- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ФІНАНСІВ І
БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Л И С Т
N 06-10/490 від 17.07.2000
м.Київ
Про оподаткування послуг міжнародної прискореної пошти
У Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності розглянуто запит, що надійшов від Державного підприємства спеціального зв'язку, пов'язаного з проблемами, які виникають при застосуванні норм податкового законодавства України при оподаткуванні послуг міжнародної прискореної пошти.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про податок на додану вартість" від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР: "Об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
3.1.1. продажу товарів (робіт, послуг) на митній території України, в тому числі операції з оплати вартості послуг за договорами оперативної оренди (лізингу) та операції з передачі прав власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення кредиторської заборгованості заставодавця;
3.1.2. ввезення (пересилання) товарів на митну територію України та отримання робіт (послуг), що надаються нерезидентами для їх використання, або споживання на митній території України, в тому числі операції з ввезення (пересилання) майна за договорами оренди (лізингу), застави та іпотеки;
3.1.3. вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України та надання послуг (виконання робіт) для їх споживання за межами митної території України".
1. Державне підприємство спеціального зв'язку є оператором Служби міжнародної прискореної пошти (МПП). Відповідно до Резолюції С48 Сейльського Конгресу 1994 р. Служба МПП є найбільш швидкою з поштових служб, її функціонування знаходить вираз у прийманні, пересиланні та врученні у дуже короткі терміни кореспонденції, документів та товарів.
Таким чином, у випадку Державного підприємства спеціального зв'язку як оператора Служби МПП об'єктом оподаткування є операції з продажу (надання) послуг міжнародної прискореної пошти.
Відповідно до статті
1 Закону України
"Про податок на додану вартість": "Продажем послуг (робіт) є будь-які операції цивільно-правового характеру з надання послуг (результатів робіт), надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з надання будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного надання послуг (робіт). Продаж послуг (результатів робіт), зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), продаж, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, у тому числі промислової власності".
Вищенаведене визначення вказує на необхідність цивільно-правового характеру операцій з продажу послуг та передбачає наявність компенсації за такі послуги. З метою урахування специфіки діяльності Державного підприємства спеціального зв'язку та включення до об'єкта оподаткування саме послуг, що стосуються міжнародної прискореної пошти, необхідно застосовувати визначення, наведене у Правилах користування послугами поштового зв'язку, затверджених постановою КМУ від 22.12.97 р.
N 1446: "послугою поштового зв'язку є послуга, що надається підприємством поштового зв'язку з приймання, пересилання, вручення адресатам поштових відправлень".
Відповідно до вищезазначених Правил "поштовими відправленнями є упаковані та оформлені відповідно до вимог цих Правил предмети, які відправник доручає підприємствам поштового зв'язку пересилати за призначенням та вручити адресату. У міжнародному поштовому обміні поштові відправлення поділяються на поштові картки, листи, відправлення з оголошеною цінністю, бандеролі та спеціальні мішки з позначкою "M", дрібні пакети, поштові посилки, відправлення прискореної пошти з позначкою "EMS". Отже, для кваліфікації послуги міжнародної прискореної пошти як об'єкта оподаткування необхідна наявність:
................Перейти до повного тексту