1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


З А К О Н У К Р А Ї Н И
( Закон втратив чинність на підставі Закону N 422/96-ВР від 16.10.96, ВВР, 1996, N 49, ст.272 )
Про Конституційний Суд України
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1992, N 33, ст.471 ) ( Вводиться в дію Постановою ВР N 2401-XII від 03.06.92, ВВР, 1992, N 33, ст.472 )
( Із змінами, внесеними згідно із Законом N 2991а-XII від 04.02.93, ВВР, 1993, N 15, ст.133 )
Розділ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
ГЛАВА 1. СТАТУС КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
ТА ЙОГО ЗАВДАННЯ
Стаття 1. Конституційний Суд України - орган судової влади
1. Конституційний Суд України є незалежним органом в системі судової влади, покликаним забезпечувати відповідність законів, інших нормативних актів органів законодавчої і виконавчої влади Конституції України, охорону конституційних прав та свобод особи.
2. Конституційний Суд України здійснює свої повноваження шляхом розгляду в судовому засіданні справ щодо конституційності законів та інших нормативних актів, а також дає висновки з питань, передбачених Конституцією України і цим Законом.
Стаття 2. Мета і завдання Конституційного Суду України
1. Основна мета діяльності Конституційного Суду України - забезпечення конституційної законності і верховенства Конституції України.
2. Завданнями Конституційного Суду України є забезпечення відповідності Конституції України законів та інших актів органів законодавчої і виконавчої влади, а також дача висновків у випадках, передбачених Конституцією України і цим Законом.
Стаття 3. Законодавство про Конституційний Суд України
Повноваження Конституційного Суду України визначаються Конституцією України та цим Законом. Організація та порядок діяльності Конституційного Суду України визначаються Конституцією України, цим Законом і Законом України про конституційне судочинство.
Стаття 4. Основні принципи діяльності Конституційного Суду України
Конституційний Суд України будує свою діяльність на основі принципів: законності, незалежності, колегіальності, змагальності, гласності, повноти розгляду справи та обгрунтованості прийнятих рішень.
Стаття 5. Склад та порядок утворення Конституційного Суду України
1. Конституційний Суд України складається з Голови, двох заступників Голови і 12 членів Конституційного Суду України.
2. Судді Конституційного Суду України обираються Верховною Радою України на 10 років. По закінченні терміну повноважень суддя продовжує виконувати свої обов'язки до обрання нового судді. Повторне обрання судді не допускається.
3. При достроковому вибутті судді новий суддя обирається не пізніше трьох місяців.
4. Пропозиції про персональний склад суддів подають Голова Верховної Ради України та Президент України у рівній кількості, за погодженням. У разі недосягнення згоди кандидатури подаються відповідно до Конституції України.
5. Кандидатури на посади суддів Конституційного Суду України попередньо обговорюються на засіданнях постійних комісій Верховної Ради України.
6. Голова, заступники Голови і кожний член Конституційного Суду України обираються в індивідуальному порядку таємним голосуванням шляхом подачі бюлетнів.
( Частина шоста статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2991а-XII від 04.02.93 )
ГЛАВА 2. СТАТУС СУДДІВ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Стаття 6. Вимоги до судді Конституційного Суду України
1. До складу Конституційного Суду України може бути обраним громадянин України, який має виборчі права, досяг на день обрання не менше 40 років і має вищу юридичну освіту, стаж практичної, наукової або педагогічної діяльності в галузі права не менш як 15 років.
2. Судді Конституційного Суду України не можуть бути народними депутатами України, належати до будь-яких політичних партій і рухів, входити до складу органів державної виконавчої влади, інших державних органів, займатись підприємницькою та іншою діяльністю, крім викладацької і наукової у вільний від роботи час.
Стаття 7. Присяга судді Конституційного Суду України
1. Суддя Конституційного Суду України при вступі на посаду приносить присягу такого змісту: "Урочисто присягаю чесно і сумлінно виконувати високий обов'язок судді Конституційного Суду України, поважати і захищати права і свободи людини, конституційний лад України та верховенство її Основного Закону, зберігати службову таємницю".
2. Приведення до присяги проводиться Головою Верховної Ради України на пленарному засіданні Верховної Ради України.
Стаття 8. Судді Конституційного Суду України
1. Судді Конституційного Суду України здійснюють підготовку питань на розгляд Суду.
2. Судді Конституційного Суду України мають право витребувати від державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, установ, організацій, підприємств, їх посадових осіб, об'єднань громадян будь-які документи та іншу інформацію, що стосується питання, яке готується до розгляду в Суді, а також заслуховувати з цих питань пояснення відповідних посадових осіб.
Ухилення від видачі документів, подання інформації або відмовлення від подання пояснень Суду переслідується за Законом.
3. Судді Конституційного Суду України користуються правом вирішального голосу при прийнятті рішень і постановленні висновків.
4. Судді Конституційного Суду України не мають права публічно висловлювати свою думку з питань неконституційності чи незаконності актів, які знаходяться на розгляді Суду.
