1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Угода


Угода
між Україною та Гонконгом, Спеціальним Адміністративним Районом Китайської Народної Республіки, про взаємну правову допомогу у кримінальних справах
( Угоду ратифіковано Законом N 1320-IV від 20.11.2003, ВВР, 2004, N 14, ст.202 )
Дата підписання:
Дата ратифікації Україною:
Дата набрання чинності для України:
02.04.2003
20.11.2003
19.01.2004
Україна та Гонконг, Спеціальний Адміністративний Район Китайської Народної Республіки ("Спеціальний Адміністративний Район Гонконг"), належним чином уповноважений Центральним Народним Урядом Китайської Народної Республіки, далі - "Сторони",
Керуючись взаємним прагненням удосконалювати ефективність співробітництва обох Сторін у сфері попередження, розслідування і кримінального переслідування злочинів та конфіскації доходів, отриманих злочинним шляхом;
Домовились про таке:
Стаття 1
Обсяг правової допомоги
(1) Відповідно до положень цієї Угоди Сторони надають правову допомогу у розслідуванні і переслідуванні кримінальних злочинів та у судовому розгляді кримінальних справ.
(2) Правова допомога включає:
a) встановлення місцезнаходження осіб та предметів, включаючи їх ідентифікацію;
b) вручення документів, включаючи документи про виклик осіб;
c) надання інформації, предметів, записів та документів, включаючи судові записи, судові документи та інші офіційні документи;
d) отримання доказів та свідчень;
e) розшук і вилучення майна;
f) вжиття заходів з метою виявлення, арешту та конфіскації доходів, отриманих злочинним шляхом;
g) здійснення тимчасової передачі осіб, які знаходяться під вартою, для надання допомоги;
h) передачу майна, як тимчасову, так і на інших умовах, включаючи матеріальні докази та речові докази.
(3) У разі, якщо запит стосується податкових правопорушень, у наданні допомоги буде відмовлено, якщо головною метою запиту є обкладення податком або стягнення податку.
(4) Ця Угода призначена виключно для надання взаємної допомоги між Сторонами. Положення цієї Угоди не можуть бути використані жодною приватною особою як підстава для одержання, приховування або вилучення будь-яких доказів або для створення перешкод виконанню запиту.
Стаття 2
Центральні органи
(1) Сторони призначають Центральні органи.
(2) Центральним органом України є Генеральна прокуратура України щодо справ на стадії досудового слідства та Міністерство юстиції України щодо справ на стадії судового розгляду. Центральним органом Спеціального Адміністративного Району Гонконг є міністр юстиції або належним чином уповноважена ним або нею посадова особа. Будь-яка зі Сторін може змінити свій Центральний орган, у цьому випадку вона повідомляє іншу Сторону про зміну.
(3) Запити щодо справ відповідно до цієї Угоди надсилаються Центральним органом запитуючої Сторони Центральному органу запитуваної Сторони.
Стаття 3
Інша допомога
Сторони можуть надавати допомогу згідно з іншими угодами, домовленостями або практикою.
Стаття 4
Обмеження застосування
(1) Запитувана Сторона може відмовити у наданні правової допомоги, якщо:
a) така допомога може зашкодити суверенітету, безпеці або громадському порядку України або, у випадку Спеціального Адміністративного Району Гонконг, - Китайської Народної Республіки;
b) запит про надання допомоги стосується правопорушення політичного характеру;
c) запит про надання допомоги стосується правопорушення, визнаного таким лише відповідно до військового права;
d) існують істотні підстави вважати, що виконання запиту про допомогу завдасть шкоди особі з огляду на її расу, віросповідання, національність або політичні переконання;
e) запит про надання допомоги стосується кримінального переслідування особи за правопорушення, за вчинення якого особа була засуджена, виправдана або помилувана у запитуваній Стороні, або за яке особа не могла б більше переслідуватись у судовому порядку з причини закінчення строку давності, якби правопорушення було вчинене у межах юрисдикції запитуваної Сторони;
f) запитуюча Сторона не може дотримуватися будь-яких умов щодо конфіденційності або обмежень щодо використання наданих матеріалів;
g) дії або бездіяльність, які, як вважається, становлять склад правопорушення, не становили б складу правопорушення, якби вони мали місце в межах юрисдикції запитуваної Сторони; або
h) вона вважає, що виконання запиту може серйозно зашкодити її суттєвим інтересам.
(2) Запитувана Сторона може відмовити у наданні допомоги у разі, коли запит стосується правопорушення, за яке передбачена смертна кара у запитуючій Стороні, але за яке смертна кара або не передбачена у запитуваній Стороні, або звичайно не виконується, доки запитуюча Сторона не надає таких гарантій, які запитувана Сторона вважає достатніми для того, щоб не виносити смертний вирок, або, у разі його винесення, не приводити його до виконання.
