1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про Рекомендації парламентських слухань "Національна кінематографія: стан, проблеми та шляхи їх вирішення"
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2005, N 15, ст.250 )
Зважаючи на висновки та пропозиції учасників парламентських слухань "Національна кінематографія: стан, проблеми та шляхи їх вирішення", Верховна Рада України
постановляє:
1. Схвалити Рекомендації парламентських слухань "Національна кінематографія: стан, проблеми та шляхи їх вирішення" (далі - Рекомендації парламентських слухань), що додаються.
2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України при підготовці проекту закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та розробці проектів законів про Державний бюджет України на наступні роки, прийнятті нормативно-правових актів, розробці державних програм щодо розвитку та реформування кінематографії враховувати Рекомендації парламентських слухань.
3. Видавництву Верховної Ради України в установленому порядку підготувати та видати збірник матеріалів за результатами парламентських слухань "Національна кінематографія: стан, проблеми та шляхи їх вирішення". Управлінню справами Апарату Верховної Ради України профінансувати в установленому порядку витрати, пов'язані з виданням зазначеного збірника.
4. Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності в установленому порядку забезпечити внесення на розгляд Верховної Ради України проектів законів про збір на розвиток національної кінематографії (реєстр. N 3623), про внесення змін до деяких законів України (щодо створення сприятливих умов для розвитку національної кінематографії) (реєстр. N 5731) у першому читанні.
5. Комітету Верховної Ради України з питань бюджету в установленому порядку забезпечити внесення на розгляд Верховної Ради України проекту закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо підтримки кінематографії) (реєстр. N 5660) у першому читанні.
6. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності, Комітет Верховної Ради України з питань бюджету, Комітет Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності.
Голова Верховної Ради України В.ЛИТВИН
м. Київ, 18 березня 2005 року
N 2497-IV
СХВАЛЕНО
Постановою Верховної Ради України
від 18 березня 2005 року
N 2497-IV
РЕКОМЕНДАЦІЇ
парламентських слухань "Національна кінематографія: стан, проблеми та шляхи їх вирішення"
Учасники парламентських слухань "Національна кінематографія: стан, проблеми та шляхи їх вирішення", які відбулися 23 лютого 2005 року, відзначають кризовість стану національної кінематографії. Державна політика щодо цієї найважливішої складової нашої культури є неефективною, а прийняті на її підтримку закони та інші нормативно-правові акти переважно не виконуються. Український фільм став чужим в Україні. Український кінематограф, який свого часу відігравав визначальну роль у збереженні національної самобутності, нині силою обставин трансформований у певний соціальний інститут без соціальної функції.
Учасники парламентських слухань вважають, що основною метою державної політики у сфері культури на сьогодні є відновлення ролі і впливу національного кіномистецтва в соціальній і духовній сферах суспільства, у формуванні духовних та естетичних цінностей Українського народу.
Для подолання кризи національної кінематографії, сприяння створенню самоокупної конкурентоспроможної галузі культури та становлення нової ринкової моделі кінематографічної індустрії необхідно:
1. Визначити пріоритети державної політики щодо національної кінематографії, а саме:
а) забезпечити дієвість державної політики протекціонізму через удосконалення діючої та створення нової правової бази розвитку вітчизняної кінематографії з урахуванням світового досвіду і національних особливостей;
б) розширити встановлені законом джерела фінансування кінематографії;
в) забезпечити доступ громадян України до творів національного кіномистецтва;
г) захистити права інтелектуальної власності на кінотвори;
ґ) забезпечити соціальний захист кіномитців.
2. Реформувати структуру державного управління кінематографією на всіх рівнях за визначеною схемою вертикалі управління та принципом подвійного підпорядкування.
3. Наростити обсяги виробництва фільмів за рахунок збільшення видатків Державного бюджету України та введення багатоканальної продюсерської системи організації та фінансування кіновиробництва.
4. Запровадити пільгове оподаткування кіновиробництва та іншу фінансову підтримку національного фільму.
