- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ФІНАНСІВ
І БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Л И С Т
N 06-10/10 від 12.01.2001
У Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності розглянуто запит акціонерного комерційного банку щодо оподаткування операцій, пов'язаних із залученням коштів на умовах субординованого боргу з метою включення їх до капіталу банку.
Згідно із постановою Національного банку України від 25 жовтня 1999 року
N 518 "Про затвердження Порядку надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку і внесення змін до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків" з метою підвищення рівня капіталізації комерційні банки, строк діяльності яких не менше року, можуть залучати кошти юридичних і фізичних осіб, як резидентів, так і нерезидентів, як у національній, так і в іноземній валюті на умовах субординованого боргу на підставі угоди на строк не менше 5 років, з подальшим урахуванням цих коштів до капіталу банку. Тобто субординований борг - це борг, який виникає у банку у разі залучення коштів інвестора з метою включення їх до капіталу банку.
Зазначені операції здійснюються на підставі дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку, який надається Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків.
Відповідно до Закону України
"Про банки і банківську діяльність" основною функцією банків є кредитування суб'єктів господарської діяльності та громадян за рахунок залучення коштів підприємств, установ, організацій, населення та інших кредитних ресурсів.
Однією з форм залучення довгострокових коштів є кошти, залучені банком від фізичних та юридичних осіб до субординованого боргу банку згідно із Порядком надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку (постанова Національного банку України від 25.10.99 р.
N 518). Запозичені банком кошти для їх використання у субординованому боргу банк розміщує від власного імені на умовах повернення, визначення терміну, на який ці кошти позичаються, та платності з метою розширення своєї основної діяльності.
Враховуючи те, що операції щодо залучення коштів до субординованого боргу банку за своїм економічним змістом аналогічні операціям щодо залучення коштів у депозит (вклад), вважаємо, що основна сума таких коштів не включається до складу валового доходу при їх залученні та до складу валових витрат у зв'язку з їх поверненням інвестору згідно із нормами пп.7.9.1 та 7.9.2 п.7.9 Закону України
"Про оподаткування прибутку підприємств".
Голова Комітету В.Альошин
"Бухгалтерія", N 6, 05.02.2001
Перейти до повного тексту