- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Міністра оборони України
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 листопада 2005 р.
за N 1377/11657
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони
N 287 від 18.08.2020 )
Про затвердження Інструкції про порядок підготовки до видання навчальної літератури та наукових публікацій у Збройних Силах України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства
оборони
N 615 від 22.11.2010
N 432 від 25.08.2015 )
1. Затвердити Інструкцію про порядок підготовки до видання навчальної літератури та наукових публікацій у Збройних Силах України, що додається.
2. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.
Міністр оборони України ПОГОДЖЕНО: Заступник міністра освіти і науки України | А.С.Гриценко М.Ф.Степко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра оборони
України
01.11.2005 N 654
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 листопада 2005 р.
за N 1377/11657
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок підготовки до видання навчальної літератури та наукових публікацій у Збройних Силах України
( У тексті Інструкції слова "Національна академія оборони України" у всіх відмінках замінено словами "Національний університет оборони України" у відповідних відмінках; "Науково-методичний центр військової освіти Міністерства оборони України" у всіх відмінках замінено словами "Науково-методична комісія з військових наук, національної безпеки, безпеки державного кордону" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства оборони
N 615 від 22.11.2010 )
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає порядок підготовки до видання навчальної літератури та наукових публікацій для вищих військових навчальних закладів Збройних Сил України, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України та науково-дослідних установ Збройних Сил України (далі - ВВНЗ), оцінювання її науково-методичного рівня та офіційного підтвердження доцільності використання у навчальному процесі.
1.2. До основних видів видань навчальної літератури (далі - навчальні видання) належать підручники, навчальні посібники, а також курси лекцій.
Додатковими видами навчальних видань є навчально-методичні посібники, методичні рекомендації, конспекти лекцій, навчальні наочні посібники, практикуми.
Як допоміжні до навчальних видань використовуються наочні посібники, практичні посібники, довідники, словники тощо.
1.3. Основними видами наукових публікацій є матеріали результатів теоретичних і (або) експериментальних досліджень, а також підготовлені до публікації історичні документи, літературні тексти та пам'ятки культури. Розрізняють науково-дослідні та джерелознавчі види наукових видань.
До науково-дослідних видів видань належать: наукові монографії, автореферати дисертацій, препринти, наукові статті, тези доповідей, матеріали наукових конференцій, збірники наукових праць.
До джерелознавчих видів видань належать: документальні наукові видання, які містять історичні документи, літературні тексти та пам'ятки культури, що пройшли текстологічне опрацювання, мають коментарі, вступні статті, допоміжні показники та інші науково-довідкові елементи видання.
1.4. Навчальні видання та наукові публікації можуть створюватися також в електронному вигляді - електронні видання, що розробляються за допомогою програмних або мультимедійних засобів.
1.5. Навчальні видання та наукові публікації повинні бути чітко структурованими, викладення матеріалу - лаконічним, логічним, системним, образним.
1.6. Не допускається видання підручників із загальноосвітніх, загальнонаукових і загальнотехнічних дисциплін, якщо подібні підручники видані (видаються) Міністерством освіти і науки України.
2. Порядок підготовки до видання навчальних видань та наукових публікацій
2.1. Видання підручників здійснюється відповідно до Зведеного перспективного плану видання підручників для вищих військових навчальних закладів Збройних Сил України, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України та науково-дослідних установ Збройних Сил України (далі - Зведений план), зразок якого наведено в додатку 1 до цієї Інструкції.
Видання навчальних посібників, курсів лекцій і допоміжних видів навчальних видань та наукових публікацій здійснюється відповідно до Редакційно-видавничого плану вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, науково-дослідної установи (далі - Редакційно-видавничий план), зразок якого наведено в додатку 2 до цієї Інструкції.
2.2. Замовником видання підручників для ВВНЗ є Міністерство оборони України в особі директора Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України.
2.3. Зведений план формується у Департаменті військової освіти та науки Міністерства оборони України на підставі пропозицій командувачів видів Збройних Сил України, керівників відповідних структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, яким підпорядковані ВВНЗ, і начальника Національного університету оборони України на 5 років і затверджується наказом Міністра оборони України.
До зазначених пропозицій додаються пояснювальні записки з обґрунтуванням необхідності видання підручників.
