1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ФІНАНСІВ
І БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Л И С Т
N 06-10/156 від 13.03.2001
В Комітеті ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності розглянуто запит стосовно відповідності нормам законодавчих та нормативних актів України дій органів державної податкової служби з питань проведення перевірок окремих суб'єктів підприємницької діяльності.
Права органів державної податкової служби визначено ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Зокрема, органи державної податкової служби мають право здійснювати перевірку документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших обов'язкових платежів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та у громадян.
Відповідно до п.2 ст.11 зазначеного Закону України органи державної податкової служби мають право одержувати від підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності лише копії документів про фінансово-господарську діяльність цих платників податків, отримані ними доходи та понесені витрати тощо.
Згідно зі ст.1 Указу Президента України від 23.07.98 р. N 817/98 "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" органи виконавчої влади, уповноважені від імені держави здійснювати перевірку фінансово-господарської діяльності, можуть проводити лише два види перевірок: планові та позапланові виїзні перевірки. З листів ДПІ неможливо визначити, до якого виду перевірок віднесено перевірку підприємства, яку вони провели у період з 20.11.2000 р. по 30.11.2000 р. та яку планують провести на підприємстві. Вважаємо, що пояснення підстав для проведення перевірки АТ, наведені у листі ДПІ, які полягають "...у сумніві щодо достовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності щодо сум отриманих збитків АТ, за період з 01.07.97 р. по 01.10.2000 р. ...", незначних обсягах отриманого виторгу, з посиланням на ст.3 вищеназваного Указу, є некоректними, оскільки згідно з пп."а" ст.3 Указу позапланова виїзна перевірка може бути проведена, якщо виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обов'язкової звітності.
З метою зменшення втручання державних органів у підприємницьку діяльність перевірки на підприємствах, в установах та організаціях мають проводитися відповідно до норм Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та Указу Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" лише за наявністю суттєвих, обгрунтованих, законних підстав.

................
Перейти до повного тексту