- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Звіт
НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
З В І Т
Про результати діяльності Національної служби посередництва і примирення в 2003 році
Впродовж п'ятого року своєї діяльності Національна служба посередництва і примирення (далі - НСПП), її відділення в Автономній Республіці Крим, областях, структурні підрозділи в містах Києві та Севастополі продовжували реалізацію основних завдань, визначених Законом України
"Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року
N 1258/98, із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 30 грудня 2000 року
N 1393/2000, Указами Президента України від 7 травня 2001 року
N 292/2001 "Про невідкладні заходи щодо прискорення погашення заборгованості із заробітної плати" та від 13 липня 2001 року
N 515/2001 "Про невідкладні заходи щодо запобігання виробничому травматизму та професійним захворюванням".
В умовах стабільних темпів економічного зростання країни практична робота НСПП була зосереджена на:
- результативному використанні потенціалу примирно-переговорних процедур для поліпшення соціально-трудових відносин;
- запобіганні виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та сприянні їх своєчасному вирішенню;
- на здійсненні ефективного посередництва між найманими працівниками та роботодавцями при вирішенні таких спорів (конфліктів).
Стратегічними завданнями, що вирішувалися НСПП у звітному періоді, залишалися завдання вирішення розбіжностей між власниками чи уповноваженими ними органами (представниками) та найманими працівниками виключно правовими шляхами, забезпечення в державі соціального спокою, стабільності та злагоди.
Характерними особливостями звітного року були:
- певне звуження соціально-трудової конфліктності на всіх рівнях - галузевому, територіальному, виробничому;
- триваюче зменшення страйків як засобів вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);
- збереження позитивної тенденції вирішення значної кількості розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин на доконфліктній стадії в ході примирно-переговорних процедур.
1. Аналіз стану і динаміки соціально-трудових відносин
Практичні результати сприяння НСПП протягом звітного року вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) чи запобіганню їх виникненню на всіх рівнях, організація завчасного реагування на ускладнення соціально-трудових відносин і вирішення розбіжностей між сторонами відносин на доконфліктній стадії, систематичне вивчення НСПП стану соціально-трудових відносин, вимог, що висувалися найманими працівниками, причин виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), а також аналіз застосування найманими працівниками страйків, акцій соціального протесту тощо дають підстави стверджувати, що робота НСПП, її структурних підрозділів у регіонах у взаємодії з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, роботодавцями, профспілками мала своїми наслідками в 2003 році подальше поліпшення соціально-трудових відносин.
Як і в попередні періоди, серйозним підґрунтям для поліпшення соціально-трудових відносин на галузевому, територіальному, виробничому рівнях стали:
- стабільне поліпшення макроекономічних показників;
- позитивні наслідки запровадження ринкових механізмів стимулювання розвитку виробництв;
- оптимізація організаційно-правових форм господарювання;
- активізація інноваційно-інвестиційної політики;
- структурна перебудова галузей і виробництв;
- посилення дії інших інтенсивних чинників розвитку вітчизняної економіки.
Важливою складовою забезпечення НСПП соціальної стабільності у переважній більшості трудових колективів було і залишається виконання Указу Президента України від 7 травня 2001 року
N 292/2001 "Про невідкладні заходи щодо прискорення погашення заборгованості із заробітної плати", у реалізації якого на місцях в поточному році продовжували брати безпосередню участь структурні підрозділи НСПП.
Разом із запланованими у новому бюджетному році заходами соціального спрямування (поетапним підвищенням заробітної плати, відновленням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень, запровадженням нового рівня мінімальної заробітної плати, погашенням заборгованості із заробітної плати та інших соціальних виплат тощо) зазначені вище фактори дозволили НСПП в 2003 році більш результатативно впливати на поліпшення відносин між власниками і найманими працівниками, на звуження соціально гострих, стихійних виявів конфліктності в трудових колективах.
