1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Р О З ' Я С Н Е Н Н Я
N 01-8/598 від 20.05.92
м.Київ
Арбітражним судам України
Про застосування статті 209 Цивільного кодексу України
3 метою забезпечення правильного і однакового застосування при вирішенні господарських спорів статті 209 Цивільного кодексу України Вищий Арбітражний Суд України вважає за необхідне дати такі роз'яснення.
1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язання боржником він на вимогу кредитора зобов'язаний відшкодувати кредиторові завдані цим збитки, а також сплатити встановлену законом або договором неустойку (штраф, пеню).
2. Майнова відповідальність відповідно до статті 209 Цивільного кодексу України покладається на боржника лише при наявності його вини у невиконанні чи неналежному виконанні зобов'язання, крім випадків, коли чинним законодавством або договором прямо передбачена відповідальність незалежно від вини.
Вирішуючи спори, пов'язані з невиконанням або неналежним виконанням зобов'язань, арбітражні суди повинні послідовно застосовувати принцип вини.
3. Оскільки відповідно до статті 209 Цивільного кодексу України відсутність вини доводиться стороною, яка порушила зобов'язання, арбітражні суди повинні виходити э того, що відповідач у випадку невизнання позову з мотиву відсутності вини зобов'язаний довести свої заперечення.
Якщо подані сторонами докази є недостатніми, арбітражний суд зобов'язаний витребувати від сторін, інших підприємств, установ і організацій, незалежно від їх участі у справі, документи і матеріали, які необхідні для правильного вирішення спору.
4. У разі визнання арбітражним судом недоведеним факт невиконання або неналежного виконання зобов'язання відповідач звільняється від майнової відповідальності не на підставі статті 209 Цивільного кодексу України, а тому, що позивач не довів факт порушення боржником зобов'язання.

................
Перейти до повного тексту