1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Ухвала


УХВАЛА
ДРУГОЇ КОЛЕГІЇ СУДДІВ
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Комуністичної партії України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення пункту 8 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України"
м. К и ї в
11 вересня 2019 року
№ 247-2(ІІ)/2019
Справа № 3-193/2019(4483/19)
Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України у складі:
Сліденка Ігоря Дмитровича - головуючого, доповідача,
Лемака Василя Васильовича,
Тупицького Олександра Миколайовича,
розглянула на засіданні питання щодо відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Комуністичної партії України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення пункту 8 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року № 4061-VI (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 10-11, ст. 73) зі змінами.
Заслухавши суддю-доповідача Сліденка І.Д. та дослідивши матеріали справи, Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України
установила:
1. Комуністична партія України в особі Першого секретаря Центрального комітету Комуністичної партії України Симоненка Петра Миколайовича звернулася до Конституційного Суду України з клопотанням визнати таким, що не відповідає частинам першій, другій статті 24, частині першій статті 38, частинам другій, третій статті 76 Конституції України (є неконституційним), положення пункту 8 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року № 4061-VI зі змінами (далі - Закон).
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 60 Закону Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у народні депутати України в разі "висування кандидата (кандидатів) у депутати від партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
На думку автора клопотання, внаслідок застосування судами оспорюваного положення Закону та всупереч приписам частини першої статті 38 Конституції України зазнали порушення права членів Комуністичної партії України бути обраними на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. На переконання суб'єкта права на конституційну скаргу, у членів Комуністичної партії України "беззаперечно існує право на участь у виборах", а застосування судами оспорюваного положення Закону "створює стан дискримінації громадян за ознаками політичних переконань, що призводить до порушення рівності конституційних прав громадян перед законом" та суперечить частинам першій, другій статті 24 Конституції України.
Також у конституційній скарзі зазначається про невідповідність оспорюваного положення Закону частинам другій, третій статті 76 Конституції України. На думку автора клопотання, зазначені приписи Основного Закону України містять вичерпний перелік вимог до кандидатів, які балотуються на парламентських, президентських та місцевих виборах, і цей перелік не може бути розширений без внесення відповідних змін до Конституції України.
2. Вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України виходить із такого.
Відповідно до Закону України "Про Конституційний Суд України" конституційною скаргою є подане до Конституційного Суду України письмове клопотання щодо перевірки на відповідність Конституції України (конституційність) закону України (його окремих положень), що застосований в остаточному судовому рішенні у справі суб'єкта права на конституційну скаргу; у конституційній скарзі зазначається обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на думку суб'єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону (частина перша, пункт 6 частини другої статті 55); конституційна скарга вважається прийнятною за умов її відповідності вимогам, передбаченим статтями 55, 56 цього закону (абзац перший частини першої статті 77).

................
Перейти до повного тексту