- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Меморандум
Меморандум
про порозуміння між Україною та Комісією Європейських Співтовариств з питань виконання програм технічної допомоги в сфері ядерної безпеки
Дата підписання: 23.10.1995
Дата набрання чинності: 23.10.1995
Україна та Комісія Європейських Співтовариств (Комісія), за дорученням Європейських Співтовариств (Співтовариства),
що далі іменуються Сторонами,
Беручи до уваги той факт, що Україна є одержувачем в межах програми технічної допомоги Співтовариства у відповідності до Регламенту Ради (ЄЕС, Євратом) N 2157/91 від 15 липня 1991 року стосовно надання технічної допомоги у проведенні економічної реформи та виходу з кризи в Союзі Радянських Соціалістичних Республік, а також Регламенту Ради (ЄЕС, Євроатом) N 2053/93 від 19 липня 1993 року стосовно надання технічної допомоги у проведенні економічної реформи та виходу з кризи в незалежних державах колишнього Радянського Союзу та Монголії (ТАСІС);
Беручи до уваги положення Протоколу від 2 серпня 1991 року між Союзом Радянських Соціалістичних Республік та Комісією Європейських Співтовариств, а також Протоколу про згоду від 11 лютого 1992 року між представниками 11 республік Співдружності Незалежних Держав та Грузії, з однієї сторони, та представниками Комісії Європейських Співтовариств, з іншої сторони, за результатами конференції, що проходила 10 та 11 лютого 1992 року в Москві, з питань організації визначення та виконання програм технічної допомоги, фінансованих Європейськими Співтовариствами;
Беручи до уваги Угоду про умови фінансування технічної допомоги СРСР (сектор енергетики) в 1991 році, підписану в листопаді 1991 року, а також Угоду про умови фінансування програми підвищення ядерної безпеки в Російській Федерації та Україні 1992 року, підписану 22 грудня 1992 року, лист-повідомлення від серпня 1994 року стосовно програми підвищення ядерної безпеки в Україні 1993 року, лист-повідомлення від грудня 1994 року стосовно програми підвищення ядерної безпеки в Україні 1994 року, а також Угоду про умови фінансування програми 1994 року по Чорнобилю;
Беручи до уваги необхідність подальшого визначення технічних, юридичних та адміністративних умов, за яких мають виконуватись програми, що фінансуються в Україні в межах програми ТАСІС в сфері ядерної безпеки;
Беручи до уваги необхідність врахування цих умов в подальших угодах про умови фінансування технічної допомоги в сфері ядерної безпеки;
Беручи до уваги той факт, що з питання ядерної відповідальності перед третіми сторонами Сторони висловлюють переконання, що особливо важливим є застосування міжнародно визнаних принципів юридичної відповідальності та належної компенсації у випадку ядерної аварії;
Беручи до уваги постанову Верховної Ради України
N 148/95-ВР від 26.04.95 про надання Кабінету Міністрів України права до законодавчого врегулювання питань, що пов'язані з відшкодуванням ядерної шкоди, надавати іноземним юридичним особам гарантії звільнення від цивільної відповідальності за ядерну шкоду у випадку ядерного інциденту та до приєднання України до
міжнародних конвенцій про цивільну відповідальність за ядерні збитки, погодилися про наступне:
1. Основи співробітництва
Сторони погоджуються з загальними правилами, що регулюють виконання річних або багаторічних програм ТАСІС в сфері ядерної безпеки (Програм), фінансованих Співтовариством у відповідності до умов угод, підписаних Україною або раніше Союзом Радянських Соціалістичних Республік, з однієї сторони, та Комісією, з іншої сторони. Виконання Програм регулюється угодами про умови фінансування, а також вищеназваними протоколами та подальшими документами, що приймаються замість цих протоколів.
Загальну координацію реалізації цього Меморандуму в Україні здійснюватиме Агентство координації міжнародної технічної допомоги (Агентство).
2. Програми
Основними цілями Програм є підвищення рівня безпеки атомних електростанцій та іншого будівельного ядерного устаткування, розташованого в Україні, включаючи установки паливного циклу та системи поводження з радіоактивними відходами.
