1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Договір


Договір
про дружбу і співробітництво між Україною і Латвійською Республікою
( Договір ратифіковано Законом N 381/95-ВР від 13.10.95 )
Дата підписання: 23.05.1995
Дата ратифікації Україною: 13.10.1995
Дата набрання чинності для України: 22.05.1996
Україна і Латвійська Республіка (далі - "Високі Договірні Сторони"),
будучи переконані в тому, що взаємна повага і співробітництво між двома державами відповідають інтересам народів України і Латвії і сприяють створенню якісно нових відносин, основаних на рівноправності, та зміцненню системи безпеки у Європі,
вітаючи нинішні історичні зміни в Європі і в обох державах, які зробили можливим подолання конфронтації і розколу в Європі,
керуючись цілями і принципами Статуту ООН і виходячи з верховенства загальновизнаних норм міжнародного права і загальнолюдських цінностей,
підтверджуючи прагнення обох Високих Договірних Сторін до виконання повною мірою зобов'язань, які містяться у Гельсінському Заключному акті, Паризькій Хартії для нової Європи, а також інших документах Організації з безпеки і співробітництва в Європі, і зробити тим самим свій внесок у будівництво демократичної, мирної і єдиної Європи,
підтверджуючи, що додержання основних прав і свобод людини є невід'ємною умовою зміцнення миру і безпеки,
маючи на меті надати нової якості своїм двостороннім відносинам з урахуванням досвіду розвитку політичного, економічного, науково-технічного, екологічного, інформаційного, гуманітарного, культурного та інших видів співробітництва і змінити на основі взаємної вигоди їх договірну базу,
домовились про таке:
Стаття 1
Високі Договірні Сторони розвивають свої відносини як дружні держави. Вони послідовно керуватимуться принципами суверенної рівності, відмови від застосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності, мирного врегулювання спорів, невтручання у внутрішні справи, поважання прав людини і основних свобод, рівноправності і права народів розпоряджатися своєю долею, взаємовигідного співробітництва, сумлінного виконання міжнародних зобов'язань.
Стаття 2
Високі Договірні Сторони відповідно до зобов'язань, зафіксованих у Статуті ООН і в документах Організації з безпеки і співробітництва в Європі, вирішують спори, які можуть виникнути між ними, виключно мирними засобами. Вони ніколи, ні за яких обставин, не використовуватимуть першими свої збройні сили одна проти одної, не чинитимуть тиск одна на одну перебуванням збройних сил однієї Сторони на території другої Сторони.
Стаття 3
Високі Договірні Сторони, підтверджуючи, що безпека є неподільною і що вона нерозривно пов'язана з безпекою усіх держав-учасниць Організації з безпеки і співробітництва в Європі, послідовно здійснюють партнерство в галузі безпеки і будують свої відносини на основі поважання суверенітету одна одної, рівності та взаємодії.
Стаття 4
Високі Договірні Сторони зобов'язуються не використовувати самі і не допускати, щоб їхні території використовувались будь-ким з метою здійснення збройної агресії чи ворожої діяльності проти іншої Сторони.
У випадку, якщо одна із Сторін стане об'єктом збройного нападу, друга Сторона не буде підтримувати агресора і вживе усіх заходів, необхідних для мирного врегулювання конфлікту.
Стаття 5
У випадку виникнення ситуацій, які можуть створити, на думку однієї з Високих Договірних Сторін, загрозу миру викликають міжнародну напруженість, Сторони проводитимуть консультації щодо можливих шляхів їх урегулювання.
Стаття 6
Високі Договірні Сторони активно сприяють процесу роззброєння, подальшому скороченню збройних сил і озброєнь в Європі, зміцненню миру, довіри та безпеки на двосторонній і багатосторонній основі, створенню надійних структур загальноєвропейської безпеки.
Стаття 7
Високі Договірні Сторони розширюватимуть свої контакти і співробітництво в міжнародних організаціях.
Стаття 8
Високі Договірні Сторони всіляко сприятимуть розвиткові та розширенню контактів між державними органами і органами самоврядування всіх рівнів та їх керівниками на постійній основі.
Стаття 9
Високі Договірні Сторони, прагнучи забезпечити необхідні умови для зближення їх народів, всебічно сприятимуть розширенню контактів між своїми громадянами як на індивідуальній основі, так і по лінії державних, громадських та інших організацій.
Стаття 10
Високі Договірні Сторони створюватимуть сприятливі умови для розвитку взаємовигідного двостороннього економічного співробітництва. Вони вживуть відповідних заходів для того, щоб удосконалювати і наближувати до норм і практики світового ринку механізм своїх економічних зв'язків, включаючи надання одна одній режиму найбільшого сприяння у торгівлі.
Керуючись внутрішнім законодавством, виходячи із своїх міжнародних зобов'язань і для досягнення цілей цього Договору, Високі Договірні Сторони забезпечать сприятливі економічні, фінансові та юридичні умови для підприємницької діяльності, включаючи стимулювання і захист взаємних капіталовкладень. Вони вважають необхідним укласти міжурядові угоди в галузі торгівлі та послуг, взаємних розрахунків і платежів на основі вільно конвертованих валют, а також у сфері туризму.
Стаття 11
Високі Договірні Сторони сприяють створенню умов для ефективного співробітництва в галузі фундаментальних і прикладних наук, розвитку і впровадження передової техніки і технологій, а також для підтримання прямих зв'язків і загальних ініціатив учених, науково-дослідних інститутів, науково-виробничих об'єднань.

................
Перейти до повного тексту