Водночас, планове вивчення НСПП у звітний період стану соціально-трудових відносин у цілому ряді конкретних галузей економіки і, зокрема, в трудових колективах підприємств вугільної промисловості, житлово-комунального господарства, з виробництва машин та устаткування, сільського господарства, у колективах підприємств суднобудівної промисловості, міського електротранспорту; моніторинг НСПП стану і динаміки соціально-трудових відносин у будівництві, на транспорті, в хімічній промисловості, в освіті, охороні здоров'я та ін. засвідчують тривале існування об'єктивних і суб'єктивних причин, неусунення чи лише часткове усунення яких спричиняло в 2003 році ускладнення соціально-трудових відносин, вело до підвищення рівня соціальної нестабільності в ряді трудових колективів, галузей, появи нових колективних трудових спорів, конфліктів, страйків, різного роду суспільно резонансних акцій соціального протесту (стихійних припинень роботи, мітингів, пікетувань, блокуваннях магістралей тощо).
Типовими причинами конфліктогенного характеру, неусунення яких призводило в 2003 році до погіршення соціально-трудових відносин, напруги між власниками та найманими працівниками, перетворювало ряд трудових колективів із потенційно конфліктних у реально конфліктні, були:
- хронічно складний фінансово-економічний стан ряду підприємств та організацій;
- нерентабельність, збитковість значної частини об'єктів господарювання;
- великі, нерідко зростаючі обсяги дебіторської та кредиторської заборгованості;
- неузгодженість тарифної політики, зокрема, в сфері житлово-комунального господарства;
- недофінансування бюджетних призначень, передбачених чинним законодавством;
- несвоєчасні і неповні розрахунки за поставлену продукцію і виконані роботи;
- порушення чинного законодавства в ході реформування аграрного сектора економіки;
- масові порушення власниками законодавства про працю, в першу чергу, щодо оплати праці;
- невиконання власниками колективних договорів, угод по багатьох життєзначущих для найманих працівників пунктах;
- незабезпечення соціальних, трудових прав та гарантій найманих працівників на підприємствах, що знаходяться в стані банкрутства чи санації;
- низький рівень охорони, безпеки праці та ін.
Поквартальний протягом 2003 року аналіз НСПП вимог найманих працівників, причин розбіжностей між найманими працівниками та власниками, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) показує, що основними конфліктогенними чинниками від виробничого до галузевого рівнів залишаються значні обсяги невиплаченої заробітної плати за минулі роки і низькі темпи її погашення, несвоєчасна виплата поточної заробітної плати, невиконання законодавства про працю, положень колективних договорів, угод в першу чергу в частині оплати праці найманих працівників.
На 01.12.2003 року у порівнянні з початком року обсяги невиплаченої заробітної плати скоротилися лише на 8,2% і становили 2123,6 млн.грн. В 2003 році не виплачено понад 40% від загальної суми невиплаченої зарплати, нарахованої в січні-жовтні. Проблематичним залишається погашення боргу в сумі 277 млн.грн. на підприємствах, що призупинили свою діяльність у 2002 і попередніх роках, у тому числі тих, де відбувається процедура банкрутства.
В 2003 році не виплачена заробітна плата 1514,7 тис. працівникам, з них щодо 49,8%, або більше 754,3 тис. працівників, допущений борг терміном 3-6 і більше місяців, що зробило їх потенційними чи реальними учасниками спірних (конфліктних) ситуацій.
Не дивлячись на заходи, що вживаються на всіх рівнях з метою погашення заборгованості, обсяги невиплаченої зарплати зросли у порівнянні з початком року у добувній промисловості (на 6,8%), на підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, целюлозно-паперовій промисловості, видавничій справі. Низькими темпами відбувається погашення боргів із заробітної плати на підприємствах обробної промисловості (за 11 місяців лише на 10,8%), у т.ч. на підприємствах з виробництва машин та устаткування (на 1,4%), хімічного виробництва (на 10,1%), з виробництва транспортного устаткування (на 3,8%). Залишаються одними з найбільших обсяги невиплаченої заробітної плати в сільському господарстві (разом з пов'язаними з ним послугами): з початку року вони скоротилися лише на 19,2% і становили на 01.12.2003 року 312,0 млн.грн. перед 394,9 тис. працівників, причому стосовно 51,0%, або 201,4 тис. працюючих, борг склав 3-6 і більше місяців.
