- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Протокол
ПРОТОКОЛ № 11
до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо допомоги з правоохоронних питань від 9 грудня 2002 року
Дата підписання: |
23.07.2014 |
Дата набрання чинності для України: |
23.07.2014 |
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Уряд США надасть Уряду України додаткову технічну допомогу в розмірі 3,721,219 доларів США на безповоротній основі. Фінансування проектів здійснюватиметься за умови їх схвалення Конгресом США, виділення коштів та затвердження Помічником Держсекретаря США з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та з правоохоронних питань.
Фінансування забезпечується для таких проектів:
1. "Формування національної адвокатури України відповідно до європейських стандартів та створення системи підвищення кваліфікації адвокатів, які беруть участь у кримінальному провадженні";
2. "Зміцнення потенціалу правоохоронних органів та суду в кримінальному провадженні щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми з метою примусової праці в Україні";
3. "Забезпечення захисту потерпілих та свідків у кримінальному провадженні щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми в Україні";
4. "Розвиток можливостей підрозділів боротьби з кіберзлочинністю Міністерства внутрішніх справ України в проведенні комп’ютерно-технічних досліджень";
5. "Радник з правових питань: Гармонізація кримінального провадження та кримінального судочинства з європейськими стандартами";
6. "Радник з правових питань: Проект з антикорупційної реформи";
7. "Пілотна електронна система реєстрації осіб, засуджених до позбавлення волі, для Державної пенітенціарної служби України";
8. "Сприяння використанню поліграфних технологій у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю МВС";
9. "Розвиток кримінального аналізу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю";
10. "Ініціатива щодо розбудови української незалежності та сталої демократії (BUILD) для університетів внутрішніх справ України".
Повний опис проектів та їх цілей наведено далі в Розділі II. Усі інші зобов’язання та умови, передбачені
Меморандумом про взаєморозуміння від 9 грудня 2002 року, залишаються в силі.
II. ОПИС ПРОЕКТІВ, ЇХНІ ЦІЛІ ТА ПЕРЕВІРКА РЕЗУЛЬТАТІВ
1. Формування національної адвокатури України відповідно до європейських стандартів та створення системи підвищення кваліфікації адвокатів, які беруть участь у кримінальному провадженні - Етап 4 (продовження проекту, визначеного пунктом 2 розділу II Протоколу
№ 6 , пунктом 2 розділу II Протоколу
№ 5 , пунктом 2 розділу II Протоколу
№ 4 ).
Бенефіціари/Реципієнти: Міністерство юстиції України, Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів України, ради адвокатів регіонів.
Мета: Зміцнення потенціалу адвокатури в забезпеченні надання правової допомоги.
Опис проекту: Проект передбачає формування спільно з Національною асоціацією адвокатів України та радами адвокатів регіонів, Міністерством юстиції України та Координаційним центром з надання правової допомоги сталих схем обов’язкового підвищення кваліфікації адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом, та Реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу на підставі договору. Аудиторні тренінги для викладачів та практикуючих адвокатів покращать практичні знання адвокатів щодо положень нового
Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК). Буде розширено можливості участі в курсах дистанційного навчання шляхом розроблення двох нових курсів, які в Інтернеті будуть доступними для адвокатів на території всієї України.
Проект також передбачає підготовку і проведення тренінгу та підготовку відповідних матеріалів для адвокатів щодо новел
КПК, а також розроблення одного дистанційного курсу для адвокатів щодо новел КПК.
Заходи з боку Уряду США / Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який у тісній співпраці з реципієнтами:
1. Проведе тренінги в п’яти областях України з питань ефективного представництва інтересів клієнтів відповідно до положень нового
КПК;
2. Додатково розробить два дистанційні курси до програми дистанційного навчання адвокатів та проведе шість тренінгів в областях, щоб дати можливість адвокатам поглибити свої знання з матеріального права та щодо останніх змін у законодавстві.
3. Організує шість одноденних тренінгів щодо процедури судового розгляду питання про призначення запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Заходи з боку Бенефіціарів/Реципієнтів:
1. Визначення відповідних працівників та ресурсів для сприяння створенню можливості регулярного підвищення кваліфікації адвокатами.
2. Визначення та забезпечення участі відповідних працівників у підготовці, проходженні чи проведенні тренінгів, а також забезпечення приміщень для проведення тренінгів.
