне аркушеве образотворче видання.
1.2.16. Атлас - альбом зображень різних об'єктів (карти, креслення, малюнки та ін.), що пропонується з метою навчання або практичного виконання.
1.2.17. Педагогічний програмний засіб - програмна продукція, яка використовується у комп'ютеризованих системах освіти як засіб навчання чи виховання учнів і студентів.
1.2.18. Натуральний об'єкт - незмінений або дидактично модифікований об'єкт природи, що використовується як засіб навчання.
1.2.19. Навчальна модель - засіб навчання переважно демонстраційного типу, що спрощено відтворює об'єкт вивчення, якщо його неможливо або складно демонструвати в натуральному вигляді.
1.2.20. Прилади і пристосування - технічні пристрої, що як засоби навчання призначені для демонстрації явищ та процесів, вимірювання фізичних величин, регулювання і контролю тощо. Зазначені видання і засоби навчання можуть використовуватися в навчальному процесі за умови позитивного рішення предметної комісії Науково-методичної ради без відповідного Грифа Міністерства.
1.2.21. Аудіовізуальні засоби навчання і пристрої - комплекс різноманітних світлотехнічних і звукових посібників та спеціальної апаратури, яка дає змогу відтворювати відповідну інформацію.
1.2.22. Обладнання загального призначення - сукупність матеріальних об'єктів, які формують навчальне середовище, але не використовуються як джерело знань.
1.3. Міністерство освіти і науки України встановлює три види Грифів:
- "Затверджено Міністерством освіти і науки України";
- "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України";
- "Схвалено для використання в навчально-виховному процесі".
1.4. Гриф "Затверджено Міністерством освіти і науки України" надається навчальним програмам, підручникам, засобам навчання з базових предметів, курсів, дисциплін, що пройшли апробацію відповідно до Положення про апробацію навчальної літератури для загальноосвітніх навчальних закладів, що затверджується наказом Міністерства освіти і науки України, і за її результатами визнані як усталені для використання у навчально-виховному процесі. Рішення про надання Грифа "Затверджено Міністерством освіти і науки України" приймає колегія Міністерства.
1.5. "Гриф "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України" надається новоствореним підручникам і навчальним посібникам, які підлягають апробації; іншим видам навчальних видань, що реалізують окрему авторську методичну лінію у викладі навчального матеріалу; засобам навчання і навчальному обладнанню. Цей Гриф також надається підручникам, створеним у період переходу загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст, структуру і 12-річний термін навчання, що видаються масовим тиражем і підлягають апробації. Рішення про надання Грифа "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України" приймають заступники міністра, що відповідають за напрям освіти, на підставі висновку предметної комісії Науково-методичної ради з питань освіти, а за підсумками всеукраїнських конкурсів навчальних програм та підручників - колегія Міністерства освіти і науки України.
................Перейти до повного тексту