1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ФІНАНСІВ І БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Л И С Т
N 06-10/435 від 17.07.2001
У Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності розглянуто запит від 02.07.2001 р. N 218/2/22-3110 щодо надання роз'яснення стосовно правомірності віднесення до складу валових витрат платника податку процентів, сплачених (нарахованих) у зв'язку із залученням банками коштів на умовах субординованого боргу.
Законом України "Про банки і банківську діяльність" (стаття 30) передбачено, що за умови затвердження Національним банком України додатковий капітал може включати, зокрема, субординований борг (звичайні незабезпечені боргові капітальні інструменти, які за умовою контракту не можуть бути забрані з банку раніше 5 років, а у випадку банкрутства чи ліквідації повертаються інвестору після погашення претензій всіх інших кредиторів).
Згідно з Порядком надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку, затвердженим постановою Національного банку України від 25 жовтня 1999 року N 518 (із змінами та доповненнями), з метою підвищення рівня капіталізації комерційні банки, строк діяльності яких не менше року, можуть залучати кошти юридичних і фізичніх осіб як резидентів, так і нерезидентів, як у національній, так і в іноземній валюті на умовах субординованого боргу на підставі угоди на строк не менше 5 років, з подальшим урахуванням цих коштів до капіталу банку. Субордиповапий борг - це борг, який виникаї у банку у разі залучення коштів інвестора з метою включення їх до капіталу банку.
Підпунктом 4.4 зазначеного вище Порядку передбачено, що сплата процентів за субординованим торгом здійснюється за рахунок збільшення валових витрат.
Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" при визначенні терміну "проценти" дійсно такий платіж як за використання коштів, залучених на умовах субординованого боргу, не визначено. Але за ознаками та суттю операції щодо залучення коштів на умовах субординованого борг у аналогічні операціям щодо залучення коштів у депозит (вклад), тобто відповідають наведеному у зазначеному Законі визначенню терміну "депозит (вклад)", який є сумою коштів, які надаються фізичними чи юридичними особами в управління резиденту, визначеному фінансовою організацією згідно із законодавством України, або нерезиденту на строк та під процент.

................
Перейти до повного тексту