3. Визначення та забезпечення участі відповідних працівників у розробленні і підготовці курсів дистанційного навчання, а також забезпечення доступу до курсів дистанційного навчання для всіх адвокатів.
Запланований строк реалізації проекту: один рік.
Показники результативності:
Успішність проекту підтверджуватиметься такими результатами:
1. 250 адвокатів пройдуть тренінги з питань ведення захисту в суді та визначення запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
2. 85 відсотків адвокатів, які будуть брати участь у тренінгах, удосконалять свої знання з матеріального права і представництва в суді, що буде підтверджено за допомогою механізмів зворотного зв’язку і порівняння їхніх знань до і після тренінгів.
3. Будуть підготовлені курси дистанційного навчання, доступні для адвокатів на території всієї України. Два дистанційні курси: один з податкового права, другий - з медичного права - будуть підготовлені та завантажені для електронного доступу.
4. Адвокати з 50 відсотків областей України пройдуть тренінги щодо нових змін у
КПК.
5. 85 відсотків адвокатів, які брали участь у тренінгах, поглиблять свої знання щодо змін у
КПК, що буде підтверджено за допомогою механізмів зворотного зв’язку і порівняння їхніх знань до і після тренінгів.
6. Буде розроблено один дистанційний курс з
КПК, доступний для адвокатів на території всієї України.
Оцінка/перевірка: Виконавець забезпечить оцінку результатів виконання проекту шляхом подання регулярних звітів через відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні, представники якого проводитимуть періодичні зустрічі з представниками Виконавця та Бенефіціарів/Реципієнтів з метою оцінки досягнутих результатів і контролю за ефективністю виконання проекту.
2. Зміцнення потенціалу правоохоронних органів та суду в кримінальному провадженні щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми з метою примусової праці в Україні
Бенефіціари/Реципієнти: Міністерство внутрішніх справ України, Генеральна прокуратура України, Національна школа суддів України, Національна академія прокуратури України.
Мета: Головна мета проекту полягає в зміцненні потенціалу правоохоронних органів та суду в питаннях повідомлення особі про підозру в учиненні кримінального правопорушення, здійснення досудового розслідування та з питань здійснення судового розгляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми з метою примусової праці в Україні.
Опис проекту: Проектні заходи включатимуть аналіз і узагальнення практики закриття кримінальних проваджень щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми з метою примусової праці, розроблення практичного посібника, що включатиме типові справи і практичні рекомендації для слідчих, та проведення спільних навчальних семінарів для оперативних працівників, слідчих, прокурорів і суддів з метою впровадження в усіх областях України однакових підходів до здійснення досудового розслідування та судового розгляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми з метою примусової праці. Також буде розроблено комплексний навчальний курс та підготовлено викладачів за темою судового розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, приділяючи першочергову увагу кримінальним провадженням щодо злочинів з ознаками примусової праці, у новоствореній Національній школі суддів України.
Заходи з боку Уряду США / виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
1. Працюватиме спільно з Бенефіціарами/Реципієнтами над підготовкою практичного посібника щодо розслідування злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми з метою примусової праці, для слідчих та прокурорів, які здійснюють нагляд за додержанням законів під час проведення розслідування.
2. Проведе спільні навчальні семінари для всіх учасників системи кримінального судочинства в кожній області (оперуповноважені, слідчі, прокурори, судді) за темою здійснення досудового розслідування, прокурорського нагляду та судового розгляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми з метою примусової праці, на основі розробленого практичного посібника.
3. У співпраці з Бенефіціарами/Реципієнтами розробить комплексний навчальний курс із судового розгляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, із приділенням першочергової уваги кримінальним провадженням щодо злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми з метою примусової праці, який буде включено до навчальної програми Національної школи суддів України.
4. Проведе навчання для викладачів Національної школи суддів України з питань судового розгляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, які будуть проводити відповідні тренінги для слухачів школи на регулярній основі.
Заходи з боку Бенефіціарів/Реципієнтів:
1. Визначення відповідних працівників і ресурсів для проведення проектних заходів.
2. Визначення і забезпечення участі відповідних працівників у розробленні та підготовці навчальних тренінгів, а також надання приміщень для їх проведення.
Запланований строк реалізації проекту: один рік.
Показники результативності: Успішність проекту підтверджуватиметься збільшенням кількості кримінальних проваджень про злочини, пов’язані з торгівлею людьми з метою примусової праці, переданих до суду з обвинувальним актом, та впровадженням навчального курсу із судового розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, у навчальну програму Національної школи суддів України.