У розрізі регіонів вдалося зупинити ріст у порівнянні з початком року обсягів невиплаченої заробітної плати практично у всіх областях (за виключенням Кіровоградської - зростання боргу на 2,2% та Луганської - на 5,5%). В той же час досить повільними темпами (в межах 1,0-7,0%) відбувається погашення заборгованої зарплати в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Львівській, Миколаївській, Херсонській областях.
За оцінкою НСПП, вимоги погасити заборгованість із заробітної плати та своєчасно виплачувати поточну заробітну плату висувалися найманими працівниками в поточному році у понад 90% колективних трудових спорів, що зареєстровані НСПП і знаходяться станом на 01.01.2004 року на сприянні Служби у їх вирішенні.
Окрім непогашення чи повільного погашення невиплаченої заробітної плати, систематичного порушення термінів виплати поточної заробітної плати, істотними причинами ускладнення соціально-трудових відносин, виникнення спірних чи конфліктних ситуацій в 2003 році були: низький у порівнянні з прожитковим мінімумом рівень оплати праці, недотримання соціальних гарантій, зокрема щодо встановлення мінімальної заробітної плати; нестворення належних умов охорони праці, практика застосування вимушеної неповної зайнятості та інші.
Не менш конфліктогенними, дестабілізуючими стан соціально-трудових відносин у 2003 році були й причини суб'єктивного характеру:
- невжиття власниками ефективних заходів з метою недопущення виникнення спірної чи конфліктної ситуації;
- нереагування чи малоефективне реагування власників на вимоги найманих працівників;
- небажання власників під різними приводами укладати колективні договори;
- невиконання ними вже укладених угод, договорів, графіків погашення заборгованості та ін.
Підтвердженням зазначеного є результати аналізу НСПП у звітному році стану соціально-трудових відносин в конкретних галузях економіки.
Незважаючи на заходи, що вживалися протягом 2003 року на всіх рівнях і по всіх напрямах - законодавчому, організаційно-правовому, фінансово-господарському, кадровому, примирно-переговорному - з метою поліпшення соціально-трудових відносин у колективах підприємств вугільної промисловості, вони залишаються у порівнянні з іншими видами економічної діяльності найбільш складними і конфліктними, а кількість колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, страйків, акцій соціального протесту - найбільшою.
Констатуючи істотні зміни в трудових колективах галузі за останні роки у питаннях вибору шляхів вирішення спірних чи конфліктних ситуацій, їх зміщення від стихійно-страйкових до правових засобів (кількість шахтарських страйків, зокрема, за останні п'ять років скоротилася в 7 разів), не можна не враховувати й того, що станом на 01.01.2004 року на трудові колективи саме вугледобувних, вуглепереробних, шахтобудівельних підприємств припадає найбільша кількість колективних трудових спорів 44 (у тому числі - один спір галузевого рівня), або 18,0% від загальної кількості спорів (конфліктів), що знаходилися в минулому році на контролі і сприянні НСПП у вирішенні. Майже половина страйків, що відбулися в 2003 році, були організовані в колективах підприємств вугільної промисловості.
Найбільш гострими конфліктогенними факторами в шахтарських колективах залишаються низькі темпи погашення або й зростаючі обсяги заборгованої заробітної плати, хронічні порушення термінів виплати поточної зарплати.
За даними Держкомстату України станом на 01.12.2003 року заборгованість із заробітної плати з видобування кам'яного, бурого вугілля і торфу збільшилася у порівнянні з початком року на 7,6% і досягла 601,2 млн.грн. На зазначену дату стосовно 121,1 тис. працівників (57,0% від загальної кількості працюючих, яким не виплачено зарплату) допущено борг тривалістю понад 6 місяців. Продовжувала зростати і сума боргу в середньому на одного працівника (2315,46 грн.).