Переважне право на включення у Зведений план надається Національному університету оборони України і тим військовим навчальним закладам, які є провідними в даній галузі військових знань.
Видання підручників, не включених у Зведений план, може здійснюватися ВВНЗ за рахунок фінансових надходжень до ВВНЗ від юридичних і фізичних осіб за освітні послуги, якщо це передбачено статутом ВВНЗ, або за власний рахунок автора (авторів).
2.4. На виконання Зведеного плану для підготовки підручника до видання у ВВНЗ розробляється план-проспект підручника, який у двох примірниках надсилається директору Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України для затвердження. До нього додаються:
завірена копія програми навчальної дисципліни, для забезпечення якої готується запланований підручник;
витяг з протоколу засідання вченої ради ВВНЗ про ухвалення плану-проспекту підручника;
три рецензії фахівців відповідної галузі на план-проспект підручника;
експертний висновок Науково-методичної комісії з військових наук, національної безпеки, безпеки державного кордону на план-проспект підручника;
проект договору про створення підручника.
2.5. Науково-методична комісія з військових наук, національної безпеки, безпеки державного кордону проводить експертизу плану-проспекту підручника щодо відповідності його змісту програмі навчальної дисципліни для прийняття обґрунтованого рішення про затвердження або повернення для доопрацювання плану-проспекту підручника. Термін проведення експертизи - 2 тижні.
2.6. За наявності визначених документів у пункті 2.4 цієї Інструкції та позитивного експертного висновку Науково-методичної комісії з військових наук, національної безпеки, безпеки державного кордону, після погодження з директорами Департаменту фінансів Міністерства оборони України та Юридичного департаменту Міністерства оборони України укладається договір про створення підручника.
( Абзац перший пункту 2.6 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони
N 432 від 25.08.2015 )
Затверджений план-проспект підручника й укладений договір про створення підручника є підставою для підготовки рукопису підручника.
2.7. Для затвердження до видання рукопис підручника надсилається автором (авторами) на адресу директора Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України. До рукопису додаються:
копія договору про створення підручника;
завірена копія робочої програми навчальної дисципліни, для забезпечення якої підготовлено рукопис підручника;
витяг з протоколу засідання вченої ради військового навчального закладу про доцільність видання запланованого підручника;
не менше трьох позитивних зовнішніх рецензій фахівців на рукопис підручника;
експертний висновок про можливість відкритої публікації підручника або надання йому відповідного грифа, якщо він містить відомості, що становлять державну таємницю;
проект розрахунку розсилки підручника користувачам.
2.8. Науково-методична комісія з військових наук, національної безпеки, безпеки державного кордону проводить експертизу рукопису підручника. Термін здійснення експертизи - 1 місяць.
2.9. Підставою для направлення рукопису підручника до видавництва є позитивна експертиза Науково-методичної комісії з військових наук, національної безпеки, безпеки державного кордону та засвідчене підписом і печаткою рішення директора Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України на першій сторінці рукопису: "Затверджую до видання безкоштовно тиражем у кількості ____ примірників".
2.10. Підручники розсилаються до ВВНЗ згідно з розрахунком розсилки підручника користувачам, затвердженим директором Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України. Один примірник підручника (контрольний) надсилається до Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України для обрахування розміру авторської винагороди.
2.11. Редакційно-видавничий план є службовим документом з питань тематичного й організаційного забезпечення підготовки до видання навчальної літератури та наукових публікацій і розробляється у ВВНЗ терміном на один рік на підставі заявок керівників його структурних підрозділів на видання основних і допоміжних видів навчальної літератури та наукових публікацій. До заявок додаються анотації, плани-проспекти запланованих видань та пояснювальні записки з обґрунтуванням необхідності їх видання.
Зазначений план підписується начальником ВВНЗ, погоджується з відповідним командувачем виду Збройних Сил України, керівником структурного підрозділу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України і до 1 вересня року, що передує року видання, подається на затвердження директору Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України. До Редакційно-видавничого плану додаються пояснювальна записка та анотації запланованих видань.
Унесення змін і доповнень до нього здійснюється за погодженням з відповідним командувачем виду Збройних Сил України або керівником структурного підрозділу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України і затверджується директором Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України.
Редакційно-видавничий план Національного університету оборони України підписується її начальником та затверджується директором Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України.