Оцінка/перевірка: Виконавець забезпечить оцінку результатів виконання проекту шляхом подання регулярних звітів через відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні, представники якого проводитимуть періодичні зустрічі з представниками Виконавця та Бенефіціарів/Реципієнтів з метою оцінки досягнутих результатів і контролю за ефективністю виконання проекту.
3. Забезпечення захисту потерпілих та свідків у кримінальному провадженні щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми в Україні
Бенефіціар/Реципієнт: Міністерство внутрішніх справ України.
Мета: Головна мета проекту полягає в покращенні можливостей правоохоронних органів з ефективного застосовування заходів безпеки до потерпілих та свідків у кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми в Україні.
Опис проекту: Проектні заходи включатимуть розроблення методичних рекомендацій щодо застосування заходів безпеки із заміни документів та переселення в інше місце проживання до потерпілих та свідків відповідно до Закону України
"Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві" та проведення навчальних семінарів для слідчих, оперативних працівників підрозділів боротьби з торгівлею людьми та працівників підрозділів судової міліції щодо застосування заходів безпеки до потерпілих та свідків у кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.
Заходи з боку Уряду США / Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
2. Проведе навчальні семінари для слідчих, оперативних працівників та працівників підрозділів судової міліції за темою застосування заходів безпеки до потерпілих та свідків у кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.
Заходи з боку Бенефіціара/Реципієнта:
1. Визначення відповідних працівників та ресурсів для проведення проектних заходів.
2. Визначення та забезпечення участі відповідних працівників у підготовці тренінгів чи участі в них слухачами, а також надання приміщень для їх проведення.
Запланований строк реалізації проекту: один рік.
Показники результативності:
Успішність проекту підтверджуватиметься такими результатами:
1. Методичні рекомендації для відповідних служб та відомств щодо застосування заходів безпеки до потерпілих та свідків у кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, із заміни документів та переселення в інше місце проживання будуть розроблені, передані відповідним правоохоронним відомствам та затверджені ними.
2. 250 представників правоохоронних органів візьмуть участь у тренінгах щодо застосування заходів безпеки до потерпілих та свідків у кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.
Оцінка/перевірка: Виконавець забезпечить оцінку результатів виконання проекту шляхом подання регулярних звітів через відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні, представники якого проводитимуть періодичні зустрічі з представниками Виконавця та Бенефіціарів/Реципієнтів з метою оцінки досягнутих результатів і контролю за ефективністю виконання проекту.
4. Розвиток можливостей підрозділів боротьби з кіберзлочинністю Міністерства внутрішніх справ України в проведенні комп’ютерно-технічних досліджень
Бенефіціар/Реципієнт: Міністерство внутрішніх справ України (МВС).
Мета: Мета цього навчального проекту полягає в розширенні можливостей спеціалізованих підрозділів боротьби із кіберзлочинністю МВС у проведенні комп’ютерно-технічних досліджень комп’ютерної техніки та мобільних телефонів.
Опис проекту: Проект передбачає надання обладнання для проведення комп’ютерно-технічних досліджень комп’ютерної техніки та мобільних телефонів, а також проведення тренінгів з метою розвитку можливостей спеціалізованих підрозділів боротьби із кіберзлочинністю МВС. У межах проекту працівникам МВС, які розслідують кіберзлочини, буде надано стандартне обладнання, яке використовується Федеральним бюро розслідувань США, роз’яснено методи його практичного застосування, а також буде надано допомогу в упровадженні цих стандартів і методів у діяльність МВС із розслідування кіберзлочинів.
Заходи з боку Уряду США / Виконавця: Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
1. Проведе тренінги з практичних методів та передових практик проведення комп’ютерно-технічних досліджень, що пройшли перевірку в реальних розслідуваннях і використовуються багатьма правоохоронними відомствами світу.
2. Надасть два комплекти обладнання і програмного забезпечення для проведення комп’ютерно-технічних досліджень комп’ютерної техніки та один комплект обладнання і програмного забезпечення для проведення комп’ютерно-технічних досліджень мобільних телефонів.
3. Проведе тренінг для п’яти працівників, які займаються розслідуваннями кіберзлочинів, щодо проведення комп’ютерно-технічних досліджень комп’ютерної техніки та мобільних телефонів з метою протидії кіберзлочинності в Україні.
