1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про заходи щодо недопущення відпливу з України валютних та інших майнових цінностей
( Указ не вступив в дію у зв'язку з відхиленням проекту Закону про недопущення відпливу з України валютних та інших майнових цінностей згідно з Постановою ВР N 1054-XIV від 16.09.99 )
З метою комплексного розв'язання проблем недопущення відпливу з України валютних та інших майнових цінностей, удосконалення контролю у сфері зовнішньоекономічних відносин та відповідно до пункту 4 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України
постановляю:
1. Установити, що кошти від здійснення резидентами операцій з експорту товарів, робіт, послуг (далі - товари) підлягають зарахуванню на їх поточні рахунки у банках України не пізніше 90 календарних днів з дати оформлення вивізної вантажної митної декларації на товари, що експортуються, а у разі коли її оформлення не передбачено законодавством, - з дати оформлення первинних документів на товари (товаросупровідні документи, акти, що засвідчують виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності, тощо).
За наявності кількох передбачених частиною першою цієї статті документів для цілей визначення строків зарахування на поточні рахунки резидентів у банках України коштів від здійснення ними операцій з експорту товарів використовується той з документів, який оформлений раніше.
У разі транспортування за межі митної території України товарів, що експортуються, водними шляхами 90-денний строк, передбачений частиною першою цієї статті, обчислюється, починаючи з дати оформлення коносаменту на товари, за наявності вивізної вантажної митної декларації.
Сума коштів, що надходять на користь резидента від здійснення ним експорту товарів, має відповідати зазначеній у вивізній вантажній митній декларації фактурній вартості товарів, перерахованій у валюту платежу за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день оформлення цієї декларації, а у разі коли її оформлення не передбачено законодавством, - вартості товарів, яка визначається на підставі первинних документів на ці товари (товаросупровідні документи, акти, що засвідчують виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності, тощо), перерахованій у валюту платежу за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день оформлення цих документів.
Не вважається порушенням вимог цієї статті зменшення суми коштів, що надходять на користь резидента від здійснення ним операцій з експорту товарів, на розмір комісійних винагород банків за проходження платежів через їх рахунки за умови підтвердження розміру комісійних винагород у встановленому Національним банком України порядку.
Зменшення суми коштів, що надходять на користь резидента від здійснення ним експорту товарів, з мотивів невідповідності кількісних та/або якісних характеристик експортованих товарів можливе лише за наявності експертного висновку, оформленого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідальність за надходження коштів від здійснення операцій з експорту товарів резидентом-посередником на підставі договору комісії або доручення, укладеного з іншим резидентом, несе резидент, зазначений у вивізній вантажній митній декларації як відповідальний за фінансове врегулювання, а у разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності - юридична особа (фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності), від імені якої (якою) підписано акт або інший документ, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності.
У разі коли оформлення вивізної вантажної митної декларації не передбачено законодавством, відповідальність за надходження коштів від здійснення операцій з експорту товарів резидентом-посередником на підставі договору комісії або доручення несе резидент, який здійснив відвантаження товарів нерезиденту або його постійному представництву.
Під час оформлення вивізної вантажної митної декларації резидент - експортер товарів зобов'язаний зазначити у ній реквізити свого рахунка, на який згідно з договором (контрактом) мають бути зараховані кошти від здійснення експорту товарів.
За порушення визначеного цією статтею строку проведення розрахунків до резидентів застосовуються штрафні санкції у порядку та розмірах, передбачених статтею 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
2. Установити, що поставка товарів за імпортними договорами (контрактами) повинна бути здійснена в Україну не пізніше 90 календарних днів з дати здійснення платежу або виставлення простого векселя на користь нерезидента, що поставляє товари за цими договорами (контрактами), за винятком закупівлі товарів, призначених для власного використання установами та організаціями України, розташованими за її межами.
Вартість товарів, поставка яких здійснена (має бути здійснена) в Україну за імпортними договорами (контрактами), повинна відповідати сумі платежу на користь нерезидента, який поставляє товари за зазначеними договорами (контрактами). У разі ненадходження товарів (повністю або частково) база для нарахування та стягнення пені за порушення строку проведення розрахунків, установленого частиною першою цієї статті, визначається як різниця між сумою платежу на користь нерезидента, який поставляє товари за імпортними договорами (контрактами), та вартістю товарів, що надійшли на виконання цих договорів (контрактів). Ця вартість визначається на підставі ввізної вантажної митної декларації, а у разі коли її оформлення не передбачено законодавством, - на підставі первинних документів (товаросупровідні документи, акти, що засвідчують виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності, тощо). При цьому перерахування вартості товарів у валюту платежу здійснюється за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день оформлення зазначених документів.
Відповідальність за поставку товарів за імпортними операціями, що здійснюються резидентом-посередником на підставі договору комісії або доручення, укладеного з іншим резидентом, несе резидент, який згідно з договором зазначений у ввізній вантажній митній декларації як відповідальний за фінансове врегулювання, а у разі імпорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності - юридична особа (фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності), від імені якої (якою) згідно з договором передбачено підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, імпорт прав інтелектуальної власності.
У разі коли договір не містить відомостей, зазначених у частині третій цієї статті, відповідальність за поставку товарів за імпортними операціями несе резидент, з рахунка якого списано кошти для проведення попередньої оплати.
Датою здійснення платежу вважається дата перерахування коштів на користь нерезидента з рахунка резидента у банку України або з рахунка резидента, відкритого ним за кордоном відповідно до законодавства України, а у разі застосування акредитивної форми розрахунків - з рахунка банку України.
Датою поставки товарів в Україну за імпортними договорами (контрактами) вважається дата оформлення ввізної вантажної митної декларації на товари, а у разі коли її оформлення не передбачено законодавством, - дата оформлення первинних документів на товари (товаросупровідні документи, акти, що засвідчують виконання робіт, надання послуг, імпорт прав інтелектуальної власності, тощо). Датою виконання робіт, надання послуг, набуття прав інтелектуальної власності, що імпортуються, вважається дата підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, набуття прав інтелектуальної власності.

................
Перейти до повного тексту