- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
УПОВНОВАЖЕНИЙ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ
НАКАЗ
від 14 квітня 2023 року N 41.15/23
Про затвердження Регламенту організації та проведення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України
Відповідно до статей 1, 13 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", з метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина наказую:
1. Затвердити Регламент організації та проведення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян, які постраждали від збройної агресії проти України, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 29.11.2022 N 115.15/22 "Про затвердження Регламенту організації та проведення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян, які постраждали від збройної агресії проти України".
3. Департаменту документального забезпечення та роботи зі зверненнями (Чубара О. С.) забезпечити ознайомлення представників Уповноваженого та працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з цим наказом.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Уповноважений |
Дмитро ЛУБІНЕЦЬ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
14 квітня 2023 року N 41.15/23
Регламент
організації та проведення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок з питань додержання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України
1. Загальні положення
1.1. Регламент організації та проведення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб (далі - ВПО) та громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України (далі - Регламент) - це документ, який визначає етапи підготовки та проведення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок та розроблений відповідно до
Конституції України, законів України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", Положення про Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - Секретаріат Уповноваженого), затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 14.10.2022 N 79.15/22, Положення про представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 20.10.2022 N 84.15/22, Положення про регіональні представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 20.10.2022 N 87.15/22, Положення про Департамент моніторингу додержання прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, затвердженого Керівником Секретаріату Уповноваженого від 15.08.2022 (далі - Департамент), Методичних рекомендацій щодо моніторингу додержання прав ВПО, розроблених за підтримки Представництва Ради Європи в Україні.
1.2. Регламент розроблений з метою впровадження єдиних підходів до здійснення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок з питань дотримання прав ВПО та громадян, які постраждали від збройної агресії проти України.
1.3. Основні терміни, що вживаються у цьому Регламенті:
1.3.1. Об'єкт моніторингового візиту / безвиїзної перевірки (далі - Об'єкти моніторингу) - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності та підпорядкування, місця компактного поселення ВПО.
1.3.2. Моніторинговий візит - виїзна форма роботи працівників Секретаріату Уповноваженого та інших осіб у випадках, визначених цим Регламентом, на підставі доручення Уповноваженого без попереднього повідомлення про час і мету відвідувань та без обмеження їх кількості.
1.3.3. Безвиїзні перевірки - форма роботи працівників Секретаріату Уповноваженого та інших осіб у випадках, визначених цим Регламентом, щодо встановлення фактичного стану дотримання Об'єктами моніторингу прав і свобод ВПО та громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, підтвердження або спростування відомостей про можливі порушення прав і свобод зазначеної категорії осіб (отриманих відповідно до статті 16 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" шляхом перевірки відкритих джерел та/або надсилання запитів);
1.3.4. Регіональні координатори взаємодії з громадськістю - визначені Уповноваженим представники громадських та міжнародних організацій (або особи, які уклали з такими організаціями відповідні договори), з якими укладено меморандум про співпрацю у сфері захисту прав і свобод людини і громадянина, повноваження та права яких визначені у відповідному письмовому дорученні Уповноваженого.
1.4. Моніторингові візити / безвиїзні перевірки поділяються на планові, позапланові та повторні:
1.4.1. Плановий моніторинговий візит / безвиїзна перевірка проводяться відповідно до Плану проведення моніторингових візитів / безвиїзних перевірок, який щоквартально затверджується Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини (далі - Уповноважений) за поданням представника Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України (далі - представник Уповноваженого).
1.4.2. Позаплановий моніторинговий візит / безвиїзна перевірка здійснюється за дорученням Уповноваженого та на підставі доповідної записки представника Уповноваженого за результатами аналізу інформації, матеріалів, отриманих із різних джерел, зокрема про можливість порушення прав ВПО та/або громадян, які постраждали від збройної агресії проти України.
1.4.3. Повторний моніторинговий візит / безвиїзна перевірка - плановий візит / перевірка, що проводиться до Об'єкта моніторингу, останній візит до якого виявив відповідні порушення, з метою з'ясування стану виконання наданих рекомендацій для їх усунення.
2. Підготовка до моніторингового візиту
2.1. Директор Департаменту формує склад моніторингової групи та призначає керівника моніторингової групи з числа працівників Департаменту.
2.2. Моніторинговий візит також може проводитись однією особою.
2.3. До складу моніторингової групи можуть входити працівники інших окремих структурних підрозділів Секретаріату Уповноваженого та його регіональних представництв (за погодженням із відповідними представниками Уповноваженого), фахівці/експерти, спеціалісти органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій (за погодженням з їхніми керівниками), регіональні координатори взаємодії з громадськістю (за згодою).
