1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
ПРЕЗИДІЯ РАДИ СУДДІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
20.02.2004 N 5
Про стан здійснення судочинства у 2003 р. і завдання на 2004 р.
Обговоривши стан здійснення судочинства у 2003 р., Президія Верховного Суду України та президія Ради суддів України зазначають, що минулого року було проведено ряд заходів, спрямованих на забезпечення належного захисту та відновлення прав і свобод громадян, інтересів держави, на подальше зміцнення судової влади.
У 2003 р. суди загальної юрисдикції по першій інстанції розглянули 5800000 справ та матеріалів, що на 18 % більше, ніж у 2002 р. З них: 1538964 цивільних, 212335 кримінальних, 218164 господарських, 3339920 адміністративних справ. В основному збільшення відбувається за рахунок справ про адміністративні правопорушення, яких у 2003 р. було розглянуто на 28 % більше, ніж у 2002 р. На 22 % збільшилася кількість справ, розглянутих в апеляційній інстанції; у 2003 р. вона складала 123330 справ. Кількість господарських справ зменшилася на 4 %. Абсолютну їх більшість суди вирішили з дотриманням норм матеріального і процесуального законодавства.
Водночас були допущені суттєві помилки, які призвели до скасування і зміни вироків місцевих судів в апеляційному порядку щодо понад 8000 осіб, а також більше 23000 рішень у цивільних справах (відповідно 4,0 % та 1,9 % від числа постановлених судами першої інстанції).
Поширеними залишаються порушення судами строків розгляду справ і факти тяганини під час їх вирішення.
Існує істотна нерівномірність у розподілі навантаження у військових судах.
Апеляційний суд Автономної Республіки Крим, апеляційні суди областей, міст Києва та Севастополя, військові апеляційні суди регіонів та Військово-Морських Сил України не завжди своєчасно виправляли помилки судів нижчих ланок, а в ряді справ і самі допускали постановлення помилкових судових рішень, які скасовувалися або змінювалися Верховним Судом України.
Верховний Суд України у 2003 р. здійснював свою діяльність в умовах надмірного навантаження: у провадженні Судової палати у кримінальних справах перебувало 6396 справ, Судової палати у цивільних справах - 24235, Судової палати у господарських справах - 3435, Військової судової колегії - 1689.
Не можна вважати достатнім фінансове, матеріальне, кадрове та організаційне забезпечення діяльності судів. У багатьох судах відсутня необхідна кількість оргтехніки, а також кошти на відрядження, папір, конверти, канцелярське приладдя, оплату участі свідків та потерпілих у розгляді справ. Значна кількість судів розміщена у приміщеннях, що не відповідають вимогам щодо умов здійснення правосуддя.
Державною судовою адміністрацією України не створено структурного підрозділу з організаційного забезпечення військових судів.
У зв'язку із прийняттям нового Закону України "Про судоустрій України" питання, пов'язані з добором кадрів, ще більше загострилися. Станом на 1 січня 2004 р. в судах усіх інстанцій 1322 суддівські посади залишалися вакантними.
Усе це стримує реалізацію положень законів України, спрямованих на подальше втілення в життя судової реформи, і вкрай негативно впливає на стан правосуддя.
Непоодинокі випадки публікацій у засобах масової інформації статей щодо осіб, яких ще не визнано винними у вчиненні злочинів за вироком суду, чим грубо порушуються положення ст. 62 Конституції України. Мали місце публікації заяв, зроблених з метою вплинути на прийняття судом рішення на користь певних осіб.

................
Перейти до повного тексту