- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ
П'ята секція
Р І Ш Е Н Н Я
Справа "Пашук проти України"
(Заява N 34103/05)
Страсбург 12 червня 2008 року |
Переклад офіційний
Це рішення стане остаточним відповідно до умов, зазначених у п. 2 статті
44 Конвенції. Воно може підлягати редакційним виправленням.
У справі "Пашук проти України"
Європейський суд з прав людини (п'ята секція), засідаючи палатою, до складу якої увійшли:
п. П. Лоренцен (P. Lorenzen), Голова,
п. К. Юнгвірт (K. Jungwiert),
п. В. Буткевич (V. Butkevych),
п. Р. Ягер (R. Jaeger),
п. М. Віллігер (M. Villiger),
пані І. Берро-Лефевр (I. Berro-Lefevre),
пані М. Лазарова-Трайковська (M. Lazarova-Trajkovska), судді,
та пані К. Вестердік (Mrs C. Westerdiek), Секретар секції,
після обговорення в нарадчій кімнаті 20 травня 2008 року,
виносить таке рішення, ухвалене в той день:
ПРОЦЕДУРА
2. Інтереси заявниці представляє пан І.Ф.Ткач - адвокат, що практикує в м. Севастополі. Уряд України (далі - Уряд) було представлено його Уповноваженим - паном Юрієм Зайцевим, Міністерство юстиції.
3. 7 вересня 2006 року Суд вирішив надіслати заяву Уряду. Відповідно до пункту 3 статті
29 Конвенції Суд вирішив розглядати питання щодо суті заяви та її прийнятності одночасно.
ЩОДО ФАКТІВ
I. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Заявниця народилася в 1953 році та мешкає в м. Чернігові.
5. Рішенням від 7 квітня 2003 року Деснянський районний суд м. Чернігова зобов'язав стягнути з управління освіти Чернігівської міської ради на користь заявниці 4865,14 грн(1) різних виплат відповідно до положень Закону України
"Про освіту". 4 липня 2003 року ухвалою апеляційного суду Чернігівської області це рішення залишено без змін. З листопада 2004 року Верховний Суд України виніс ухвалу, де зазначалось, що неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права під час розгляду справи не встановлено, та відмовив у задоволенні касаційної скарги управління освіти Чернігівської міської ради на вищезазначені рішення та ухвалу.
6. 5 квітня 2005 року державною виконавчою службою винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
7. Листом від 13 квітня 2005 року Чернігівське управління юстиції повідомило заявницю, що відповідно до статті
2 Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту", педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів"
N 1994-IV від 9 вересня 2004 року заборгованість, як у справі заявниці, погашається з коштів Державного бюджету України Державним казначейством України відповідно до пункту 10 статті
33 Закону України
"Про Державний бюджет на 2005 рік". Серед іншого у листі повідомлялося, що на той момент відповідні кошті до місцевого бюджету не надійшли.
8. 30 червня 2005 року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
9. 14 листопада 2006 року заявниці було сплачено 1950,38 грн(2) заборгованості з надбавки за вислугу років за 1997-1999 та матеріальної допомоги на оздоровлення за 1998-1999 роки.
______________
(1) Приблизно 631 євро.
(2) Приблизно 253 євро.
II. ВІДПОВІДНЕ НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО
1. Закон України "Про виконавче провадження"
N 606-XIV від 21 квітня 1999 року (із змінами)
10. Відповідно до статті
2 Закону примусове виконання рішень в Україні покладається на державну виконавчу службу.
11. Відповідно до статті 96 Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.
12. Восьмим та десятим абзацами статті 57 передбачено, що держава гарантує педагогічним та науково-педагогічним працівникам виплату надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення.
4. Закон України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів"
N 1994-IV від 9 вересня 2004 року
13. Стаття
1 Закону визнає кредиторською заборгованістю Державного бюджету України виплати, встановлені абзацами восьмим та десятим частини першої статті
57 Закону України
"Про освіту".
14. Кредиторська заборгованість Державного бюджету України, встановлена статтею
1 цього
Закону, погашається протягом п'яти років, починаючи з 2005 року.
5. Постанова Кабінету Міністрів
N 934 від 19 вересня 2005 року "Про реалізацію Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів"
15. Відповідно до пункту 4
постанови центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити протягом місяця нарахування навчальними закладами та установами освіти педагогічним і науково-педагогічним працівникам (працюючим, сумісникам, звільненим і пенсіонерам) надбавок за вислугу років за період із січня 1997 по серпень 2002 року та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки з січня 1998 по серпень 2002 року відповідно до Порядку, затвердженого цією
постановою.
ЩОДО ПРАВА
I. ЩОДО НЕВИКОНАННЯ РІШЕННЯ ВІД 7 КВІТНЯ 2003 РОКУ
16. Заявниця стверджує, що тривале невиконання рішення на її користь порушує її права, гарантовані пунктом 1 статті 6 та статтею
13 Конвенції, а також статтею
1 Першого протоколу, які передбачають:
Пункт 1 статті 6 "Кожен має право на ... розгляд його справи упродовж розумного строку ... судом щодо його прав та обов'язків цивільного характеру..."
Стаття 13
"Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій
Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження".
"Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
................Перейти до повного тексту