5. Здійснити заходи щодо пільгового кредитування національного кіновиробництва, будівництва та реконструкції кінотеатрів і страхування кінопроектів.
6. Удосконалити майнові та фінансово-господарські відносини в галузі кінематографії з метою приведення їх у відповідність із загальними напрямами суспільно-економічних реформ.
7. Сприяти створенню мережі недержавних незалежних організацій (центрів, фондів, професійних гільдій тощо), які забезпечуватимуть розвиток національної кінематографії через розмаїття творчих, господарських, організаційно-правових форм діяльності.
8. Реформувати систему кінообслуговування населення та створити мережу кінотеатрів - центрів національного кіномистецтва.
9. Приділяти особливу увагу створенню вітчизняного неігрового кіно (анімаційних, науково-популярних, документальних фільмів).
З метою подолання системної кризи в національній кінематографії, що створює серйозні проблеми для подальшого розвитку суспільства на принципах гуманізму, демократизму, єдності загальнолюдських і національних цінностей, для формування високодуховної людини та виходячи з необхідності консолідації, координації зусиль органів державної влади та органів місцевого самоврядування учасники парламентських слухань р е к о м е н д у ю т ь:
I. Президенту України:
1. Передбачити створення у структурі центральних органів виконавчої влади центральний орган виконавчої влади у галузі кінематографії.
2. Заснувати щорічний загальнонаціональний фестиваль українських фільмів.
II. Верховній Раді України розглянути проекти та прийняти закони:
а) про збір на розвиток національної кінематографії (реєстр. N 3623);
б) про внесення змін до деяких законів України (щодо створення сприятливих умов для розвитку національної кінематографії) (реєстр. N 5731);
в) про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо підтримки кінематографії) (реєстр. N 5660).
III. Кабінету Міністрів України:
1. Забезпечити в установленому порядку виділення коштів на виконання Загальнодержавної програми розвитку національної кіноіндустрії на 2003-2007 роки, затвердженої відповідним Законом України від 25 грудня 2002 року N 361-IV.
2. Погасити кредиторську заборгованість Міністерству культури і мистецтв України за виконані у 2004 році роботи з виробництва фільмів за державним замовленням.
3. При формуванні щорічних проектів програм соціально-економічного розвитку України у проектах законів про Державний бюджет України на відповідний рік та для відповідних місцевих бюджетів при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів передбачати фінансування збільшення обсягу виробництва фільмів за державним замовленням на конкурсній основі для створення повного технологічного циклу зйомок фільмів на сучасному технічному рівні, а також обов'язкового державного замовлення виробництва фільмів для дітей та юнацтва згідно із Загальнодержавною програмою розвитку національної кіноіндустрії на 2003-2007 роки, затвердженої відповідним Законом України від 25 грудня 2002 року N 361-IV.
4. Розробити та затвердити:
а) заходи щодо підтримки багатоканальної продюсерської системи організації та фінансування кіновиробництва;
б) державну програму поліпшення кінообслуговування населення;
в) заходи щодо залучення інвестицій, у тому числі іноземних, у технічне переоснащення кіновиробництва, будівництво та реконструкцію кінотеатрів, а також щодо сприяння формуванню недержавної інфраструктури кінематографії, сервісних підприємств;
г) механізми залучення телерадіоорганізацій до спільного виробництва фільмів за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел фінансування, не заборонених законом.
5. Розробити та подати на розгляд Верховної Ради України у 2005 році проекти законів України:
а) про внесення змін до Закону України "Про плату за землю" (щодо звільнення від земельного податку закладів кінематографії державної та комунальної власності);
б) про внесення змін до Закону України "Про кінематографію" (щодо уточнення визначення "національний фільм", зберігання вихідних матеріалів документальних фільмів, кіно- та відеолітопису, а також внесення їх до Національного архівного фонду, створення Державного реєстру кінематографії України);

................
Перейти до повного тексту