1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА
РІШЕННЯ
20.12.2007 Справа № 32/597
За позовом Приватного підприємства "Асторія"
до Фонду державного майна України
про часткове скасування акта
Суддя Хрипун О.О.
Представники:
від позивача Б.В.Л. - предст.,
від відповідача К.С.Р. - провід.спец.-юр.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом про скасування п. 24 наказу Фонду державного майна України від 28.03.2007 № 490 "Про перелік об'єктів, що підлягають приватизації".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем невірно визначений порядок і спосіб приватизації цілісного майнового комплексу колишнього державного підприємства Харківський інститут підготовки кадрів, включивши його до переліку об'єктів приватизації групи А, які підлягають приватизації шляхом викупу. Позивач вважає, що оскільки Харківський інститут підготовки кадрів є суб'єктом освітньої діяльності, цілісний майновий комплекс колишнього державного підприємства Харківський інститут підготовки кадрів, що знаходиться на балансі і орендується ТОВ "Харківський інститут підготовки кадрів" слід відносити до об'єктів приватизації групи Ж, приватизація яких здійснюється переважно конкурентними способами. Крім того, обґрунтовуючи неправомірність спірного наказу, позивач посилається на те, що на підставі договору оренди державного майна, укладеного з Харківським інститутом підготовки кадрів, він, як Орендар орендував частину цілісного майнового комплексу та за власний рахунок, за згодою Орендодавця, здійснив реконструкцію орендованих приміщень, будівництво прибудови, тобто створив нове нерухоме майно. Право власності на новостворені несилові приміщення оспорюються ним у судовому порядку.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що група об'єкту приватизації та спосіб приватизації цілісного майнового комплексу Харківського інституту підготовки кадрів були визначені у відповідності до чинного законодавства про приватизацію. Відповідача зазначає, що згідно класифікації об'єктів приватизації, визначеної пунктом 5 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки, об'єкт цілісний майновий комплекс державного підприємства Харківський інститут підготовки кадрів, що орендується ТОВ "Харківський інститут підготовки кадрів", відноситься до об'єктів приватизації групи А, що підлягають приватизації шляхом викупу. Підстави для віднесення цілісного майнового комплексу до об'єктів освіти, і відповідно до об'єктів приватизації групи Ж відсутні, оскільки строк дії ліцензії на надання освітніх послуг - підвищення кваліфікації фахівців Харківським інститутом підвищення кваліфікації закінчився 01.07.2006 та не поновлювався. Відповідач також вказує на те, що відсутність правових підстав для визнання права власності і, відповідно належність нежитлових приміщень, які є складовою цілісного майнового комплексу ТОВ "Харківський інститут підготовки кадрів" до державної власності встановлено судовими рішеннями, а саме постановою Харківського апеляційного суду від 11.09.2006 та постановою Вищого господарського суду України від 21.02.2007.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки, затвердженої Законом України "Про Державну програму приватизації", та ст. 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" Фондом державного майна України виданий наказ від 28.03.2007 № 490 "Про перелік об'єктів, що підлягають приватизації", яким до переліку об'єктів державної власності групи А, що підлягають приватизації шляхом викупу включений, зокрема, цілісний майновий комплекс колишнього державного підприємства Харківський інститут підготовки кадрів, що орендується ТОВ "Харківський інститут підготовки кадрів" - м. Харків, вул. Плеханівська, 4-а (п. 24 наказу).
Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" від 06.03.92 № 2171-XII встановлений правовий механізм приватизації цілісних майнових комплексів невеликих державних підприємств шляхом їх відчуження на користь одного покупця одним актом купівлі-продажу.
Так, відповідно до п. 1 ст. 2 вказаного Закону об'єктами малої приватизації є: цілісні майнові комплекси невеликих державних підприємств, віднесених Державною програмою приватизації до групи А; окреме індивідуально визначене майно; об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.
Статтею 3 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" приватизація об'єктів малої приватизації здійснюється шляхом: викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.
Законом України № 1723-III від 18.05.2000 затверджена Програма приватизації на 2000 - 2002 роки, яка діє до затвердження чергової Державної програми приватизації.
Відповідно до п. 9 Програми приватизації Фонд державного майна здійснює приватизацію державного майна на засадах індивідуальної приватизації.
Індивідуальна приватизація полягає у вивченні попиту на конкретний об'єкт приватизації, врахуванні кон'юнктури ринку, на основі цього - визначенні способу продажу, який максимально враховує особливості виробничо-технічного та фінансово-майнового стану кожного підприємства, що підлягає приватизації.
Пунктом 5 Програми приватизації з метою раціонального та ефективного застосування способів приватизації відповідно до цієї Програми визначена класифікація об'єктів приватизації. Так, зокрема, до групи А віднесені об'єкти цілісні майнові комплекси державних, орендних підприємств та структурні підрозділи підприємств, виділені у самостійні підприємства (далі - цілісні майнові комплекси підприємств), у тому числі у процесі реструктуризації державних підприємств із середньо обліковою чисельністю працюючих до 100 осіб включно або понад 100 осіб, але вартість основних фондів яких недостатня для формування статутних фондів відкритих акціонерних товариств (далі - ВАТ), а також готелі, об'єкти санаторно-курортних закладів та будинки відпочинку, які перебувають на самостійних балансах; окреме індивідуально визначене майно (в тому числі таке, яке не увійшло до статутних фондів ВАТ, будівлі, споруди та нежилі приміщення, майно підприємств, ліквідованих за рішенням господарського суду, та майно підприємств, що ліквідуються за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном); майно підприємств, які не були продані як цілісні майнові комплекси.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Харківський інститут підготовки кадрів" створене членами трудового колективу підприємства, та за договором оренди від 01.03.2004 № 446, укладеним з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківської області, є орендарем цілісного майнового комплексу Державного підприємства Харківський інститут підготовки кадрів, за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, 4-а.
Наказом Міністерства промислової політики України від 24.05.2004 № 245 Державне підприємство "Харківській інститут підготовки кадрів" ліквідовано шляхом приєднання до орендаря ТОВ "Харківський інститут підготовки кадрів".
Відповідно до листа ТОВ "Харківський інститут підготовки кадрів" № 19 від 21.03.2007, направленого до Регіонального відділення фонду державного майна України по Харківської області, станом на 9 липня 2003 року (на момент передачі цілісного майнового комплексу Державного підприємства "Харківській інститут підготовки кадрів" в оренду товариству) чисельність працівників інституту складала 28 осіб.
Регіональне відділення фонду державного майна України по Харківської області запропонувало Фонду державного майна України включити до переліку об'єктів державної власності групи А, що підлягають приватизації шляхом викупу, цілісний майновий комплекс державного підприємства Харківський інститут підготовки кадрів, що орендується ТОВ "Харківський інститут підготовки кадрів", за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, 4-а (копія листа від 10.10.2006 № 08-10115 наявна у матеріалах справи).
Листом від 08.09.2006 № 14/2-8-1343 Міністерство промислової політики України, як орган управління державного підприємства Харківський інститут підготовки кадрів, погодило включення зазначеного цілісного майнового комплексу до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Одним з основних принципів приватизації державного майна, визначених ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.92 № 2163-XII (із змінами та доповненнями) є принцип пріоритетного права трудових колективів на придбання майна своїх підприємств.

................
Перейти до повного тексту