1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Звернення


З В Е Р Н Е Н Н Я
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Звернення Президента України до Верховної Ради України
Шановні народні депутати!
Надзвичайно складна та суперечлива економічна ситуація, що склалася в країні, зумовила необхідність подання урядом до Верховної Ради проекту закону "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про державний бюджет України на 1998 рік".
Сподіваюся, що ви з розумінням поставитесь до таких дій Кабінету міністрів. Адже ціною неймовірних зусиль вдалося зупинити падіння валового внутрішнього продукту, яке тривало з 1989 року. Намітилися обнадійливі зрушення у сфері виробництва, інвестиційної діяльності. Зниження темпів інфляції захищає доходи населення від знецінення.
Проте позитивні тенденції ще надто нестійкі, можуть бути зірвані негативними процесами, насамперед у сфері фінансів. І, зокрема, значним загостренням платіжної кризи, збільшенням заборгованості з заробітної плати, внутрішнього та зовнішнього боргу держави.
Одна з основних причин цього - хронічна розбалансованість бюджету. Упродовж багатьох років держава витрачає значно більше, ніж заробляє, має більше боргів, ніж може обслуговувати.
Багато в чому ситуацію ускладнює світова фінансова криза. Торік уперше вдалося відмовитися від згубної практики прямого кредитування Національним банком України дефіциту державного бюджету за рахунок емісійних коштів. Однак український фондовий ринок, який лише формується, виявився дуже вразливим до зовнішніх потрясінь. Його обсяги істотно скоротилися і, відповідно, різко зросли ставки бюджетних запозичень.
Економіка опинилася без вкрай необхідних кредитних ресурсів. Фактично не кредитуються підприємства і цілі галузі. Переважна частка фінансових ресурсів спрямовується на обслуговування бюджетного дефіциту й державного боргу. Усе це загрожує зривом стабілізаційних процесів, новим витком економічної кризи, яку в черговий раз українське суспільство витримати не зможе.
У системі невідкладних заходів виключно важливе значення має скорочення дефіциту державного бюджету поточного року. Його нереальність була очевидною під час прийняття, в тому числі народним депутатам, які, втім, не виявили бажання виправити ситуацію. Тому я вимушений був підписати бюджет 1998 року з одночасним виданням указу щодо запровадження режиму жорсткого обмеження бюджетних видатків та інших державних витрат.

................
Перейти до повного тексту