1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Ухвала


УХВАЛА
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Богуслаєва В’ячеслава Олександровича щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини другої статті 1 Закону України "Про санкції"
Київ
23 грудня 2024 року
№ 99-у(II)/2024
Справа № 3-176/2024(358/24)
Другий сенат Конституційного Суду України у складі:
Мойсик Володимир Романович (голова засідання),
Городовенко Віктор Валентинович,
Лемак Василь Васильович,
Первомайський Олег Олексійович,
Різник Сергій Васильович (доповідач),
Юровська Галина Валентинівна,
розглянув на засіданні питання щодо відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Богуслаєва В’ячеслава Олександровича щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини другої статті 1 Закону України "Про санкції" від 14 серпня 2014 року № 1644-VII (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 40, ст. 2018) зі змінами.
Заслухавши суддю-доповідача Різника С.В. та дослідивши матеріали справи, Другий сенат Конституційного Суду України
установив:
1. Богуслаєв В’ячеслав Олександрович як суб’єкт права на конституційну скаргу звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням (вх. № 18/358 від 30 вересня 2024 року) визнати такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину другу статті 1 Закону України "Про санкції" від 14 серпня 2014 року № 1644-VII зі змінами (далі - Закон), відповідно до якої "санкції можуть застосовуватися з боку України по відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність, а санкції у виді позбавлення державних нагород - проти будь-яких нагороджених осіб, зазначених у частині четвертій статті 3 цього Закону".
Богуслаєв В.О. вважає, що частина друга статті 1 Закону не відповідає статті 4, частині першій статті 62 Конституції України, і що застосування до нього цього припису Закону порушило його право на мирне володіння майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Суб’єкт права на конституційну скаргу зазначає, що застосування до нього оскаржуваного припису Закону попри те, що він є громадянином України, порушує його права, оскільки він не може бути суб’єктом застосування санкцій "в силу прямої норми закону (ч. 2 ст. 1 )", а також твердить, що "та обставина, що ВАКС (в тому числі Апеляційною палатою) була застосована до Скаржника санкція стягнення - свідчить про пряме нехтування судом нормами законодавства України, а також про те, що недосконалість формулювання ч. 2 ст. 1 Закону про санкції призводить до настання негативних наслідків для громадян України. Якби норма ч. 2 ст. 1 Закону про санкції відповідала б вимогами ст. 4 та ч. 1 ст. 62 Конституції України - таких порушень прав окремої особи не відбувалося б, а тому існують всі підстави для визнання ч. 2 ст. 1 Закону про санкції неконституційною (такою, що не відповідає Конституції України)".
Обґрунтовуючи твердження щодо неконституційності частини другої статті 1 Закону, Богуслаєв В.О. цитує приписи Конституції України, рішення Конституційного Суду України, Європейського суду з прав людини, приписи Закону та інших законодавчих актів, посилається на практику судів системи судоустрою, а також на судові рішення в його справі.
2. Зі змісту конституційної скарги та долучених до неї документів і матеріалів випливає таке.
2.1. Рада національної безпеки і оборони України рішенням "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" від 1 квітня 2023 року, яке введено в дію Указом Президента України від 1 квітня 2023 року № 191/2023, застосувала до Богуслаєва В.О., громадянина Російської Федерації та громадянина України, санкцію у виді блокування активів.
Міністерство юстиції України 22 січня 2024 року звернулось до Вищого антикорупційного суду з адміністративним позовом до Богуслаєва В.О. про застосування санкції, визначеної пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону, та стягнення активів у дохід держави.
Вищий антикорупційний суд рішенням від 18 квітня 2024 року адміністративний позов Міністерства юстиції України до Богуслаєва В.О. задовольнив частково: застосував санкцію, визначену пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону, та стягнув у дохід держави майно, яке безпосередньо належить Богуслаєву В.О., відмовив у стягненні в дохід держави майна, яким Богуслаєв В.О. володіє опосередковано.
2.2. Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду постановою від 25 червня 2024 року рішення Вищого антикорупційного суду від 18 квітня 2024 року залишила без зміни, а апеляційну скаргу Богуслаєва В.О. - без задоволення. Зазначена постанова є остаточним судовим рішенням у справі суб’єкта права на конституційну скаргу.
3. Другий сенат Конституційного Суду України, розв’язуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі у зв’язку з ухваленням неодностайно Третьою колегією суддів Другого сенату Конституційного Суду України Ухвали від 12 грудня 2024 року № 231-3(II)/2024 про відмову у відкритті конституційного провадження у цій справі на підставі пункту 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України", виходить із такого.
3.1. У справі Богуслаєва В.О. Вищий антикорупційний суд як суд першої інстанції, задовольняючи частково позов Міністерства юстиції України, зазначив у рішенні від 18 квітня 2024 року, що "відповідно до частини 2 статті 1 Закону, санкції можуть застосовуватися з боку України по відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність.

................
Перейти до повного тексту