- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про підсумки роботи Верховного Суду України за 2004 р. і завдання на 2005 р.
Заслухавши та обговоривши інформацію голів судових палат у цивільних, господарських, кримінальних справах, Військової судової колегії та начальника управління узагальнення судової практики про підсумки роботи Верховного Суду України у здійсненні судочинства у 2004 р., Президія Верховного Суду України зазначила, що діяльність судових палат, судової колегії у звітний період здійснювалась відповідно до конституційних засад судочинства, спрямованих на забезпечення захисту прав громадян, інтересів суспільства та держави, забезпечення правильного й однакового застосування судами чинного законодавства при розгляді справ, скарг і звернень громадян, посадових осіб.
Судові палати та Військова судова колегія, незважаючи на істотне зростання навантаження, в цілому правильно і своєчасно вирішували справи, розглядали клопотання та скарги учасників судового процесу, інших громадян, посадових осіб. Середньомісячне навантаження на кожного суддю Верховного Суду України становило 72 справи і матеріали (для порівняння: у 2003 р. - 51). Отже, навантаження в роботі суддів, працівників апарату зросло на 7,83%.
Усього в 2004 р. у провадженні Верховного Суду України перебувало 81448 справ і матеріалів, що на 50,4% більше, ніж у 2003 р. Зокрема, в Судовій палаті у цивільних справах - 44098 (з них 40309 - справи, розглянуті по першій інстанції та в касаційному порядку), в Судовій палаті у кримінальних справах - 29723 (з них 6162 - справи, розглянуті у касаційному порядку); в Судовій палаті у господарських справах - 6852; у Військовій судовій колегії - 775 (з них 382 - справи, розглянуті у касаційному порядку).
Управлінням узагальнення судової практики, судовими палатами та Військовою судовою колегією в минулому році було підготовлено 36 узагальнень судової практики з питань застосування законодавства і 12 аналізів стану здійснення судочинства в судах окремих регіонів. Для забезпечення однакового застосування законодавства Пленумом Верховного Суду України прийнято 11 постанов, що містять роз'яснення кримінального та цивільного законодавства, зокрема: про відповідальність за втягнення неповнолітніх у злочинну чи іншу антигромадську діяльність; у справах про злочини неповнолітніх; про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ; про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів; про деякі питання застосування законодавства, яке регулює порядок і строки затримання (арешту) осіб при вирішенні питань, пов'язаних з їх екстрадицією, та інші.
Підготовлені та надіслані судам нижчого рівня роз'яснення щодо розгляду справ, пов'язаних із застосуванням законодавства про вибори Президента України, що сприяло належному й своєчасному їх розгляду.
У рамках спільного українсько-канадського проекту підготовлено Концепцію створення та розвитку ювенальної юстиції в Україні.
Виконано великий обсяг законопроектної роботи, зокрема, проведено правову експертизу таких законопроектів: Кодексу України про адміністративні проступки, Адміністративного процесуального кодексу України , Господарського процесуального кодексу України, Трудового кодексу України, Кодексу судової влади України, а також проектів 15 міжнародних договорів (угод), стороною в яких є Україна. До Комітету з питань правової політики Верховної Ради України подано законопроекти про внесення змін та доповнень до законів України
"Про судоустрій України" та
"Про статус суддів".
Судді Верховного Суду України брали активну участь у виконанні спільної Програми Ради Європи та Європейської Комісії щодо України.
Для забезпечення контролю за додержанням судами строків розгляду кримінальних справ Верховним Судом України розроблено та погоджено з Державним комітетом статистики України і Державною судовою адміністрацією України нові форми статистичної звітності та Інструкцію щодо її заповнення.
Верховним Судом України спільно з Радою суддів України протягом року вивчено стан здійснення судочинства в судах Автономної Республіки Крим, Донецької, Сумської областей і м. Києва. За результатами вивчення цим судам надано методичну допомогу, результати якої були розглянуті на спільних засіданнях Президії Верховного Суду і президії Ради суддів України. Методичну допомогу з питань організації діловодства надано також апеляційному суду Дніпропетровської області.
Верховний Суд України належним чином реагував на факти, що негативно впливали на стан здійснення судочинства. До Генеральної прокуратури України та Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури систематично направлялась інформація про неможливість розгляду справ у зв'язку з неявкою прокурорів чи адвокатів.
................Перейти до повного тексту