- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ
П'ята секція
Р І Ш Е Н Н Я
Справа "Самойленко та Полонська проти України" (Заява N 6566/05)
Страсбург, 18 грудня 2008 року ОСТАТОЧНЕ 18/03/2009 |
Переклад офіційний
Це рішення стане остаточним відповідно до умов пункту 2 статті
44 Конвенції. Текст рішення може зазнати редакційної правки.
У справі "Самойленко та Полонська проти України"
Європейський суд з прав людини (п'ята секція), засідаючи палатою, до складу якої увійшли:
п. Райт Маруст (Rait Maruste), Голова,
п. Карел Юнгвірт (Karel Jungwiert),
п. Володимир Буткевич (Volodymyr Butkevych),
п. Марк Віллігер (Mark Villiger),
пані Ізабель Берро-Лефевр (Isabelle Berro-Lefevre),
пані Миряна Лазарова-Трайковська (Mirjana Lazarova Trajkovska),
пані Здравка Калайджиєва (Zdravka Kalaydjieva), судді,
та пані Клаудія Вестердік (Claudia Westerdiek), Секретар секції,
після обговорення за зачиненими дверима 25 листопада 2008 року, виносить таке рішення, що було прийняте в той день:
ПРОЦЕДУРА
1. Справа порушена за заявою (N 6566/05), поданою проти України до Суду відповідно до статті
34 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) двома громадянками України, пані Самойленко Марією та пані Полонською Світланою (далі - заявниці), 8 грудня 2004 року.
2. Заявниці були представлені п. Авраменком Г., адвокатом, який практикує у м. Чернігові. Уряд України (далі - Уряд) був представлений його Уповноваженим - п. Ю.Зайцевим.
3. 16 жовтня 2006 року Суд вирішив направити заяву Уряду. Відповідно до положень пункту 3 статті
29 Конвенції. Суд вирішив розглядати питання щодо прийнятності та суті заяви одночасно.
ЩОДО ФАКТІВ
I. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Заявниці, мати та донька, народились у 1945 та 1972 роках відповідно та проживають у місті Києві, Україна.
1. Загальна інформація
5. На момент подій у справі підприємство "Спеценергобуд" (дочірнє підприємство Відкритого акціонерного товариства "Київенергобуд") та компанія "Атомспецбуд" (Державна будівельно-промислова компанія "Атомспецбуд") належали державі. До 29 травня 1996 року "Київенергобуд" було приватизовано, і держава вже не має частки у статутному капіталі підприємства. "Атомспецбуд" досі належить державі.
6. "Спеценергобуд" та "Атомспецбуд" були зайняті у роботі по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
2. Провадження за позовом до "Атомспецбуд"
7. Рішенням від 8 грудня 1998 року Ватутінський районний суд м. Києва зобов'язав колишнього роботодавця, компанію "Атомспецбуд", сплатити пану С. - чоловіку та батьку заявниць відповідно - заборгованість із заробітної плати в сумі 5635 грн (1).
---------------
(1) На момент винесення рішення 1490,74 доларів США.
8. Коли рішення набрало законної сили, відділ державної виконавчої служби відкрив виконавче провадження.
9. 19 березня 2003 року пан С. помер. Відповідно до тверджень заявниць вони є єдиними спадкоємцями пана С.
10. У ході виконавчого провадження заявницям були виплачені кошти в сумі 290,16 грн. Решта заборгованості за рішенням від 8 грудня 1998 року залишається невиплаченою.
11.
Наказом від 27 червня 2002 року Міністерством палива та енергетики "Атомспецбуд" було ліквідовано та створено ліквідаційну комісію. У результаті відділом державної виконавчої служби було винесено постанову про закінчення існуючих виконавчих проваджень та всі виконавчі документи були направлені ліквідаційній комісії.
12. Ліквідаційний процес триває.
3. Провадження за позовом до "Спеценергобуд"
13. Обидві заявниці працювали на "Спеценергобуд". У 1998 році вони звільнились.
14. 17 грудня 1998 року двома окремими рішеннями Ватутінський районний суд м. Києва зобов'язав колишнього роботодавця сплатити першій та другій заявниці заборгованість із заробітної плати, що їм належала, у сумі 4555,37 грн (2) та 1137,88 грн (3) відповідно.
---------------
(2) На момент винесення рішення 1186,29 доларів США.
(3) На момент винесення рішення 296,32 доларів США.
15. Коли зазначені рішення набрали законної сили, відділом державної виконавчої служби були відкриті виконавчі провадження з їх виконання. 12 березня 2004 року дані провадження були закінчені у зв'язку з тим, що у боржника не виявлено майно, на яке можливо звернути стягнення. Відсутня інформація, чи оскаржували заявниці постанови від 12 березня 2004 року та чи вживали вони інших заходів після цієї дати (наприклад, заходи, спрямовані на відновлення виконавчого провадження, чи визнання їх кредиторами, або інших дій).
16. Заявниці стверджують, що рішення, про які йдеться, залишаються невиконаними через відсутність коштів у підприємства-боржника. Вони ніколи не вимагали відшкодування шкоди відділом державної виконавчої служби.
17. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у квітні 2007 року підприємство-боржник перебувало у процесі ліквідації. Однак є незрозумілим, коли було розпочато процедуру ліквідації та чи триває вона досі.
II. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО
18. Відповідне національне законодавство викладене у рішенні
"Михайленки та інші проти України" (Mukhaylenky and Others v. Ukraine), (NN 35091/02 та ін., пп. 24-33, ЄСПЛ 2004-XIII).
ЩОДО ПРАВА
19. Заявниці скаржились за пунктом 1 статті
6 Конвенції та за статтею 1
Першого протоколу на тривале невиконання рішень від 8 та 17 грудня 1998 року, винесених на їх користь. Вказані положення передбачають наступне:
"Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру..."
"Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів..."
A. Щодо прийнятності
20. Сторони не надавали зауважень з приводу прийнятності даної заяви.
1. Стосовно рішення від 8 грудня 1998 року щодо "Атомспецбуд"
21. Суд зазначає, що у даній справі заявниці не були сторонами у провадженні у Ватутінському районному суді м. Києва, а пан С. помер майже за два роки до того, як була подана заява до Суду, Відповідно до статті
6 Конвенції Суд зазначає, що заявниці не були залучені в основне провадження в цілому, а були задіяні тільки у виконавчому провадженні, оскільки вони успадкували від свого чоловіка та батька заборгованість за рішенням суду. За цих обставин вони не можуть стверджувати, що вони є жертвами порушення статті 6 Конвенції стосовно виконавчого провадження (див. "Лопатюк та інші проти України" (Lopatyuk and Others v. Ukraine), NN 903/05 та ін., пп. 13-14, 17 січня 2008 року). Таким чином, відповідно до пунктів 3 та 4 статті 35 Конвенції скарга за статтею 6 Конвенції на тривалість невиконання має бути відхилена як така, що несумісна, ratione personae, з положеннями Конвенції.
22. Однак позиція щодо статті 1
Першого протоколу є відмінною, оскільки заявниці безсумнівно були власницями відповідних сум, присуджених судовими рішеннями, успадкувавши їх відповідно до загальних правил управління майном. Таким чином, вони мають право бути визнаними жертвами порушення статті 1 Першого протоколу. Суд вважає, що ця скарга не є очевидно необґрунтованою у значенні пункту 3 статті
35 Конвенції. Суд також зазначає, що вона не є неприйнятною з будь-яких інших підстав. Отже, вона має бути визнана прийнятною.
................Перейти до повного тексту