1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.11.2024 № 38
Проголошення європейського курсу як незворотного та закріплення його у преамбулі Конституції України, а також в Угоді про асоціацію між Україною та Європейським Союзом підкреслює важливість гармонізації українського законодавства з європейськими стандартами.
З моменту отримання статусу кандидата на членство в ЄС, адаптація національного законодавства стала не лише політичною, а й юридичною необхідністю і є важливою складовою інтеграції України в європейську спільноту і забезпечення умов для повноправного членства в ЄС у майбутньому.
У контексті цієї адаптації особливу увагу маємо приділити правам потерпілих та свідків, оскільки Європейський Союз має низку нормативних актів, спрямованих на забезпечення їхньої підтримки, а також відповідних гарантій безпеки.
Зокрема, Директива про права потерпілих (2012/29/ЄС) запроваджує мінімальні стандарти щодо прав таких учасників провадження, зобов'язує держави надавати потерпілим інформацію, доступ до правосуддя, підтримку та захист, включаючи психологічну допомогу та консультації.
Європейське законодавство передбачає, що потерпілі мають право на чутливе ставлення та повагу до їхньої гідності, на необхідний доступ до інформації по справі, в якій вони мають певний статус, а також на належну участь у цій справі під час судового розгляду.
Крім того, такі стандарти гарантують особливий захист для вразливих потерпілих та свідків (наприклад, малолітні чи неповнолітні, які мають фізичні, психічні або психологічні порушення, є потерпілими від торгівлі людьми, злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, геноциду, тероризму та інші).
Для України впровадження вказаних стандартів є дуже важливим кроком.
На цей час з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України правоохоронними органами було зафіксовано більше 142000 воєнних злочинів, в яких є велика кількість потерпілих та свідків, котрі відносяться до категорії вразливих. Тому вказані стандарти необхідно застосовувати вже у сьогоднішніх реаліях.
Офіс Генерального прокурора заснував Координаційний центр по роботі з потерпілими і свідками воєнних злочинів на стадії досудового розслідування і вже розгорнуто 9 його регіональних філій у прифронтових регіонах нашої держави.
Проблемі підтримки вразливих учасників кримінального провадження під час судового розгляду неодноразово піднімалася на семінарах, круглих столах та конференціях, і в тому числі на конференції "Правосуддя в національних судах у справах про міжнародні злочини", яка відбулася 21-22 жовтня 2023 року у м. Львові, ініційованою Програмою USAID "Справедливість для всіх".
Під час виступів та дискусій на вказаній конференції запрошені міжнародні експерти зазначили про певну позитивну світову практику, коли в міжнародних трибуналах були засновані та ефективно функціонували відділи підтримки вразливих потерпілих і свідків.
Враховуючи важливість створення таких відділів у судах, де доведеться розглядати справи з великою кількістю свідків та потерпілих, які зазнали жахіть війни чи під час ворожої окупації, на зазначеній конференції було визначено певні кроки щодо реалізації плану по створенню цих відділів.
У квітні 2024 року Програма USAID "Справедливість для всіх" звернулася до Ради суддів України з листом щодо питання схвалення ініціатив Програми по реалізації проекту створення відділів підтримки потерпілих та свідків воєнних злочинів у трьох пілотних судах.
Рішенням Ради суддів України від 11.04.2024 № 9 схвалено вказану ініціативу та визначено пілотними судами з реалізації на стадії судового провадження пілотного проекту "Створення відділів підтримки потерпілих та свідків воєнних злочинів у двох пілотних судах", таких як: Вишгородський районний суд Київської області та Чернігівський районний суд Чернігівської області.
29 травня 2024 року між залученими Програмою USAID "Справедливість для всіх" міжнародними експертами та членами Ради суддів України, представниками Державної судової адміністрації України, Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків в межах Офісу Генерального прокурора, Асоціації жінок-юристок України (ЮрФем) відбулася робоча зустріч з приводу обговорення питання покращення роботи судів у частині надання захисту і підтримки вразливим потерпілим і свідкам, на якій було вирішено розробити Проєкт Протоколу для судів по роботі з вразливими потерпілими і свідками (далі - Протокол).
Для роботи по супроводу процесу впровадження пілотного проекту і розробкою Протоколу для судів Програма USAID "Справедливість для всіх" залучила трьох міжнародних експертів:
- Сімо Ваатайнен (Фінляндія), міжнародний консультант із захисту свідків у кримінальному правосудді, який працює у цій сфері з 1998 року, включаючи досвід керівника відділу по роботі із вразливими учасниками судового провадження у Міжнародному кримінальному трибуналі для колишньої Югославії, Міжнародному кримінальному суді, Спеціальному трибуналі для Лівану, проектах Європейської комісії, ООН, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Світового банку та інших;
- Клаус Хофман (Німеччина), член Консультативної групи Atrocity Crimes Advisory Group в Україні, яка є багатосторонньою ініціативою, заснованою Сполученими Штатами, Європейським Союзом та Великою Британією для надання стратегічних консультацій та оперативної допомоги Офісу Генерального прокурора; старший прокурор у Офенбурзі та Фрейбурзі (Німеччина); також працював прокурором у Міжнародному кримінальному трибуналі для колишньої Югославії у 2005-2010 рр.;
- Алма Тасо Делькович (Боснія і Герцеговина), яка з 2005 року працює у сфері підтримки та захисту потерпілих і свідків й очолювала Офіс підтримки свідків у суді Боснії і Герцеговини, тренерка та авторка наукових статей у галузі психології щодо підтримки та захисту свідків і потерпілих.

................
Перейти до повного тексту