(3) Запитувана Сторона може відкласти надання допомоги, якщо виконання запиту створює перешкоди триваючому розслідуванню або переслідуванню у запитуваній Стороні.
(4) Якщо запитувана Сторона має намір відмовити або відкласти надання допомоги відповідно до цієї статті, вона через свій Центральний орган:
a) невідкладно інформує запитуючу Сторону про наявні підстави для можливої відмови або відкладення; та
b) проводить консультації з запитуючою Стороною для визначення того, чи може допомога бути надана з дотриманням таких термінів та умов, які запитувана Сторона вважає необхідними.
(5) Якщо запитуюча Сторона приймає допомогу відповідно до термінів та умов, викладених у пункті (4)(b), вона повинна дотримуватись цих умов.
Стаття 5
Зміст і форма запитів про надання правової допомоги
(1) Запити подаються у письмовій формі. У термінових випадках запити можуть здійснюватися в усній формі, але вони мають підтверджуватися письмово протягом десяти днів після цього.
(2) Запити про правову допомогу містять:
a) найменування органу, від імені якого подається запит;
b) мету запиту і характер запитуваної допомоги;
c) опис характеру розслідування, переслідування, правопорушення або кримінальної справи;
d) стислий виклад справи і текст відповідних положень законодавства;
e) будь-які вимоги щодо конфіденційності;
f) детальний опис конкретної процедури, додержання якої є бажаним для запитуючої Сторони;
g) час, протягом якого має бути виконаний запит; та
h) будь-яку іншу інформацію, необхідну для прискорення виконання запиту.
(3) Запит і документи, додані до запиту, якщо вони складені не англійською мовою, повинні супроводжуватися перекладом англійською мовою.
Стаття 6
Виконання запитів про надання правової допомоги
(1) Центральний орган, якому направлений запит, невідкладно виконує запит або організовує його виконання компетентними установами.
(2) Запит виконується згідно із законодавством запитуваної Сторони і в тій мірі, в якій це дозволяє її законодавство, відповідно до вказівок, викладених у запиті (з максимально можливим дотриманням процедури, рекомендованої запитуючою Стороною).
(3) Запитувана Сторона негайно інформує запитуючу Сторону про будь-які обставини, що можуть призвести до значної затримки у відповіді на запит.
(4) Запитувана Сторона негайно інформує запитуючу Сторону про рішення взагалі не виконувати або виконувати частково запит про надання правової допомоги і підстави для такого рішення.
Стаття 7
Представництво і витрати
(1) Запитувана Сторона вживає всіх необхідних заходів для забезпечення представництва запитуючої Сторони у будь-яких процедурах, пов'язаних із запитом про допомогу. Вона будь-яким іншим чином представляє інтереси запитуючої Сторони.
(2) Запитувана Сторона несе всі звичайні витрати, пов'язані з виконанням запиту, крім:
a) виплат адвокату, найнятому на прохання запитуючої Сторони;
b) виплат експертам;
c) витрат на письмовий, усний переклад та протоколювання; та
d) витрат на проїзд та перебування осіб.
(3) Якщо у процесі виконання запиту стає очевидним, що для його виконання необхідні надзвичайні витрати, Сторони консультуються для того, щоб визначити терміни та умови, за яких може продовжуватись виконання запиту.
Стаття 8
Обмеження використання
(1) Запитувана Сторона після консультації з запитуючою Стороною може вимагати, щоб надані інформація або докази, включаючи документи, предмети або записи, зберігалися конфіденційно або розголошувались чи використовувались лише з дотриманням умов, які можуть бути визначені нею.
(2) Запитуюча Сторона не повинна розголошувати або використовувати надані інформацію або докази, включаючи документи, предмети або записи, для інших цілей ніж ті, що зазначені у запиті, без попередньої згоди Центрального органу запитуваної Сторони.
Стаття 9
Отримання доказів
(1) Коли у запиті йдеться про отримання доказів для цілей розслідування, переслідування або судового розгляду кримінальної справи, що знаходиться в юрисдикції запитуючої Сторони, запитувана Сторона має забезпечити отримання таких доказів.
(2) Для цілей цієї Угоди надання або одержання доказів включає пред'явлення документів, записів або інших матеріалів.
(3) Для цілей запитів про надання допомоги згідно з цією статтею запитуюча Сторона визначає питання, які мають бути поставлені свідкам, або обставини справи, щодо яких вони мають бути допитані.
(4) Якщо відповідно до запиту про допомогу згідно з цією статтею від особи вимагається надання доказів, ця особа, особа, відносно якої проводиться досудове слідство, переслідування чи судовий розгляд, або представники запитуючої Сторони в залежності від законів Сторін можуть як безпосередньо, так і через законне представництво бути присутніми при отриманні доказів.

................
Перейти до повного тексту