Стаття 9. Голова Конституційного Суду України
1. До повноважень Голови Конституційного Суду України входить:
1) організація діяльності Конституційного Суду України;
2) керівництво підготовкою справ та інших питань до розгляду на засіданні Конституційного Суду України;
3) скликання Конституційного Суду України за власною ініціативою або за пропозицією не менш як п'яти суддів Конституційного Суду, винесення на його розгляд питань і головування в засіданнях Конституційного Суду;
4) інформування Верховної Ради України про стан конституційної законності в Україні;
5) організація роботи апарату Конституційного Суду України;
6) подання на затвердження Конституційного Суду України кандидатури Секретаря Конституційного Суду;
7) прийом і звільнення помічників-консультантів та інших працівників апарату Конституційного Суду України, видання відповідних наказів і розпоряджень;
8) здійснення інших повноважень відповідно до законодавства про Конституційний Суд України.
2. Голова Конституційного Суду України є розпорядником бюджетних асигнувань на утримання і забезпечення діяльності Конституційного Суду України.
Стаття 10. Заступники Голови Конституційного Суду України
1. Заступник Голови Конституційного Суду України виконує за дорученням Голови Конституційного Суду окремі його функції і заступає Голову у разі його відсутності або неможливості здійснення ним своїх повноважень.
2. У разі, коли заступник Голови Конституційного Суду України виконує обов'язки Голови і у зв'язку з цим не може виконувати своїх функцій, виконання його обов'язків переходить до найстаршого за віком судді Конституційного Суду.
Стаття 11. Секретар Конституційного Суду України
1. Секретар Конституційного Суду України обирається на засіданні Конституційного Суду строком на п'ять років з числа членів Конституційного Суду протягом одного місяця з дня обрання першого складу Суду або відкриття вакансії.
2. Секретар Конституційного Суду України користується правами і несе обов'язки судді Конституційного Суду.
3. Повноваження Секретаря Конституційного Суду України припиняються за рішенням Конституційного Суду.
Стаття 12. Дострокове припинення повноважень особи, обраної до Конституційного Суду України
1. Повноваження судді Конституційного Суду України припиняються у зв'язку з:
1) його проханням про відставку;
2) втратою громадянства;
3) досягненням ним 65-річного віку;
4) порушенням присяги;
5) порушенням вимог, зазначених в частині другій статті 6 цього Закону;
6) винесенням щодо нього обвинувального вироку суду, який набрав чинності.
2. Рішення про припинення повноважень судді Конституційного Суду України приймає Верховна Рада України за поданням її Голови.
Стаття 13. Припинення повноважень Голови, заступників Голови Конституційного Суду України
1. За наявності прохання Голови, заступника Голови вони можуть бути звільнені з цієї посади, що не позбавляє їх повноважень судді Конституційного Суду України.
2. У разі припинення повноважень осіб, зазначених в частині першій цієї статті, вибори на ці посади здійснюються в порядку, передбаченому Законом.
ГЛАВА 3. ПОВНОВАЖЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Стаття 14. Справи, що розглядаються Конституційним Судом України
1. Конституційний Суд України приймає до свого провадження справи з питань невідповідності Конституції:
1) чинних законів України та інших актів, прийнятих Верховною Радою України;
2) прийнятих, але не введених в дію законів та інших актів Верховної Ради України.
2. Конституційний Суд України розглядає також справи про невідповідність Конституції і законам України:
1) указів і розпоряджень Президента України;
2) постанов Президії Верховної Ради України;
3) законів та інших актів, прийнятих Верховною Радою Республіки Крим та її Президією;
4) постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України та Ради Міністрів Республіки Крим.
3. Конституційний Суд України розглядає також справи, пов'язані з:
1) порушенням компетенції органами і особами державної влади, зазначеними в Конституції України;
2) порушенням розподілу встановленої Конституцією України та Конституцією Республіки Крим компетенції місцевих Рад різного рівня, а також компетенції місцевих Рад і органів державної виконавчої влади;
3) законністю призначення виборів і референдумів.
4. Предметом розгляду Конституційного Суду України можуть бути справи про визнання нечинними нормативних актів, прийнятих органами законодавчої і виконавчої влади, визначеними в Конституції України, з порушенням процедури їх прийняття, передбаченої Конституцією України.
5. До компетенції Конституційного Суду України належить розгляд справ про невідповідність Конституції України та міжнародним актам, визнаним Україною, будь-якого закону або іншого нормативного акта, що порушує конституційні права і свободи людини.
6. Конституційний Суд України розглядає спори також між національно-територіальними і територіальними утвореннями України з питань, які регулюються Конституцією України та Конституцією Республіки Крим.
7. Конституційний Суд України за поданням Верховної Ради України дає висновок про додержання Президентом, Прем'єр-міністром та іншими членами Уряду, Головою Верховного Суду, Головою Вищого арбітражного суду, Генеральним прокурором України, а також дипломатичними та іншими представниками України Конституції і законів України у разі порушення питання про дострокове припинення їх повноважень.
8. Конституційний Суд України дає висновок про відповідність Конституції України міжнародних договорів і угод, поданих до Верховної Ради України на ратифікацію.
9. Конституційний Суд України розглядає питання про конституційність діяльності і примусовий розпуск (ліквідацію) політичних партій, міжнародних та всеукраїнських громадських організацій, що діють в Україні.

................
Перейти до повного тексту