1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Р О З ' Я С Н Е Н Н Я
N 01-8/585-1 від 18.05.92
м.Київ
Арбітражним судам України
Про деякі питання практики застосування Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності"
З метою однакового застосування при вирішенні господарських спорів Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності" Вищий Арбітражний Суд України вважає за необхідне дати такі роз'яснення.
1. Відповідно до статті 11 Закону Антимонопольний комітет України має право давати підприємцям обов'язкові для виконання розпорядження про припинення порушень антимонопольного законодавства та про відновлення початкового стану, про примусовий поділ монопольних утворень, припинення неправомірних угод між підприємцями.
Антимонопольному комітету України надане також право давати органам управління обов'язкові для виконання розпорядження про скасування або зміну прийнятих ними неправомірних актів, про припинення порушень і укладених ними угод, що суперечать антимонопольному законодавству.
Антимонопольний комітет України утворює територіальні управління, повноваження яких визначаються цим Комітетом у межах його компетенції (стаття 9 Закону). Отже, Антимонопольний комітет України має право делегувати свої права щодо дачі підприємцям та органам управління обов'язкових для виконання розпоряджень, передбачених абзацами 3 та 4 статті 11 Закону.
2. Розпорядження Антимонопольного комітету України і його територіальних управлінь підлягають виконанню у передбачені цими розпорядженнями строки (стаття 25 Закону).
Якщо підприємець ухиляється від виконання такого розпорядження, Антимонопольний комітет України або його територіальне управління, яке має відповідне повноваження Комітету і статус юридичної особи, має право на загальних підставах звернутися до арбітражного суду з позовом про примусове усунення порушень антимонопольного законодавства.
У зв'язку з цим слід зазначити, що Антимонопольному комітету України або його територіальному управлінню надане право звернення до арбітражного суду з позовами тільки до підприємця, а не до органу управління, який не виконує їх розпорядження про скасування або зміну прийнятих ним неправомірних актів, про припинення порушень і укладених ним угод, що суперечать антимонопольному законодавству (абзац 8 статті 11 Закону).
3. У разі порушення суб'єктом підприємницької діяльності - юридичною особою статей 4, 5 і 7 Закону незаконно одержаний ним прибуток підлягає стягненню до державного бюджету. Відповідно до статей 11 та 21 Закону таке стягнення здійснює арбітражний суд за позовом Антимонопольного комітету України або його територіального управління.

................
Перейти до повного тексту