1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Ухвала


УХВАЛА
ДРУГОЇ КОЛЕГІЇ СУДДІВ
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив,,Кальміус"" щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 137, 138 Житлового кодексу Української РСР
м.Київ
5 липня 2021 року
№ 96-2(П)/2021
Справа № 3-90/2021(212/21)
Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України у складі:
Сліденка Ігоря Дмитровича - головуючого, доповідача,
Головатого Сергія Петровича,
Лемака Василя Васильовича,
розглянула на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив ,,Кальміус" щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 137, 138 Житлового кодексу Української РСР.
Заслухавши суддю-доповідача Сліденка І.Д. та дослідивши матеріали справи, Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України
установила:
1. Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Кальміус" (далі - Кооператив) звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статей 137, 138 Житлового кодексу Української РСР (далі - Кодекс), якими визначено порядок організації і діяльності житлово-будівельних кооперативів та контроль виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів за діяльністю житлово-будівельних кооперативів.
Автор клопотання стверджує, що оспорювані положення Кодексу, застосовані в остаточному судовому рішенні - постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 2 березня 2021 року, -"нівелюють наведене конституційне право власності та конституційну гарантію непорушності права власності суб'єкта права на конституційну скаргу. А також будь-якого іншого сучасно створеного житлово-будівельного кооперативу", "порушують юридичну визначеність як провідний елемент принципу верховенства права".
На думку Кооперативу, застосування положень статей 137, 138 Кодексу призвело до втручання у його право власності без дотримання критеріїв правомірності втручання у мирне володіння майном, а "наслідком застосування цих норм є протиправне втручання у право власності не тільки суб'єкта права на конституційну скаргу, а й будь-якого кооперативу, який за напрямом діяльності є житлово-будівельним, порушення його прав рівності серед інших суб'єктів права власності перед законом та порушення права на житло кожного члена такого кооперативу, в тому числі соціально незахищених осіб - вимушено переселених осіб та учасників бойових дій".
Автор клопотання вважає, що положення статей 137, 138 Кодексу суперечать частині четвертій статті 13, частині першій статті 19, частині другій статті 24, частинам першій, третій, четвертій статті 41, частинам першій, другій статті 47, частині першій статті 57, частині першій статті 58 Конституції України у взаємозв'язку з частинами першою, другою статті 8 та пунктом 1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.

................
Перейти до повного тексту