- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Декларація
Декларація про принципи та основні напрямки розвитку українсько-польських відносин
Дата підписання: 13 жовтня 1990 р. Набуття чинності: 13 жовтня 1990 р. |
1. Українська Радянська Соціалістична Республіка і Республіка Польща заявляють про своє прагнення до утвердження між ними, як суверенними державами, добросусідських відносин і підтримання та розвитку взаємовигідного співробітництва, що відповідають їхнім національним інтересам і не спрямовані проти третіх сторін. Основою цих відносин є принципи
Статуту Організації Об'єднаних Націй, Хельсінкського Заключного акту та інших документів Наради з безпеки та співробітництва в Європі, зокрема принципи суверенної рівності, непорушності кордонів, територіальної цілісності, невтручання у внутрішні справи, мирного врегулювання спорів. Обидві держави виходять з того, що всебічний розвиток мирних добросусідських українсько-польських відносин є конкретним внеском у зміцнення регіонального співробітництва та у будівництво загальноєвропейського дому.
2. Українська Радянська Соціалістична Республіка і Республіка Польща підтверджують, що, згідно з принципом самовизначення націй, український і польський народи мають невід'ємне право в умовах повної свободи визначати свій внутрішній і зовнішній політичний статус без втручання зовні і здійснювати свій політичний, економічний, соціальний та культурний розвиток.
3. Українська Радянська Соціалістична Республіка і Республіка Польща не мають одна до одної жодних територіальних претензій і не будуть висувати таких претензій у майбутньому. Існуючий між Українською Радянською Соціалістичною Республікою і Республікою Польщею державний кордон, закріплений у "Договорі між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Польською Республікою про радянсько-польський державний кордон" від 16 серпня 1945 року скоректований у "Договорі між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Польською Республікою про обмін ділянками державних територій" від 15 лютого 1951 року, Сторони розглядають як непорушний тепер і в майбутньому і вважають це важливим елементом миру та стабільності в Європі.
4. Сторони обмінялись думками щодо перспектив заснування дипломатичних, консульських і торговельних представництв. Як перший крок у цьому напрямку вони погодилися на встановлення консульських відносин та обмін консульськими установами. Найближчим часом Сторони продовжать консультації стосовно встановлення дипломатичних відносин у повному обсязі.
5. Українська Радянська Соціалістична Республіка і Республіка Польща мають намір розвивати взаємовигідне співробітництво в політичній, економічній, екологічній, науково-технічній, інформаційній, культурній, гуманітарній та інший сферах. З метою зміцнення взаєморозуміння, добросусідства і дружби між українським і польським народами Сторони сприятимуть об'єктивному інформуванню населення про процеси, що відбуваються в обох державах.
6. Виходячи з необхідності активізації торговельно-економічного, господарського та науково-технічного співробітництва на принципах взаємної вигоди, Українська Радянська Соціалістична Республіка і Республіка Польща домовились обговорити ці питання на міжурядовому рівні. Сторони сприятимуть безпосередньому співробітництву українських та польських підприємств.
7. Українська Радянська Соціалістична Республіка і республіка Польща підтвердили свою повагу до прав людини і основних свобод, включаючи свободу думки, совісті, політичних переконань для всіх, незалежно від раси, національності, мови, статі, майнового стану і релігії. Вони підкреслили, що повага до прав людини та основних свобод є важливим фактором миру, безпеки, взаєморозуміння і співробітництва у вільній, демократичній Європі.
8. У цьому контексті Сторони висловилися за послідовну повагу та забезпечення прав, а також поліпшення становища національних меншостей - української в Польщі та польської в Україні, в тому числі гарантування їм можливостей повного задоволення культурних, релігійних потреб, потреб навчання рідною мовою, а також створення належних умов для підтримання необхідних контактів відповідно з Україною та Польщею. Сторони розуміють, що ці меншості, зберігаючи та розвиваючи національну самобутність, відіграватимуть істотну роль у зближенні українського та польського народів. Сторони виходять з того, що конструктивне співробітництво в галузі забезпечення прав національних меншостей є важливим внеском у створення загальноєвропейського гуманітарного простору.
................Перейти до повного тексту