2.12. Підготовка до видання навчальних посібників і допоміжних видів навчальної літератури, яким передбачається надання грифа "Схвалено Міністерством оборони України для використання в навчально-виховному процесі" (далі - Гриф), здійснюється у порядку, установленому пунктами 2.4-2.10.
2.13. Підставою для видання навчальних посібників, курсів лекцій, а також додаткових та допоміжних видів навчальних видань, яким не передбачається надання Грифа, є затверджений вченою радою ВВНЗ план-проспект видання (додаток 3 до Інструкції), рукопис, затверджений начальником ВВНЗ, витяг з протоколу вченої ради, дві рецензії фахівців відповідної галузі видання (для внутрішнього призначення - внутрішні, для зовнішнього - одна зовнішня, одна внутрішня).
2.14. Видання наукових публікацій здійснюється з метою оприлюднення проміжних або кінцевих результатів наукових досліджень, які фіксують науковий пріоритет автора.
2.15. Рішення про включення до редакційно-видавничого плану та підготовку до видання наукових публікацій приймає вчена рада ВВНЗ згідно з планом наукової роботи установи (закладу).
2.16. Порядок підготовки до видання наукових публікацій здійснюється згідно із затвердженими Редакційно-видавничими планами та з урахуванням пропозицій Вищої атестаційної комісії України.
3. Типова структура навчальних видань
3.1. Під час розробки підручника (навчального посібника) повинна бути передбачена така послідовність структурних елементів текстової частини:
зміст (перелік розділів);
передмова (вступ);
основний текст;
питання та тести для самоконтролю;
обов'язкові та додаткові задачі, приклади;
ілюстрації (рисунки, таблиці);
список літератури;
предметний та іменний покажчики;
додатки.
3.2. Зміст (перелік розділів) повинен містити назви всіх частин і розділів підручника (посібника) та інших його структурних елементів (передмови, післямови, списку літератури, предметного та іменного покажчиків, додатків тощо). Скорочення назв частин і розділів у змісті або викладення їх в іншій редакції порівняно з відповідними назвами в тексті підручника (посібника) не допускаються.
3.3. Порядкові номери частин і розділів та їхні назви у змісті пишуться в один рядок і відділяються між собою крапкою. Усі назви частин і розділів у змісті пишуться з великої літери. Останнє слово кожної назви з'єднується крапками з відповідним номером сторінки в правому стовпчику змісту.
3.4. Номери сторінок змісту в рукописах підручників (навчальних посібників) рекомендується проставляти простим олівцем.
3.5. Список термінів і скорочень повинен містити перелік визначень і пояснень лише тих термінів і скорочень, які не є загальновідомими.
3.6. У передмові (вступі) підручника (навчального посібника) мають бути чітко визначені характеристика місця, ролі та значення навчальної дисципліни й окремих її розділів у підготовці військових фахівців, загальна дидактична мета навчальної дисципліни і часткові дидактичні цілі окремих її розділів, а також основні способи їх досягнення.
3.7. Основний текст підручника (навчального посібника) повинен відтворювати чітко структурований, дидактично і методично оброблений, логічно систематизований та ілюстрований навчальний матеріал, зміст якого має відповідати навчальній програмі. Назви частин і розділів підручника (навчального посібника) повинні відповідати назвам частин і розділів затвердженого плану-проспекту. Аналогічної відповідності необхідно дотримуватись і щодо послідовності їх розташування в структурі підручника (навчального посібника).
3.8. У підручниках можуть мати місце окремі розділи, не передбачені навчальною програмою, якщо автори вважають це доцільним або необхідним для поглибленого оволодіння навчальним матеріалом, але в структурі підручника не допускається відсутність тих розділів, що передбачені програмою навчальної дисципліни.
3.9. Засоби самоконтролю і самооцінювання є необхідними структурними елементами підручника (навчального посібника). Відсутність таких засобів або недостатня увага автора (авторів) до якості їх відпрацювання знижує цінність підручника (навчального посібника) як основного засобу самонавчання.
