1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство


"З А Т В Е Р Д Ж У Ю"
"___" вересня 1994р.
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
(підпис) Л. КУЧМА
З В I Т
про підсумки офіційного візиту Державної делегації України до Республіки Казахстан та Республіки Узбекистан
На виконання Розпорядження Президента України N110/РП від 25 серпня 1994 року та доручення Кабінету Міністрів України N1445/1 від 27 серпня 1994 року в період з 30 серпня по 6 вересня 1994 ро- ку відбувся офіційний візит Державної делегації України на чолі з Міністром промисловості України А.К. Голубченком до Республіки Ка- захстан та Республіки Узбекистан.
I. РЕСПУБЛIКА КАЗАХСТАН.
З 30 серпня по 4 вересня 1994 року Державна делегація України перебувала з офіційним візитом в Республіці Казахстан.
Відбулися переговори щодо реалізації домовленостей, досягну- тих президентами України та Республіки Казахстан під час зустрічі в Києві 11 серпня 1994 року. На переговорах казахстанську деле- гацію очолював Міністр промисловості і торгівлі Республіки Каза- стан В.В. Костюченко.
Відбулася зустріч Державної делегації України з Прем'єр-міністром Республіки Казахстан С.О. Терещенком. З обох сторін була відзначена необхідність розбудови традиційних зв'язків на принципово нових засадах, створення сприятливих умов для по- дальшого розвитку торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва, зокрема в галузях важкої промисловості, фінан- совій та банківській сферах, у здійсненні взаєморозрахунків та платежів між суб'єктами господарської діяльності обох країн та підкреслена необхідність укладення відповідних договорів та угод.
Державна делегація України була прийнята Головою Верховної Ради Республіки Казахстан А. Кєкільбаєвим. З казахстанського боку в зустрічі також брали участь заступники Голови Верховної Ради, голови комісій. Відбувся обмін думками щодо стану та перспектив взаємовідносин між обома державами, шляхів подальшого розвитку та зміцнення відносин дружби та співробітництва, які відповідають інтересам народів обох країн. Визнана доцільність розвитку співробітництва на регіональному рівні, здійснення різнобічних контактів між парламентами.
За підсумками переговорів було укладено цілу низку угод з різних аспектів двосторонньої співпраці.
1. Була підписана Угода між Урядом України та Урядом Рес- публіки Казахстан про виробничу кооперацію.
Ця Угода є першою двосторонньою угодою з питань кооперації, укладеною Україною з країнами-членами СНД.
Механізми, закладені в цій Угоді, дозволяють на належних до- говірно-правових засадах практично вирішувати питання конкретної виробничої кооперації між підприємствами всіх форм власності, га- лузевими та міжгалузевими комплексами на основі їх прямих виробни- чих зв'язків, а також в рамках спільних підприємств, промисло- во-фінансових груп, транснаціональних виробничих об'єднань.
Визначені приорітетні напрями та галузі кооперації, зокрема паливно-енергетичний комплекс, металургійна, хімічна, наф- тохімічна, деревообробна, машинобудівна, оборонна, легка, медична та фармакологічна промисловість, будівництво, сільське господарс- тво та харчова промисловість.
Принципово важливим з положення Угоди про те, що продукція та послуги в рамках виробничої кооперації, а також кінцева продукція, яка виготовляється на основі такої кооперації, звільняються від мита, акцизів та інших податків. Це має позитивно вплинути на роз- виток та вдосконалення прямих виробничих зв'язків між виробниками двох країн та мати одним із наслідків значне зниження цін на сиро- вину, комплектуючі деталі та вузли та зрештою здешевити кінцеву продукцію, що має в значній мірі полегшити її реалізацію як на ринках України та Казахстану, так і на ринках третіх країн.
Важливою з досягнута в Угоді домовленість проводити послідов- ну роботу по координації та зближенню норм національного законо- давства двох країн в частині регулювання коопераційних зв'язків підприємств та галузей.
Основною ланкою виробничої кооперації з галузеві та міжгалу- зеві угоди та домовленості, на підставі яких мають укладатися конкретні контракти між суб'єктами господарської діяльності.
2. Першим кроком на цьому напрямі є підписана в ході візиту Програма економічної інтеграції України та Республіки Казахстан у галузях важкої промисловості в 1994-2000 рр., яка відображає та деталізує співпрацю в пріоритетних галузях . Реалізація Програми має дати новий імпульс зміцненню традиційних зв'язків, які склалися між підприємствами двох країн та сприятиме розбудові відносин між ними на засадах ринкової економіки та взаємної виго- ди.
3. Принципово важливою з досягнута домовленість між національними банками двох країн в частині можливості суб'єктам господарської діяльності України та Республіки Казахстан відкрива- ти та використовувати рахунки в національних грошових одиницях значним кроком на шляху вдосконалення розрахунково-платіжних ме- ханізмів для забезпечення функціонування всього комплексу торго- вельно-економічних зв'язків в цілому і закладає основу для подаль- шої роботи по укладенню угоди про зустрічну торгівлю.
4. За підсумками переговорів було підписано Протокол.
Принциповою ознакою цього документу є те, що в ньому вперше в практиці торговельно-економічних відносин України із країнами СНД передбачає подальше співробітництво між двома країнами на засадах принципів та норм Генеральної Угоди з тарифів та торгівлі (ГАТТ).
Вперше був обговорений механізм зустрічної торгівлі, який дозволяє на відміну від існувавшої бартерної схеми вести торгівлю, взаємно стимулюючи товарно-грошовий обіг між країнами.
Казахстанській стороні був переданий проект Угоди про зустрічну торгівлю, вперше розроблений українськими експертами, який відповідає стандартам ЮНСИТРАЛ.
5. Обидві Сторони зобов'язались укласти Торговельну угоду з визначенням торговельно-політичного режиму та Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій. Досягнуто домовленості про укла- дення Угоди про запобігання подвійного оподаткування. Ці угоди мають закласти міцні договірно-правові підвалини двосторонніх ук- раїнсько-казахстанських відносин на загальновизнаних в світі принципах та нормах.
6. Було також досягнуто домовленості щодо укладення Угоди про співробітництво в сфері науки та технологій та Угоди про співробітництво і взаємну допомогу в питаннях дотримання податко- вого законодавства.
7. Визначені також напрями і форми співпраці у спільній діяльності та прийнято рішення до 30 жовтня ц.р. укласти Угоду що- до дослідження та використання космічного простору.
8. Було підписано Протокол про проведення технічних перего- ворів у нафтовій та газовій промисловості. Співпраця в цьому пи- танні створює додаткові можливості для експорту будівельних та капітально-будівельних робіт та послуг у відповідних областях, за умови незначної частки таких робіт в нинішній структурі експорту України їх збільшення з значним кроком на шляху перетворення Ук- раїни з сировинно-експортуючої країни на країну-експортера сучас- них технологій та інтелектуаломістких видів продукції та по луг.
Важливе значення має підписання Угоди про співробітництво між Міністерством культури України та Міністерством культури Рес- публіки Казахстан та домовленість про укладення Угоди про співробітництво в забезпеченні прав національних меншин, а також визначення позицій сторін щодо принципових положень проекту угоди про співробітництво у сприянні добровільному поверненню депортова- них осіб в Україну. На сьогоднішній час в Казахстані мешкає понад 800 тисяч громадян Казахстана української національності і зв'язку з цим створення міцної договірно-правової бази для подальшого культурного розвитку та захисту їх прав має важливе політичне зна- чення.

................
Перейти до повного тексту