1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАУКИ І ОСВІТИ
Р І Ш Е Н Н Я
11.03.2010
протокол N 35
Про виконання Міністерством освіти і науки України та Національною академією педагогічних наук України рішення Комітету з питань науки і освіти від 11 червня 2008 року щодо реалізації чинного законодавства в частині науково-методичного забезпечення професійно-технічної освіти, впровадження у навчально-виробничий процес досягнень науки, техніки, нових технологій, передового досвіду та інноваційних педагогічних технологій
Заслухавши інформацію директора департаменту професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України Десятова Т.М., президента Національної академії педагогічних наук України Кременя В.Г. та проаналізувавши матеріали міністерств освіти і науки, фінансів, економіки, праці та соціальної політики, обласних державних адміністрацій, НАПН України, Інституту професійно-технічної освіти НАПН України, Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти відзначає наступне.
На виконання рішення Комітету від 11 червня 2008 року центральними та регіональними органами виконавчої влади, науковими установами здійснено майже 40 організаційно-управлінських заходів.
Зокрема, питання професійно-технічної освіти розглянуті в Кабінеті Міністрів України, на колегіях Міністерства освіти і науки України та обласних державних адміністрацій, засіданні Президії Національної академії педагогічних наук України. Затверджені плани заходів центральних органів виконавчої влади і наукових установ, а також регіональні програми розвитку професійно-технічної освіти. Проведені наради, конференції, семінари, круглі столи, на яких обговорювались проблеми профтехосвіти та готувались пропозиції щодо оперативного та ефективного їх розв'язання.
Кабінетом Міністрів України прийнято низку розпоряджень та постанов щодо покращання діяльності професійно-технічних навчальних закладів. Так, з урахуванням рекомендацій Комітету у листопаді 2008 року спеціальним розпорядженням внесені доповнення до плану заходів Уряду, яким визначено пріоритетні напрями розвитку професійної освіти. Постановою Кабінету Міністрів у 2008 році також вирішено питання щодо стажу і виплати надбавок за вислугу років викладачам, старшим майстрам та майстрам виробничого навчання, які перейшли працювати до професійно-технічних навчальних закладів із виробництва або сфери побуту. Розгортається робота з професійної орієнтації молоді, підвищення престижності робітничих професій, соціального статусу робітника. Цьому сприяє Рада з питань професійної орієнтації населення (консультативно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України), яка створена урядовою постановою у січні 2009 року. Започаткована робота з удосконалення законодавчої бази функціонування системи професійно-технічної освіти. З цією метою Уряд схвалив та вніс у жовтні 2009 року до Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення управління професійно-технічною освітою.
Міністерством освіти і науки України протягом 2008 року на базі державних професійно-технічних навчальних закладів створено 3 центри для впровадження інноваційних технологій, на оснащення яких з державного бюджету виділено 10,8 млн. грн. Вживаються заходи, спрямовані на забезпечення Відділення професійно-технічної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти сучасною технікою. Протягом 2009 року Відділенню передано 7 персональних комп'ютерів, 3 лазерних принтери, мультимедійний проектор, ноутбук екран та веб-камеру.
Національною академією педагогічних наук України розроблено та представлено для громадського обговорення проект Концепції розвитку професійної освіти і навчання в Україні (2010 - 2020 р.р.). Посилена увага Президії НАПН до становлення Інституту професійно-технічної освіти: затверджена концепція розвитку інституту, суттєво розширена тематика наукових досліджень з питань науково-методичного забезпечення системи професійно-технічної освіти, якісно і кількісно посилено кадровий склад науковців, створено сучасну матеріально-технічну базу установи.
Обласними державними адміністраціями розглянуто стан професійно-технічної освіти в кожній області, затверджено регіональні програми її розвитку.
Разом з тим слід наголосити на тому, що внаслідок фінансово-економічної кризи деякі пункти рішення Комітету залишаються нереалізованими або їх виконання здійснюється украй повільно. Зокрема, це стосується пункту 2.4 щодо фінансування в повному обсязі у 2008 та наступних роках спланованих та затверджених Кабінетом Міністрів України ( N 886-р від 17.10.2007 р.) заходів щодо створення центрів професійно-технічної освіти для впровадження інноваційних технологій, поетапного оснащення навчально-виробничої бази державних професійно-технічних навчальних закладів новим обладнанням, устаткуванням, сільськогосподарською та іншою технікою. Дія зазначеного урядового рішення у 2009 році була призупинена. У цьому ж році не були передбачені капітальні видатки для навчальних закладів та установ системи професійно-технічної освіти. Украй недостатніми були і залишаються видатки на оплату послуг комунальних та енергопостачальних організацій. Не виконується пункт 3.2 щодо збільшення Міністерством освіти і науки України, починаючи з 2009 року, виділення коштів на видання підручників, навчальних посібників, науково-методичної літератури для учнів, педагогічних і наукових працівників навчальних закладів та наукових установ системи професійно-технічної освіти. Із запланованих на 2009 рік 22 найменувань підручників та навчальних посібників не видано жодного. При тому, що термінового видання на сьогодні потребують 135 найменувань підручників загальним накладом 2,7 млн. примірників, а забезпечення навчальною літературою професійно-технічних навчальних закладів в цілому є украй незадовільною.
Залишається нереалізованим пункт 2.5 щодо підвищення тарифних розрядів (відповідно - розміру посадових окладів та ставок заробітної плати) педагогічних працівників обласних науково (навчально)-методичних центрів-(кабінетів) та включення педагогічних працівників зазначених установ до переліку посад, які дають право на пенсію за вислугу років.
Повільно здійснюється підготовка концептуальних урядових документів щодо прогнозування розвитку ринку праці та адекватного визначення потреби у підготовці кваліфікованих робітників, розбудови нових засад фінансово-економічної діяльності професійно-технічних навчальних закладів в ринкових умовах (пункти 2.2 і 2.6).
Комітет Верховної Ради України з питань науки освіти В И Р І Ш И В:
1. Інформацію директора департаменту професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України Десятова Т.М., Президента Національної академії педагогічних наук України Кременя В.Г. про виконання рішення Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти від 11 червня 2008 року щодо реалізації чинного законодавства в частині науково-методичного забезпечення професійно-технічної освіти, впровадження у навчально-виробничий процес досягнень науки, техніки, нових технологій, передового досвіду та інноваційних педагогічних технологій взяти до відома.

................
Перейти до повного тексту