2.4. Керівник моніторингової групи, відповідальний за проведення моніторингу, у разі потреби, завчасно надсилає повідомлення про моніторинговий візит на електронну адресу керівників окремих структурних підрозділів Секретаріату Уповноваженого, представників Уповноваженого в регіонах, громадських моніторів.
2.4.2. На підставі повідомлень від керівників окремих структурних підрозділів Секретаріату Уповноваженого, представників Уповноваженого в регіонах, громадських моніторів про згоду на участь у моніторинговому візиті формується остаточний склад моніторингової групи.
2.5. Керівник моніторингової групи:
2.5.1. Визначає тривалість проведення моніторингового візиту, планує його логістичне забезпечення.
2.5.2. Готує проєкт службової записки щодо відрядження.
2.5.3. Готує проєкт доручення Уповноваженого щодо проведення моніторингового візиту до визначеного Об'єкта моніторингу.
2.5.4. Здійснює збір та опрацювання актуальної інформації про Об'єкт моніторингу, проводить аналіз щодо вжитих заходів, усунення порушень прав людини, виявлених під час попередніх моніторингових візитів, звернень громадян щодо Об'єкта моніторингу, що надійшли на адресу Уповноваженого.
2.5.5. Надає членам моніторингової групи необхідну інформацію та матеріали про Об'єкт моніторингу, контактні дані, час і місце збору учасників моніторингового візиту, іншу інформацію, необхідну для участі у моніторинговому візиті.
2.5.6. Перед початком проведення моніторингового візиту проводить інструктаж членів моніторингової групи та розподіляє обов'язки, визначає завдання кожного члена моніторингової групи.
2.6. Члени моніторингової групи повинні мати при собі такі документи:
працівники Секретаріату Уповноваженого - службове посвідчення та доручення Уповноваженого;
громадські монітори, фахівці/експерти - документ, що посвідчує особу, та доручення Уповноваженого.
Також члени моніторингової групи повинні мати необхідні технічні засоби, зокрема для фото- та відеофіксації, а у разі необхідності - гігієнічні одноразові засоби захисту (маски, шапочки, рукавички, бахіли, вологі антисептичні серветки).
3. Проведення моніторингового візиту
3.1. Керівник моніторингової групи на початку моніторингового візиту інформує керівника або інших відповідальних осіб Об'єкта моніторингу про підставу та мету моніторингового візиту, представляє всіх членів групи та повідомляє про їхні повноваження і завдання.
3.2. У разі недопуску членів моніторингової групи до Об'єкта моніторингу або виникнення екстреної ситуації під час візиту керівник моніторингової групи повідомляє відповідного представника Уповноваженого, територіальні органи поліції та складає в установленому порядку протокол про адміністративне правопорушення згідно зі статтею -
188-40 Кодексу України про адміністративні правопорушення на керівника Об'єкта моніторингу або особу, яка його заміняє.
3.3. Проведення моніторингового візиту включає:
3.3.1. Огляд приміщень об'єкта, здійснення фото- та відеофіксації фактів порушення прав і свобод людини. При цьому не допускається фото- і відеозйомка людей без їхньої усної згоди.
3.3.2. Опитування осіб, які перебувають у відповідному об'єкті моніторингу (виключно за згодою таких осіб), виявляючи повагу та шанобливе ставлення до них.
3.3.3. Ознайомлення з документами, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом моніторингу та отримання (за необхідності) завірених об'єктом моніторингу копій або витягів таких документів (за можливості). Ознайомлення з документами здійснюється з метою перевірки їх на відповідність нормам законодавства.
3.4. Члени моніторингової групи відповідають за якість та повноту проведення моніторингового візиту в межах повноважень і поставлених завдань.
3.5. За підсумками візиту Керівник моніторингової групи доводить до відома керівника або інших відповідальних осіб Об'єкта моніторингу попередні результати візиту, повідомляє про виявлені порушення.
3.6. Отримані під час візиту звернення громадян на наступний робочий день після завершення моніторингового візиту передаються до Департаменту документального забезпечення та роботи зі зверненнями Секретаріату Уповноваженого для їх реєстрації та передачі для розгляду в установленому порядку.
4. Оприлюднення інформації про проведення моніторингового візиту
4.1. Керівник моніторингової групи після закінчення моніторингового візиту готує повідомлення про результати моніторингу (проєкт пресрелізу), погоджує його з директором Департаменту та протягом трьох робочих днів надає його до Департаменту інформаційної політики, комунікацій та протокольних заходів Секретаріату Уповноваженого для розміщення на офіційному вебпорталі Уповноваженого.
................Перейти до повного тексту