1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Заява


Спільна заява
Президента України Леоніда Кучми та Президента Сполучених Штатів Америки Уільяма Дж. Клінтона
під час зустрічі на найвищому рівні 11-12 травня 1995 р.
З нагоди свого державного візиту в Україну 11-12 травня 1995 р. Президент Сполучених Штатів Америки Уільям Дж. Клінтон зустрівся з Президентом України Леонідом Кучмою, щоб обговорити шляхи зміцнення українсько-американського партнерства, включаючи сфери, які охоплюють процес реформ і зміцнюють місце України у світовій спільноті.
Президенти розглянули спільні досягнення в розширенні двостороннього партнерства та у просуванні спрямованого в майбутнє порядку денного, який вони визначили під час державного візиту Президента Кучми до Сполучених Штатів Америки в листопаді 1994 року. Президент Клінтон відзначив історичні зусилля, які зараз докладаються для відродження економіки України, і підкреслив важливість економічно життєдіяльної, демократичної і стабільної України в зростаюче інтегрованій європейській та світовій спільноті. Президент Клінтон запевнив Президента Кучму в тому, що Сполучені Штати Америки продовжують надавати пріоритетного значення підтриманню переходу України до ринкової економіки та інтегруванню України у світове економічне співтовариство. Президент Кучма висловив вдячність за суттєву підтримку з боку Сполучених Штатів Америки і підкреслив відданість України фундаментальним економічним та політичним реформам.
В дусі Хартії українсько-американського партнерства, дружби і співробітництва, яка була підписана під час державного візиту Президента Кучми до Сполучених Штатів Америки в 1994 році, обидва Президенти погодилися з програмою співробітництва, допомоги та консультацій, спрямованою на зміцнення їхнього зростаючого партнерства.
Двостороннє та економічне співробітництво
Президент Клінтон привітав Президента Кучму з втіленням Україною всеосяжної програми економічних реформ, яку підтримує міжнародне співтовариство. Він підкреслив важливість продовження Україною реалізації економічних реформ. Президент Клінтон відзначив, зокрема, подолання Україною важливого етапу в забезпеченні надання їй Міжнародним валютним фондом кредиту стенд-бай в розмірі 1,5 млрд. доларів США. Президент Кучма висловив задоволення зобов'язаннями міжнародних фінансових установ перед Україною, які за останні 8 місяців досягли 2,7 млрд. доларів США. Обидва Президенти визнали важливість цих зобов'язань у контексті виконання рішення, прийнятого в липні 1994 року в Неаполі щодо надання протягом дворічного періоду допомоги в розмірі 4 млрд. доларів США. Крім цього, Президент Кучма висловив задоволення нещодавнім зобов'язанням країн "Великої сімки" щодо надання безпосередньої двосторонньої фінансової підтримки в розмірі майже 1 млрд. доларів США та підтвердив бажання України розглянути просування економічної реформи з урядами країн "Великої сімки". Обидва лідери також привітали підтримку з боку Росії та Туркменистану щодо реструктуризації боргу України в розмірі понад 3 млрд. доларів США.
Обидва Президенти підкреслили важливість орієнтованих на ринок реформ як шляху для реалізації повного потенціалу економіки України. Президент Клінтон підтвердив підтримку Сполученими Штатами Америки економічної програми України і віддав належне Президентові Кучмі за його сміливу керівну роль в цій справі. Президент Клінтон підтвердив зобов'язання США надати Україні підтримку в розмірі 250 млн. доларів США на покриття її потреб у критичному імпорті в 1995 році. Президент Клінтон відзначив важливість допомоги у формі інноваційного механізму для торговельного кредитного страхування в галузі сільського господарства і заявив, що допомога надаватиметься також у формі нового пакета ініціатив з метою сприяння розвитку сільського господарства в Україні. Цей пакет включає технічну допомогу на розвиток сільськогосподарської товарної біржі, що забезпечуватиме альтернативне приватне ринкове джерело для такої продукції, та технічну допомогу для розвитку сільськогосподарської ринкової інформаційної системи та безпечного використання сільськогосподарських хімікатів.
Визнаючи потреби в галузі охорони здоров'я, Президенти відзначили розпочаті доставлення до Донецька медичного обладнання, еквівалентного лікарні на 1000 ліжок, вартістю 17 млн. доларів з Міністерства оборони США.
Президент Клінтон підтвердив подальшу підтримку Сполученими Штатами Америки зусиль України, спрямованих на здійснення структурних економічних реформ, які приваблюватимуть приватний капітал і забезпечуватимуть основу для взаємовигідних торговельних відносин. Обидва Президенти розглянули питання допомоги з боку США в розвитку ринків капіталу, в розвитку та функціонуванні інвестиційних фондів та пілотної програми реєстрації та обігу акцій з метою сприяння як внутрішнім, так і зовнішнім капіталовкладенням. Президент Клінтон оголосив нову програму технічної допомоги та навчання для підтримки розвитку кредитних спілок у відповідь на зацікавленість України в розширенні сфери заощаджень та кредитних послуг для споживачів та малого бізнесу. Президент Кучма підтвердив свою відданість здійсненню рішучої програми масової приватизації, створенню ринків капіталу, вдосконаленню податкової політики та розвитку нових правових засад для підтримки ринкової економіки. Президент Кучма наголосив на необхідності термінової технічної допомоги в проведенні оцінки українських підприємств, що будуть приватизовуватися в нафтовій, газовій та хімічній промисловості. Президент Клінтон визнав важливість цієї пропозиції та реформування цього сектора в цілому і закликав Президента Кучму поставити це пріоритетним питанням в його переговорах з міжнародними фінансовими донорами.