Окрім заборгованості із заробітної плати роль каталізаторів конфліктної активності в колективах галузі відіграють такі соціально негативні чинники, як відносно низький рівень оплати праці при високому рівні трудомісткості і небезпеки здоров'ю і життю, практика застосування неповної зайнятості, закриття шахт і обмеженість нових робочих місць у даному населеному пункті, низький рівень забезпечення і засобами індивідуального захисту та ін.
Зважаючи на складність ситуації в галузі, де тривають процеси реформування; на напругу в соціально-трудових відносинах у багатьох трудових колективах, яка без належного реагування набуває гостроти і конфліктності, НСПП у взаємодії з іншими заінтересованими органами у звітному році свої основні зусилля спрямовувала на сприяння вирішенню колективних трудових спорів у колективах галузі, правовий супровід спорів у ході їх вирішення, на усунення первинних причин виникнення спорів, забезпечення безумовного виконання рішень примирних органів (примирних комісій, трудових арбітражів), угод сторін соціально-трудових відносин; здійснювала заходи по запобіганню виникненню спірних чи конфліктних, передстрайкових ситуацій, організовувала оперативне реагування органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок на ускладнення соціально-трудових відносин тощо.
За безпосередньої участі НСПП, при постійному правовому супроводі спору у 2003 році в ході засідань примирної комісії, трудового арбітражу були прийняті погоджені рішення по всіх 9 вимогах, висунутих Профспілкою працівників вугільної промисловості України у колективному трудовому спорі з Міністерством палива та енергетики України. НСПП здійснюється щомісячний контроль за неухильним виконанням рішень примирних органів по даному спору, що сприяє поступовому виконанню вимог, висунутих профспілкою до Мінпаливенерго.
Сприяння НСПП впродовж 2003 року вирішенню іншого колективного трудового спору - між найманими працівниками шахтобудівельних підприємств Луганської області, які брали участь у будівництві шахт "Самсонівська-Західна" та "Ніканор-Нова", і Міністерством палива та енергетики України (спір територіального рівня), зареєстрованого НСПП в січні 2003 року з числом учасників 2,4 тис. чол., мало своїми наслідками планомірне протягом вересня-грудня 2003 року погашення заборгованості за виконані шахтобудівельниками роботи та із заробітної плати на названих шахтах в сумі 4 млн.грн. і вироблення чіткого графіку погашення боргу в сумі 12,4 млн.грн. в січні-вересні 2004 року.
За сприяння НСПП, її відділень у вугільних регіонах, при взаємодії всіх заінтересованих органів та організацій у звітному періоді вирішено 9 колективних трудових спорів, з них у Донецькій області - 4, у Луганській - 4, у Волинській - один, задоволено вимоги найманих працівників щодо повернення значних сум невиплаченої заробітної плати, забезпечення своєчасності виплати поточної зарплати, виконання положень колективних договорів та інші вимоги, висунуті в колективних спорах. Так, зокрема, в ході вирішення 4 колективних трудових спорів у Донецькій області було погашено борг із заробітної плати в сумі 21120 тис.грн., в Луганській області - 5152 тис.грн., у Волинській - 383,8 тис.грн.
В 2003 році докорінно поліпшилася взаємодія Міністерства палива та енергетики України із галузевими профспілками, що справило визначальний вплив на вирішення колективних трудових спорів та поліпшення стану соціально-трудових відносин в галузі.
Іншою галуззю, що перебувала в полі постійної уваги і реагування НСПП, було житлове та комунальне господарство, де стан соціально-трудових відносин у більшості трудових колективів підприємств протягом останніх років залишається напруженим, основні причини такого стану відносин тривалий час не усуваються, а заходи, що вживаються, поки що суттєво не позначаються на первинному рівні - безпосередньо в конкретних трудових колективах.
Окремі приклади розв'язання структурно-організаційних, фінансово-економічних, техніко-технологічних питань на підприємствах не вирішують проблем галузі, що в цілому знаходиться в кризовому стані і потребує кардинального реформування, реорганізації структури, системи управління, схем фінансування цього виду економічної діяльності та ін.