3.10. Засоби самоконтролю - це запитання, завдання, задачі, тести, якими завершуються частини і розділи підручника (посібника). Вони мають формулюватися так, щоб правильні відповіді або рішення курсанта (слухача, студента) були рівнозначними правильному розумінню основного змісту відповідної логічно або концептуально завершеної частини навчального матеріалу. Не слід використовувати такі запитання (завдання), відповіді на які (виконання яких) можна знайти в готовому вигляді в тексті підручника (навчального посібника). Засоби самоконтролю мають сприяти розвиткові творчого мислення тих, хто навчається, тому вони повинні вимагати від користувача певного розумового напруження.
3.11. Засоби самооцінювання - це пояснення й обґрунтування правильних і застереження проти неправильних відповідей і рішень під час самоконтролю. Засоби самооцінювання виносяться в додатки. Розміщувати їх у безпосередній близькості до засобів самоконтролю - не бажано.
3.12. Ілюстрації (рисунки, таблиці) повинні мати номери і назви. Слово "рисунок" і його порядковий номер розташовуються під рисунком з використанням скорочення "рис.". Назва рисунка - у тому самому рядку. Слово "таблиця" та порядковий номер таблиці розташовуються з правого боку над назвою таблиці. Рисунки і таблиці розміщують після першого посилання на них у тексті підручника (навчального посібника).
3.13. Списки використаної та рекомендованої літератури оформлюють відповідно до вимог державних стандартів. У списку використаної літератури мають бути наведені лише ті першоджерела, на які є посилання у тексті підручника. До списку рекомендованої літератури входить література, яка пропонується для самостійної підготовки і самостійного поглибленого опрацювання теми. Основними елементами списку літератури є прізвище та ініціали автора (авторів), назва твору, місце видання, назва видавництва, рік видання, кількість сторінок.
3.14. Предметний та іменний покажчики забезпечують зручність у користуванні підручником (посібником). До предметного покажчика включають основні терміни і поняття, до іменного - прізвища та ініціали осіб, які зустрічаються у підручнику. Через кому проставляють номери сторінок, де згадуються ці терміни та прізвища.
3.15. Додатки є засобом збагачення змісту навчальної літератури. Як правило, вони містять інформаційні матеріали, що доповнюють або ілюструють основний текст. У додатках можуть бути також рішення типових задач з відповідними поясненнями або рекомендаціями.
3.16. У структурі допоміжних видів навчальних видань (навчально-методичних і навчально-наочних посібників, атласів, альбомів, збірників таблиць, плакатів тощо) допускаються відхилення від норм, визначених пунктами 3.1-3.15, якщо ці відхилення зумовлюються специфікою призначення згаданих видань.
4. Обсяг навчальних видань
4.1. Авторський оригінал готується згідно з вимогами державних стандартів. Обсяг авторського оригіналу підручника (навчального посібника) визначається в авторських аркушах.
У практичній роботі за один авторський аркуш можна брати приблизно 20 сторінок комп'ютерного тексту, надрукованого з полуторним інтервалом, 14 шрифтом (Times New Roman) на стандартному аркуші А4 з полями: верхнє, праве - 2 см, нижнє, ліве - 3 см.
На сторінці тексту, складеного на комп'ютері, повинно бути: 29 (+-1) рядків по 68 (+-3) знаків у кожному.
4.2. Обсяг підручників та навчальних посібників повинен визначатися кількістю годин за навчальним планом, що відводиться на вивчення дисципліни, реальним бюджетом часу курсанта (слухача, студента) для самостійного вивчення навчального матеріалу та продуктивністю засвоєння інформації тими, хто навчається.
Обсяг навчального видання рекомендується визначати за такою формулою:
Vп(н.п.) = 0,14 Кп(н.п.) * (Та + Тс.р.с.),
де Vп(н.п.) - обсяг підручника (навчального посібника), авторських аркушів;
Кп(н.п.) - коефіцієнт виду видання: підручника (Кп), навчального посібника (Кн.п.).
Для підручника Кп=1, а для навчального посібника 0,3<Кн.п.<1. Величина Кн.п. визначається тією часткою навчальної програми, яку замінює або доповнює навчальний посібник.
Наприклад: автори планують написати навчальний посібник, який, на їхню думку, замінюватиме або доповнюватиме приблизно 50% існуючого підручника. У цьому разі Кн.п.=0,5. Якщо підручника немає, а автори створюють навчальний посібник, що забезпечує 70% програми, то Кн.п.=0,7 тощо;
................Перейти до повного тексту