Заходи з боку Бенефіціара/Реципієнта:
Реципієнт проекту визначить відповідних працівників та ресурси для участі в тренінгах та надасть приміщення для їх проведення.
Запланований строк реалізації проекту: один рік.
Показники результативності:
Успішність проекту підтверджуватиметься такими результатами:
1. Проведенням як мінімум 10 комп’ютерно-технічних досліджень протягом одного року після проходження тренінгу, у тому числі із розслідування одного складного кіберзлочину, пов’язаного з використанням шкідливих комп’ютерних програм, ботнетів чи "абузостійких" хостингів.
2. У разі наявності справ про кіберзлочини, які вчинені громадянами США, відносно до громадян США або з використанням інформаційно-телекомунікаційного обладнання, яке розташоване на території США, повідомленням як мінімум про два кримінальні провадження щодо кіберзлочинів до правоохоронних органів США протягом одного року після проходження тренінгу в результаті проведення комп’ютерно-технічних досліджень МВС.
Оцінка/перевірка: Виконавець забезпечить оцінку результатів виконання проекту шляхом подання регулярних звітів через відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні, представники якого проводитимуть періодичні зустрічі з представниками Виконавця та Бенефіціарів/Реципієнтів з метою оцінки досягнутих результатів і контролю за ефективністю виконання проекту.
5. Радник з правових питань: Гармонізація кримінального провадження та кримінального судочинства з європейськими стандартами
Бенефіціари/Реципіенти: Генеральна прокуратура України, Національна школа суддів України, Національна академія прокуратури України.
Мета: Мета проекту полягає в:
1. Сприяння розвитку системи кримінального судочинства та органів кримінальної юстиції з метою приведення їх у відповідність до основних європейських інтеграційних стандартів, зокрема стосовно кримінального процесуального законодавства.
Опис проекту: Завдання проекту - сприяти розвитку системи кримінальної юстиції та глибшій спеціалізації правоохоронних структур відповідно до основних європейських інтеграційних стандартів. Зокрема, допомога Радника з правових питань зосереджуватиметься на сприянні впровадженню положень
Кримінального процесуального кодексу України та забезпеченні їх ефективного застосування.
Заходи з боку Уряду США / Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
2. Здійснюватиме необхідні тренінги, навчання правоохоронних органів щодо впровадження нових законів.
Заходи з боку Бенефіціарів/Реципієнтів:
Забезпечення співпраці з Виконавцем з питань, що стосуються гармонізації кримінального провадження і кримінального судочинства, та стратегій його впровадження.
Запланований строк реалізації проекту: один рік.
Показники результативності:
1. У результаті реалізації програм Радника з правових питань щодо проведення курсів підвищення кваліфікації та курсів навчання тренерів для органів прокуратури та судової гілки влади щонайменше 90 відсотків прокурорів та 90 відсотків суддів з усіх двадцяти чотирьох областей України зможуть проводити тренінги для своїх колег з питань нового
Кримінального процесуального кодексу (використовуючи відповідні навчальні матеріали, підготовлені Радником) чи підвищити власну кваліфікацію.
2. Українські судді почнуть використовувати практичний посібник і форми процесуальних документів, підготовлені за сприяння Радника з правових питань, що забезпечуватиме повне дотримання основних процесуальних норм, передбачених
Кримінальним процесуальним кодексом.
Оцінка/перевірка: Проект здійснюватиметься окремим структурним підрозділом відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні, а отже, оцінка стану його реалізації забезпечуватиметься шляхом щоденного моніторингу виконання передбачених ним заходів. Крім того, відділ з правоохоронних питань проводитиме регулярні зустрічі з Реципієнтами проекту для підтвердження відповідності результатів роботи поставленим завданням.
6. Радник з правових питань: Проект з антикорупційної реформи
Бенефіціар/Реципієнт: Міністерство юстиції України.
Мета: Мета проекту - сприяння вдосконаленню антикорупційного законодавства з метою забезпечення його відповідності міжнародним зобов’язанням України та європейським стандартам; сприяння впровадженню такого законодавства; ознайомлення представників як державного, так і приватного секторів з положеннями Закону США про боротьбу з корупцією за кордоном та роз’яснення втрат, яких зазнає суспільство внаслідок корупції, а також проведення тренінгових програм з питань ефективних методів розслідування справ про корупційні правопорушення.
................Перейти до повного тексту