На багатьох підприємствах галузі вкрай загострилися фінансові проблеми, пов'язані із зростанням собівартості виробництва, невідповідністю тарифів, несвоєчасністю оплати послуг, зростанням цін на енергоносії тощо. Зростають дебіторська та кредиторська заборгованість. Все це в кінцевому результаті призводить до дестабілізації і загострення соціально-трудових відносин, виникнення одного з найвищих серед галузей рівнів колективних трудових спорів (конфліктів), акцій соціального протесту та їх крайнього вияву - страйків.
У звітному періоді НСПП, її структурні підрозділи в Автономній Республіці Крим та областях, в містах Києві та Севастополі сприяли вирішенню 34 колективних трудових спорів на підприємствах житлового і комунального господарства (13,9% від загальної кількості спорів по галузях). У порівнянні з попередніми роками посилилася тенденція виникнення колективних трудових спорів, конфліктів на підприємствах галузі у більшості регіонів України, географічно відображаючи типовість причин спірних чи конфліктних ситуацій. Станом на 01.01.2004 року на сприянні НСПП, її структурних підрозділів у регіонах були колективні трудові спори на підприємствах житлово-комунального господарства в 17 регіонах, у тому числі Автономній Республіці Крим (2), Донецькій (2), Запорізькій (4), Київській (3), Кіровоградській (5), Луганській (4), Одеській (3), Черкаській (2) областях.
Відсутність чи неефективне, несвоєчасне реагування на причини погіршення соціальних та трудових прав найманих працівників на доконфліктній стадії призвели до виникнення в галузі і реєстрації НСПП в 2003 році 13 нових колективних трудових спорів (більше зареєстровано спорів тільки у вугільній промисловості). Крім цього, НСПП, її відділеннями в регіонах у визначеному нормативними актами порядку було поставлено на контроль значну кількість конфліктних ситуацій на підприємствах галузі з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів.
Про серйозність проблем в галузі, що тривалий час не вирішуються, невжиття місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування, адміністраціями підприємств ефективних заходів по нормалізації ситуації свідчать непоодинокі в 2003 році факти застосування найманими працівниками акцій соціального протесту і навіть крайніх форм вирішення конфліктних ситуацій - страйків. Зокрема, до страйків чи акцій соціального протесту у минулому році вдавалися працівники житлово-комунального підприємства N 3 міста Луцька, структурних підрозділів Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту "Запоріжелектротранс", водії житлово-комунального господарства "Транссервіс" міста Васильків Київської області, наймані працівники комунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства" міста Славутича цієї ж області, працівники Кіровоградського орендного підприємства електричних мереж зовнішнього освітлення "Міськсвітло" міста Кіровограда, наймані працівники СРБУ "Луганськліфт" міста Луганська, наймані працівники комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" Полтавської області, наймані працівники житлово-комунальних підприємств "Промислове" та "Західне" міста Рівне, наймані працівники комунального підприємства "Черкасиелектротранс".
Аналіз НСПП стану соціально-трудових відносин, вимог найманих працівників, причин нестабільності цих відносин показав, що в основі соціально негативних процесів у галузі лежать: повільне на місцях реформування галузі в напрямі ринкових відносин, значні борги бюджетів усіх рівнів за надані населенню житлові субсидії та пільги, борги споживачів за надані послуги; відсутність гнучких, економічно і науково обґрунтованих тарифів на послуги в сфері житлово-комунального господарства; лише часткова компенсація державним та місцевими бюджетами підприємствам міського електротранспорту за перевезення пільгових категорій пасажирів; застарілість основних фондів та ін.
