- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
ПРЕЗИДІЯ РАДИ СУДДІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про стан організації здійснення правосуддя в Черкаській області
Заслухавши інформацію про стан організації здійснення правосуддя в Черкаській області, Президія Верховного Суду України та президія Ради суддів України відзначають, що при комплексному його вивченні поряд із заходами щодо покращання цієї роботи, які провели в 2002 - 2003 рр. суди, рада суддів області, територіальне управління державної судової адміністрації в Черкаській області (далі - ДСА) та обласна державна адміністрація, виявлено і ряд істотних недоліків.
Розпорядженням Президента України від 27.07.96
N 208/96-рп "Про забезпечення судів приміщеннями" виконавчу владу держави (Кабінет Міністрів України і владу на місцях) було зобов'язано вирішити питання про забезпечення приміщеннями судів, розташованих в аварійних приміщеннях та приміщеннях, що не відповідають вимогам судочинства. Зокрема, в Черкаській області до аварійних були віднесені приміщення Уманського міського, Катеринопільського, Монастирищенського і Уманського районних судів, а до приміщень, що не відповідають вимогам судочинства, - приміщення Смілянського міського, Кам'янського і Смілянського районних судів області та Черкаського районного суду, а також апеляційного суду області, районних судів у м. Черкасах, які розташовані з ним в одному приміщенні.
Крім того, відповідно до ст.
130 Конституції України Президентом України і Кабінетом Міністрів України останніми роками було прийнято ряд нормативних актів, спрямованих на реалізацію державної політики, пов'язаної зі створенням належних умов для функціонування судів і діяльності суддів.
Проте становище із забезпеченням місцевих судів області належними приміщеннями є вкрай незадовільним. При комплексному вивченні встановлено, що на час перевірки майже всі 27 приміщень, які займають місцеві суди, не відповідають умовам, необхідним для здійснення правосуддя.
Так, 14 судів потребують забезпечення їх новими приміщеннями. Наприклад, приміщення Шполянського та Смілянського районних судів, збудовані відповідно в 1880 та 1912 рр., ремонту чи перебудові не підлягають. Золотоніський міський суд розташований на першому поверсі гуртожитку підприємства, що орендується судом.
11 місцевих судів, або 40,7 % від загальної кількості розташовані в будівлях, що потребують капітального ремонту або перебудови чи добудови (Городищенський, Драбівський, Жашківський, Золотоніський, Корсунь-Шевченківський, Лисянський, Тальнівський, Христинівський, Чорнобаївський районні, Канівські міський та районний суди).
У приміщеннях, де розташовані суди Корсунь-Шевченківського, Драбівського, Жашківського, Черкаського, Чорнобаївського, Тальнівського, Лисянського районів та м. Канева, розміщені також установи та організації, які не віднесені до судової системи (прокуратура, відділ державної виконавчої служби, нотаріальна контора, юридична консультація тощо).
Із 27 місцевих судів у 17 обладнано лише по одному залу судових засідань, у трьох судах - два зали, у двох судах - три зали і лише в новозбудованому приміщені Звенигородського районного суду (після введення його в експлуатацію) мають функціонувати шість залів судових засідань.
Майже всі місцеві суди області не обладнані охоронно-пожежною сигналізацією, у приміщеннях для конвою і підсудних багатьох судів немає грат на вікнах та металевих огорож у залах судових засідань, що унеможливлює розгляд кримінальних справ.
Складною є ситуація із забезпеченням суддів та працівників апарату судів робочими місцями. Нерідко в одному кабінеті працюють голова суду і суддя або ж суддя і секретар судових засідань чи інші працівники суду, що є неприпустимим (Шполянський та інші місцеві суди).
27 суддів області потребують поліпшення житлових умов, 17 з яких взагалі не мають житла.
На виконання
Розпорядження Президента щодо забезпечення належних умов діяльності судів в області розроблено та затверджено головою обласної державної адміністрації та рішенням Черкаської обласної ради від 24.04.2003 Регіональну програму організаційного забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції на 2003 - 2005 рр. Аналогічні регіональні програми прийнято і затверджено районними радами щодо 15 місцевих судів. Однак через недофінансування своєчасне їх виконання знаходиться під загрозою.
Згідно з додатком N 2 до Програми забезпечення судів належними приміщеннями на 2002 - 2006 рр. (затверджена постановою Кабінету Міністрів від 21.06.2001
N 692) приміщення Звенигородського та Чигиринського районних судів віднесені до об'єктів, що мали високий ступінь готовності, а для завершення їх будівництва передбачались видатки з Державного бюджету України протягом 2002 - 2006 рр. - відповідно 436 тис. грн. та 1 млн. 606 тис. грн. Проте протягом 2002 р. будівельні роботи на цих об'єктах взагалі не фінансувалися, що створює загрозу руйнування споруджених конструкцій та розкрадання будівельних матеріалів.
Мають місце недоліки в організації розгляду судових справ. Судді допускають порушення строків розгляду цивільних і кримінальних справ.
Так, виявлено порушення строків, передбачених ст. ст.
241,
256 КПК, районними судами м. Черкас: Придніпровським судом - у 355 справах (48 %), Соснівським - у 184 справах (25 %).
................Перейти до повного тексту