1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПЛЕНУМ ВИЩОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
25.02.2013 № 1
Про стан здійснення правосуддя адміністративними судами у 2012 році
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Вищого адміністративного суду України Темкіжева І.Х., секретарів судових палат Вищого адміністративного суду України, голів апеляційних та окружних адміністративних судів про стан здійснення правосуддя адміністративними судами України у 2012 році, Пленум Вищого адміністративного суду України відзначає, що впродовж зазначеного періоду діяльність адміністративних судів насамперед була спрямована на виконання безпосереднього завдання адміністративного судочинства щодо захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб.
Аналіз статистичних даних свідчить, що впродовж звітного періоду адміністративні суди справлялися з покладеними на них завданнями на належному рівні.
До окружних адміністративних судів у звітному періоді надійшло 242636 справ і матеріалів. Кількість справ і матеріалів, що надійшли до окружних адміністративних судів і місцевих загальних судів як адміністративних судів, становила 626342 таких документи, що у 6 разів менше, ніж у 2011 році (3716328). Це насамперед є наслідком суттєвого зменшення надходження справ, пов'язаних із соціальними виплатами.
Окружні адміністративні суди у 2012 році розглянули 257788 справ і матеріалів. Загальна кількість справ і матеріалів, розглянутих окружними адміністративними судами і місцевими загальними судами як адміністративними судами, становила 834454 таких документи, або 92 відсотки загальної кількості справ і матеріалів, що перебували на розгляді.
У 2012 році на розгляд кожного судді окружного адміністративного суду щомісяця в середньому надходило 43 матеріали проти 52 - у 2011 році. Кількість ухвалених судових рішень, якими закінчено розгляд справ і матеріалів, на одного суддю становило 45 рішень проти 52 - у 2011 році.
Апеляційні адміністративні суди минулого року здійснювали судочинство в умовах надмірного навантаження.
До апеляційних адміністративних судів у звітному періоді надійшло 1168225 справ і матеріалів, що на 22 відсотки більше, ніж у відповідному періоді 2011 року (958018).
Пленум Вищого адміністративного суду України наголошує на необхідності вжиття заходів головами Вінницького, Київського та Харківського апеляційних адміністративних судів щодо реєстрації у першому півріччі 2013 року всіх адміністративних справ, кількість яких на кінець 2012 року залишається значною.
Упродовж 2012 року апеляційні адміністративні суди розглянули 1101622 справи і матеріали проти 644289 справ і матеріалів - у 2011 році. Із них кількість змінених чи скасованих судових рішень порівняно з 2011 роком зменшилась на 15 відсотків.
До одного судді апеляційного адміністративного суду щомісяця в середньому надходило 464 справи за апеляційними скаргами проти 417 - у 2011 році.
Середньомісячна кількість ухвалених судових рішень одним суддею апеляційного адміністративного суду становила 426 рішень, що у 1,6 разу більше аналогічного показника 2011 року (267).
Кількість справ і матеріалів, що надійшли до Вищого адміністративного суду України у 2012 році, порівняно з 2011 роком зменшилася та становила 87247 таких документів. Зменшення надходження справ і матеріалів є наслідком зменшення кількості звернень до суду в категорії справ, пов'язаних із соціальними виплатами.
Незважаючи на зменшення надходження матеріалів, кількість справ і матеріалів, що перебували на розгляді Вищого адміністративного суду України впродовж звітного періоду, зросла з 156001 справи і матеріалу у 2011 році до 181595 - у 2012 році, або в 1,2 разу, і була найбільшою за всі роки діяльності Вищого адміністративного суду України.
Судді Вищого адміністративного суду України завдяки змінам у законодавстві, які відбулися у 2012 році, зокрема щодо зменшення складу колегій суддів, доповнення підстав у відмові відкриття касаційного провадження, збільшення кількості суддів Вищого адміністративного суду України тощо, упродовж 2012 року ухвалили 109433 судових рішення, якими завершено розгляд справ і матеріалів, що у 1,8 разу більше відповідного показника 2011 року (59730). Із них змінено чи скасовано по 18 відсотків рішень окружних адміністративних судів та місцевих загальних судів як адміністративних судів, які були залишені без змін судами апеляційної інстанції, що майже відповідає показнику 2011 року.
Показник змінених чи скасованих рішень судів апеляційної інстанції порівняно з 2011 роком зменшився на 2 відсотки.
До одного судді Вищого адміністративного суду України у звітному періоді в середньому надходило по 184 матеріали щомісяця проти 194 - у відповідному періоді 2011 року.
Середньомісячна кількість ухвалених судових рішень одним суддею Вищого адміністративного суду України, якими закінчено розгляд справ та матеріалів, становила 227 рішень проти 119 - у 2011 році. Цей показник є найвищим за останні роки. Отже, окружні адміністративні суди та Вищий адміністративний суд України забезпечили розгляд справ і матеріалів, кількість яких перевищує показник надходження матеріалів до суду, що є першим кроком до зменшення строків розгляду справ і матеріалів.
У цілому впродовж 2012 року адміністративні суди виконали завдання щодо забезпечення захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин.
Водночас у здійсненні правосуддя адміністративними судами мали місце проблеми й недоліки. Основними причинами, що їх зумовили, стали надмірне навантаження на суддів, унесення численних змін до законодавства та неузгодженість його окремих положень.
Пленум Вищого адміністративного суду України наголошує на необхідності вжиття адміністративними судами подальших заходів щодо більш ретельного вивчення та застосування практики Європейського суду з прав людини, зокрема на необхідності забезпечення доступу особи до суду, дотримання строків розгляду справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, повноті дослідження обставин справи для зменшення випадків повернення справ на новий розгляд.
Також підвищеної уваги адміністративних судів потребує питання порушення процесуальних строків під час розгляду адміністративних справ, що призводить до залишення нерозглянутою значної кількості справ, що перебували на розгляді у звітному періоді.

................
Перейти до повного тексту