Здійснення НСПП у звітному періоді заходів, спрямованих на вирішення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин (організація примирно-переговорних процедур, контроль за виконанням рішень примирних органів, взаємодія з іншими заінтересованими органами, роз'яснювально-правова, координаційна, оперативно-інформаційна, прогнозувальна робота та ін.). мали своїми наслідками не лише помітне поліпшення цих відносин у конкретних колективах, але й вирішення протягом січня-грудня 2003 року 17 колективних трудових спорів (конфліктів) - п'ятої частини спорів, що були вирішені у всіх галузях протягом минулого року. Особливо продуктивною була робота по задоволенню вимог найманих працівників у колективах житлово-комунального господарства Запорізької (вирішено 4 спори), Кіровоградської (4), Київської (2) областей.
Продуктивному реагуванню НСПП на ситуацію в галузі в цілому і в конкретних колективах зокрема сприяло вивчення Службою в квітні-травні 2003 року стану соціально-трудових відносин, колективних трудових спорів (конфліктів) у житлово-комунальному господарстві в Автономній Республіці Крим, 24 областях, в містах Києві та Севастополі; аналіз зазначених питань у грудні 2003 року на підприємствах міського електротранспорту.
З порушених питань НСПП підготовлені аналітичні довідки та пропозиції, що направлені до Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, до інших державних органів.
У звітному періоді як один з пріоритетних НСПП розглядався стан соціально-трудових відносин у колективах підприємств сільського господарства. Зважаючи на важливість забезпечення у цій ключовій галузі економіки стабільних відносин між власником та найманими працівниками, Службою у вересні-жовтні 2003 року в Автономній Республіці Крим та 24 областях був проведений комплексний аналіз стану, динаміки, тенденцій цих відносин на сільгосппідприємствах різних організаційно-правових форм (господарських товариствах, приватних аграрних, приватно-орендних підприємствах, селянських (фермерських) господарствах) з метою вироблення реальних шляхів своєчасного усунення причин спірних чи конфліктних ситуацій, своєчасного вирішення вимог найманих працівників, поліпшення соціально-трудових відносин на селі.
На фоні таких негативних явищ в аграрному секторі, як високий рівень дебіторської та кредиторської заборгованості, значна питома вага збиткових підприємств, відсутність у багатьох випадках на селі ефективного приватного власника, готового здійснювати довгострокову господарську діяльність; хронічна нестача обігових коштів, відсутність стабільних механізмів кредитування, недотримання чинного законодавства в ході реформування сільгосппідприємств; наслідки несприятливого за погодними умовами 2003 року (погіршення фінансово-економічного стану сільгосппідприємств, фінансова неспроможність частини з них, скорочення обсягів виробництва зерна, поголів'я худоби і птиці тощо), безпосередніми чинниками негативного впливу на стан соціально-трудових відносин, зокрема, стали: значні, в ряді регіонів зростаючі обсяги заборгованої заробітної плати; наявність т.зв. безнадійної заборгованості із заробітної плати на сільгосппідприємствах, що призупинили свою господарську діяльність без передачі боргових зобов'язань правонаступникам; масові факти порушень термінів виплати поточної заробітної плати, орендної плати за земельні і майнові паї; невпровадження визначеного законодавством мінімального рівня заробітної плати; зменшення доходів селян у поточному році; один з найнижчих серед галузей економіки рівнів заробітної плати та інші.
Проте, як показує 5-річна практика сприяння НСПП врегулюванню соціально-трудових відносин у колективах сільгосппідприємств, наявність умов, що в інших галузях приводять до проявів різних форм соціального невдоволення чи протесту, в колективах сільгоспвиробників здебільшого не ведуть до відкритого реагування, виникнення колективних трудових спорів, конфліктів. Як правило, спрацьовують стримуючі фактори (особливості психології найманого працівника на селі, обмежена кількість тут робочих місць, наявність власних господарств, побоювання вступати у відкритий конфлікт з власником, обмеженість досвіду у сільгосппрацівників колективно, у правовому полі захищати свої трудові та соціальні права та ін.).