Президенти підкреслили життєво важливу роль торгівлі та капіталовкладень для оздоровлення економіки України та обговорили важливість інтеграції України у світову економічну спільноту. Президенти визнали наявність значного потенціалу для зростання українсько-американської торгівлі та капіталовкладень і відзначили позитивний вплив здійснених нещодавно і триваючих економічних реформ на формування ділового середовища в Україні. Визнаючи це, Президент Клінтон оголосив, що Експортно-Імпортний Банк США знову відкрив свої програми для України, надаючи доступ до коротко- та середньострокового фінансування експорту США під гарантії уряду України. Сполучені Штати Америки твердо підтримують вступ України до Світової Організації Торгівлі і надають допомогу уряду України в здійсненні цього процесу. Наголошуючи на їх рішучості розширювати двосторонні торговельні відносини, Президенти оголосили, що Друге засідання Спільної комісії з торгівлі та інвестицій відбудеться в липні цього року. Ця комісія є головним інструментом двостороннього торговельного співробітництва, яке було розпочате під час державного візиту Президента Кучми до Вашингтона в листопаді 1994 р. Обидва Президенти погодилися, що комісія організує в Сполучених Штатах конференцію з торгівлі та інвестицій на початку 1996 року з метою подальшого представлення потенціалу економічного партнерства між двома країнами. Президент Клінтон також відзначив, що конференція з питань інвестицій в Центральній Європі, яка буде проведена Корпорацією Зарубіжних Приватних Інвестицій (ОПІК) 11 липня 1995 року в Чикаго, включатиме спеціальний розділ по Україні.
Президент Клінтон підтвердив свою підтримку продовженню дії програми Генералізованої Системи Преференцій США в Україну у якості країни-бенефіціара. Він наголосив, що Адміністрація США визнала Україну країною з перехідною економікою до вільного ринку та відзначив намір Адміністрації тісно співпрацювати з Україною у вирішенні двосторонніх питань доступу на ринки у взаємоприйнятній формі. Ці питання будуть розглянуті Спільною Комісією з торгівлі та інвестицій, яка розгляне ініціативи, направлені на зменшення бар'єрів на шляху взаємного доступу на ринки, беручи до уваги проблеми, які стоять перед Україною як країною з перехідною економікою.
Обидва Президенти підкреслили зростаючу важливість забезпечення можливостей для приватного бізнесу, як українського, так і американського, з метою розвитку ключових галузей економіки України, відзначивши, зокрема, існуючий потенціал для розвитку сільського господарства, енергетики, аерокосмічної галузі, телекомунікацій, конверсії оборонної промисловості та охорони здоров'я. В цьому зв'язку обидва Президенти дали позитивну оцінку нещодавньому успішному візиту в Україну делегації Корпорації Зарубіжних Приватних інвестицій (ОПІК), до складу якої входили керівники корпорацій головних американських компаній і яка основну свою увагу зосередила на вивченні можливостей в галузі оборонної конверсії. Президенти з задоволенням відзначили проголошене створення українсько-американської Ділової Ради, як показник зростаючого інтересу компаній США до встановлення економічних відносин з Україною.
Обидва лідери підтвердили свою відданість здійсненню спільних двосторонніх і багатосторонніх програм, спрямованих на перебудову та реформування енергетичного сектора України та підвищення безпеки ядерних реакторів. Президент Кучма підтвердив намір України працювати з країнами "Великої сімки" над проблемами енергетичного сектора України, включаючи поступове виведення з експлуатації чорнобильських реакторів, яке має бути завершене до 2000 року. Президент Клінтон оголосив про намір США підтримати створення міжнародного дослідницького Центру ядерної безпеки та охорони навколишнього середовища для сприяння досягненню високого рівня ядерної безпеки із залученням кваліфікованих працівників у галузі ядерної енергетики, що проживають в регіоні Чорнобиля. Він також оголосив, що США нададуть допомогу з метою підвищення протипожежної та експлуатаційної безпеки на Чорнобильській АЕС до тих пір, коли її можна буде закрити. Президенти відзначили, що їх дві держави підписали протокол, який сприятиме спільним дослідженням тироїдного раку, який є наслідком чорнобильської катастрофи.
Обидва Президенти погодилися з необхідністю подальшої тісної співпраці в групі експертів "Великої сімки" для забезпечення скорішої реалізації ініціатив у галузі реформування енергетичного сектора. Президент Кучма висловив вдячність за міжнародні зусилля, спрямовані на полегшення енергетичної проблеми України, і підкреслив термінову потребу подолання цієї проблеми, щоб економічне оздоровлення України відбувалося більш прискореними темпами.

................
Перейти до повного тексту