1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 10 квітня 2001 р. N 344
Київ
Про затвердження Програми розвитку юридичної освіти на період до 2005 року
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Програму розвитку юридичної освіти на період до 2005 року (далі - Програма), що додається.
2. Міністерствам, іншим центральним і місцевим органам виконавчої влади, яким підпорядковані вищі навчальні заклади, що здійснюють підготовку юристів, розробити у тримісячний термін заходи щодо реалізації затвердженої цією постановою Програми.
Фінансування заходів щодо реалізації Програми здійснювати в межах асигнувань, що передбачаються у державному бюджеті міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, які визначені відповідальними виконавцями цієї Програми.
Рекомендувати Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям передбачати у республіканському та місцевих бюджетах кошти на реалізацію Програми.
Прем'єр-міністр України В.ЮЩЕНКО
Інд. 28
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 квітня 2001 р. N 344
ПРОГРАМА
розвитку юридичної освіти на період до 2005 року
I. Загальна частина
1. Актуальність розвитку юридичної освіти
Становлення української державності, фундаментальне оновлення законодавства, проведення судової реформи, посилення судового захисту прав і свобод громадян, створення соціально-орієнтованої ринкової економіки та необхідність захисту українського підприємництва, боротьба із злочинністю - все це потребує кваліфікованого юридичного забезпечення.
Це зумовлює необхідність постійної уваги до якості підготовки та перепідготовки юридичних кадрів, приведення змісту юридичної освіти у відповідність із сучасними вимогами юридичної практики.
Сучасний стан вищої юридичної освіти характеризується тим, що насиченість юристами залишається в цілому по країні диспропорційною. Підготовку фахівців-правознавців здійснюють понад 170 вищих навчальних закладів (до 1991 року їх було 6), з яких 50 - приватні. Загальний ліцензований обсяг підготовки фахівців за напрямом "Право" становить майже 30 тис. осіб на рік, тобто 4 місця на 10 тис. населення, з них 3,5 припадає на вищі навчальні заклади державної форми власності. Ліцензований обсяг з розрахунку на 10 тис. населення за регіонами становить: у північному - 10,2 місця, східному - 4,7, південному - 3, західному і центральному - 2 місця. Підготовку юристів в основному здійснюють вищі навчальні заклади системи МВС, Національна юридична академія імені Ярослава Мудрого, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Одеська національна юридична академія, Державна академія податкової служби.
Нерівномірне територіальне розміщення вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку юристів, створює певні соціальні проблеми, пов'язані з нерівними можливостями у здобутті освіти та працевлаштуванні молоді в різних регіонах.
Значне збільшення обсягів підготовки юристів істотно не позначилося на забезпеченні різних сфер суспільного життя кваліфікованими юридичними кадрами. На сьогодні не визначено, скільки фахівців потрібно для різних сфер юридичної практики, не зроблено науково обгрунтованого прогнозу щодо обсягів підготовки юристів, не реформується мережа вищих навчальних закладів відповідно до регіональних потреб. Не відповідають сучасним потребам суспільства зміст юридичної освіти та якість організації навчального процесу.
Значні недоліки мають місце у забезпеченні системи юридичної освіти педагогічними і науково-педагогічними працівниками. Обсяги підготовки таких працівників не задовольняють потреб сьогодення. Не налагоджено періодичне підвищення кваліфікації викладачів вищих навчальних закладів та фахівців правової служби підприємств, установ, організацій, органів державної влади.
Незадовільним є стан оснащення системи юридичної освіти комп'ютерною, організаційною технікою та іншими технічними засобами навчання.
Усе це зумовлює необхідність розроблення принципово нових теоретичних, методологічних та організаційних засад удосконалення системи юридичної освіти.
2. Мета та основні завдання
Метою Програми розвитку юридичної освіти на період до 2005 року (далі - Програма) є вдосконалення системи юридичної освіти, приведення її у відповідність із світовими вимогами, створення умов для задоволення потреб громадян у сучасній юридичній освіті та реалізація права на працю за здобутою спеціальністю, повне забезпечення потреб органів державної влади, правоохоронних органів, інших сфер юридичної практики у фахівцях-юристах.
Ця мета досягається шляхом вирішення таких основних завдань:
розроблення і вдосконалення відповідно до Конституції та законів України нормативно-правової бази з питань функціонування системи юридичної освіти та професійної діяльності юристів;
розроблення науково обгрунтованого прогнозу державної потреби у юридичних кадрах різних освітньо-кваліфікаційних рівнів і механізму визначення на основі регіонального підходу обсягу відповідного державного замовлення;
визначення оптимальної мережі вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку юристів, виходячи з потреб регіонів;
запровадження нових спеціалізацій відповідно до потреб різних сфер юридичної практики;
розроблення і запровадження державних стандартів вищої юридичної освіти для різних освітньо-кваліфікаційних рівнів;
розроблення нового змісту правових дисциплін, які викладаються у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, шляхом створення нового покоління підручників, навчально-методичних посібників, дидактичних та інформаційних засобів навчання;
об'єднання зусиль наукових працівників Національної академії наук, галузевих академій і вищих навчальних закладів, а також громадських організацій, юристів-практиків для розв'язання актуальних проблем підготовки юристів та їх професійної діяльності;
вироблення механізму забезпечення місцями для проходження студентами, які навчаються за юридичними спеціальностями, практики та працевлаштування випускників в органах державної влади, на підприємствах, в установах та організаціях;
створення ефективної системи післядипломної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації юридичних кадрів і забезпечення їх професійної мобільності.
Програма розрахована на період до 2005 року і має стати основою для прийняття рішень та координації дій центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо розвитку юридичної освіти.
Виконання Програми координують МОН та Мін'юст.
II. Основні напрями реалізації Програми
3. Прогнозування потреби в юридичних кадрах та оптимізація мережі вищих навчальних закладів
Розробити науково обгрунтований прогноз державної потреби в юридичних кадрах різних освітньо-кваліфікаційних рівнів до 2010 року і враховувати зазначену потребу при щорічному визначенні державного замовлення на їх підготовку.
Мінекономіки, МОН, Мін'юст, МВС, а також
інші центральні органи виконавчої влади,
яким підпорядковані вищі навчальні заклади,
що здійснюють підготовку юридичних кадрів.
2001 рік.
Ужити заходів щодо оптимізації мережі вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації та форм власності, що здійснюють підготовку юристів, шляхом підвищення кваліфікаційних вимог до цих закладів, привести її у відповідність з реальною потребою і можливостями вищих навчальних закладів щодо забезпечення якісної підготовки фахівців відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня.
МОН, Мін'юст, МВС, а також інші центральні
та місцеві органи виконавчої влади, яким

................
Перейти до повного тексту