З врахуванням цих особливостей у звітному періоді НСПП, сприяючи вирішенню зареєстрованих колективних трудових спорів у колективах сільгосппідприємств у Луганській, Одеській та Полтавській областях (станом на 01.01.2004 року спори вдалося вирішити), свої основні зусилля зосередила на попередженні ускладнень соціально-трудових відносин, стихійних акцій протесту, на запобіганні виникненню тут колективних трудових спорів чи конфліктів. З цією метою на контролі НСПП знаходилося близько 150 конфліктних ситуацій на сільгосппідприємствах у різних регіонах. Для роз'яснювально-правової, консультаційної роботи у вирішенні розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин активно використовувався кадровий потенціал НСПП у сільських районах, що діє на громадських засадах, - трудові арбітри, незалежні посередники, позаштатні радники; можливості створених у звітному році інформаційно-консультаційних центрів НСПП.
Аналітична довідка НСПП про результати вивчення стану соціально-трудових відносин у трудових колективах підприємств сільського господарства в період реформування галузі, висновки та пропозиції НСПП направлена в листопаді 2003 року до Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України.
Галуззю з відносно високим рівнем конфліктності у трудових колективах залишається хімічне виробництво, на підприємствах якого з причин значної заборгованості із заробітної плати, хронічного порушення термінів виплати поточної заробітної плати, невиконання власниками законодавства про працю, незабезпечення належних умов праці та виробничого побуту, охорони праці та ін. в 2003 році виникла не лише значна у порівнянні з іншими галузями економіки кількість колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, але й мали місце резонансні акції соціального протесту, страйки.
Аналіз причин виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), що знаходилися на сприянні НСПП у вирішенні у звітному році, а також вивчення характеру вимог, що висувалися найманими працівниками у цих спорах, показує, що найбільш типовими причинами розбіжностей між роботодавцями і найманими працівниками були значні обсяги невиплаченої працівникам заробітної плати, несвоєчасна виплата поточної зарплати. Нерідко вимоги стосувалися забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, спецодягом, спецвзуттям та спецхарчуванням.
НСПП у звітному періоді сприяла вирішенню 17 колективних трудових спорів, з яких 6 виникли і зареєстровані в звітному році. Найбільша кількість спорів мала місце у Харківській (4), Львівській (3), Дніпропетровській, Черкаській (по 2) областях; колективні трудові спори тривали також на підприємствах з хімічного виробництва у Вінницькій, Донецькій, Івано-Франківській, Луганській, Сумській областях, в Автономній Республіці Крим. Протягом року відділення НСПП у регіонах, окрім цього, сприяли розв'язанню конфліктних ситуацій з метою запобігання переростанню їх у колективні трудові спори на 38 підприємствах галузі. Тривале невирішення вимог найманих працівників призвело в 2003 році до акцій соціального протесту у різній формі найманих працівників на Сакському хімічному заводі в Автономній Республіці Крим, у ЗАТ "Емаль" в м. Краматорськ Донецької області, у ВАТ "Лисичанська сода" в Луганській області та ін.
За сприяння НСПП, її відділень на місцях у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування вдалося вирішити колективні спори в Дніпропетровській та Черкаській областях, вирішити частину розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин на доконфліктній стадії, попередити виникнення спорів, не допустити ескалації конфліктів, акцій соціального протесту на цілому ряді підприємств галузі.
Вивчення НСПП у звітному періоді стану соціально-трудових відносин, динаміки і причин виникнення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій у колективах підприємств, що займаються виробництвом машин та устаткування, з метою вироблення шляхів поліпшення таких відносин, організації своєчасного реагування на спірні чи конфліктні ситуації, попередження акцій соціального протесту, страйків, показало, що при стабільному зростанні ключових економічних показників у цілому по галузі, ефективній роботі флагманів машинобудівного комплексу існує чимала частина підприємств із складним фінансово-економічним станом, де порушення законодавства про працю, невиконання власником колективних договорів, графіків погашення заборгованості із заробітної плати, незабезпечення інших соціальних гарантій, компенсацій, пільг, вимог щодо охорони праці, нереагування власника на вимоги найманих працівників, інші соціально значущі негативні фактори в кінцевому рахунку призводять до напруги між роботодавцями та найманими працівниками, виникнення спорів, конфліктів, стихійних акцій протесту тощо.