Технічні аспекти Програм узгоджуються з Комісією та Агентством.
3. Проекти
Кожна Програма згодом реалізується шляхом виконання серії проектів. Для кожного проекту або групи проектів має бути чітко призначена українська організація-одержувач (Бенефіціарій). Вона має звичайно бути кінцевим користувачем результатів виконання проекту.
Кожний проект виконується відповідно до технічного завдання, що описує його цілі та технічні аспекти і складатися спільно Комісією та Бенефіціаріє. Технічне завдання визначатиме ресурси, що будуть надані Бенефіціарієм, а також частини проекту, які було б належним чином виконано не Бенефіціарієм, а спеціалізованими українськими організаціями. Бенефіціарій має узгодити технічне завдання, підписавши Заяву про схвалення.
4. Ресурси
Для швидкого та ефективного виконання Програм, Сторони надають відповідні ресурси.
4.1 Ресурси Співтовариства
Співтовариство надає ресурси, зазначені в угоді про умови фінансування, на загальних умовах виконання програм ТАСІС.
Ресурси, надані Співтовариством, можуть бути використані для проведення технічної експертизи з ядерної безпеки, для покриття операційних витрат експертів Співтовариства, для організації навчання українського персоналу в Україні та країнах Співтовариства, а також для забезпечення будь-якої іншої технічної допомоги, надання якої обидві Сторони вважатимуть ефективним, включаючи можливу закупівлю обладнання, необхідного для підвищення рівня ядерної безпеки.
Інші умови, за яких ресурси Співтовариства може бути надано українським організаціям, наведено в статті 5.
4.2 Ресурси України
Україна забезпечує надання необхідних ресурсів, доповнюючих ресурси, надані Співтовариством.
Сюди зокрема входять:
наявна документація стосовно технічного проекту та технічні специфікації до ядерних установок;
наявні дані щодо експлуатації ядерних установок, що бере участь у Програмах, в минулому та тепер;
технічна інтерпретація такої інформації.
Вищесказане стосується інформації, що має Бенефіціарій та будь-яка інша українська організація, чия участь є необхідною для виконання Програм.
Для швидкого та ефективного виконання Програм Україна забезпечує участь спеціалістів з відповідним рівнем знань та навичок.
Ці ресурси надаються безкоштовно Співтовариству або підрядникам, що фінансуються Співтовариством через надання ресурсів.
4.3 Сфера застосування
Умови цієї Угоди будуть застосовуватись до всіх Програм та Проектів, що будуть виконуватись відповідно до цієї Угоди, незалежно від строків їх початку та завершення.
5. Порядок заключення контрактів
По кожному проекту Комісія укладає один або декілька контрактів з фізичною або юридичною особою, яка є громадянином країни - члена Співтовариства, України або будь-якої іншої країни у відповідності з Регламентом Ради N 2157/91 та 2053/53 (підрядник).
Українські спеціалісти беруть участь в підготовці технічного завдання для проектів, а також в оцінці технічних пропозицій.
Кінцевий вибір підрядника є обов'язком Комісії.
5.1 Українські субпідрядники
Конкретні, чітко визначені роботи в межах проектів, вартість яких точно оцінена і які виконуються не Бенефіціарієм, а іншими спеціалізованими організаціями, можуть фінансуватись Співтовариством через надання ресурсів. В цьому випадку підрядники та зацікавлені українські організації можуть заключити контракт (контракти) субпідряду.
Субпідрядники офіційно затверджуються Комісією.
5.2 Використання результатів виконання проектів
Сторони зобов'язуються забезпечити, якщо необхідно, підписання підрядником угоди про надання прав на інтелектуальну та промислову власність Бенефіціарію та/або українським субпідрядникам.
Комісії надається безкоштовна ліцензія на використання всіх результатів виконання проектів в межах Програм. Ця безкоштовна ліцензія дійсна на території країн, в яких запроваджено програми ФАРЕ (технічне співробітництво з країнами Центральної та Східної Європи) та ТАСІС, а також країн, що є членами Співтовариства.
................Перейти до повного тексту