Значна, з надзвичайно низькими темпами погашення навіть при позитивних темпах приросту обсягів продукції в галузі заборгованість із заробітної плати на підприємствах з виробництва машин та устаткування (за 11 місяців 2003 року борг скоротився лише на 1,4%), зростаюча сума боргу в середньому на одного працівника (за період з 01.11.2002 року по 01.11.2003 року цей показник виріс з 895,91 грн. до 961,69 грн.) продовжують негативно позначатися на реальному стані соціально-трудових відносин багатьох підприємств. Нерідко безпосереднім фактором загострення цих відносин стають порушення термінів виплати поточної зарплати. Понад 46 тис. працівникам станом на 01.12.2003 року підприємства з виробництва машин та устаткування заборгували зарплату від 3 до 6 і більше місяців.
Значними й тривалими залишаються обсяги невиплаченої зарплати і в колективах підприємств, що займаються виробництвом електричного, електронного та транспортного устаткування.
Станом на 01.01.2004 року на контролі НСПП з метою вирішення перебувало 13 колективних трудових спорів на підприємствах з виробництва машин та устаткування, з яких 7 спорів виникло в січні - грудні 2003 року. Протягом звітного року за сприяння НСПП, її відділень в регіонах було вирішено 6 колективних трудових спорів, у тому числі в Харківській (2) та Черкаській (2) областях. У звітний період НСПП, її відділення в регіонах на підприємствах галузі сприяли розв'язанню 115 конфліктних ситуацій, здійснювали заходи, спрямовані на недопущення переростання цих конфліктів у колективні трудові спори, на попередження страйків, стихійних акцій протесту тощо.
В листопаді 2003 року узагальнююча аналітична довідка про результати вивчення НСПП стану соціально-трудових відносин у трудових колективах підприємств з виробництва машин та устаткування, висновки та пропозиції НСПП направлені до Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України та до Ради національної безпеки і оборони України.
З метою виявлення основних тенденцій у динаміці соціально-трудових відносин у колективах суднобудівних та судноремонтних підприємств, встановлення причин їх ускладнення, прогнозування такого ускладнення, організації відповідного та завчасного реагування всіх заінтересованих органів та організацій на можливість погіршення соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) НСПП, її структурні підрозділи у серпні-вересні 2003 року проаналізували зазначені питання в Автономній Республіці Крим, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях, містах Києві та Севастополі.
Головними причинами складного стану соціально-трудових відносин на ряді підприємств галузі, як показало вивчення НСПП, було тривале невирішення проблем фінансово-економічного, техніко-технологічного, соціального і правового характеру, що проявлялося, зокрема, в значному рівні дебіторської та кредиторської заборгованості, збитковості виробництва, низькому рівні завантаженості виробничих потужностей, значній заборгованості із заробітної плати та несвоєчасності її виплати, незабезпеченні визначених чинним законодавством соціальних гарантій, прав найманих працівників, невиконанні положень колективних договорів з питань оплати та охорони праці та ін.
Типовою причиною погіршення фінансово-економічного стану ряду підприємств галузі були і залишаються нерозрахунки замовників з суднобудівними та судноремонтними підприємствами за виконані роботи, що не лише сприяє занепаду суднобудівної галузі, але й істотно погіршує стан соціально-трудових відносин на цих підприємствах, виникнення спірних чи конфліктних ситуацій.
Узагальнена довідка НСПП за результатами аналізу порушених питань на суднобудівних та судноремонтних підприємствах, відповідні висновки та пропозиції направлені до Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України та до Ради національної безпеки і оборони України.
Об'єктами постійної уваги НСПП впродовж звітного періоду залишалися соціально-трудові відносини у колективах бюджетної сфери, зокрема, в установах і закладах освіти, охорони здоров'я.
Підвищення заробітної плати в 2003 році в бюджетній сфері позитивно вплинуло на стан соціально-трудових відносин у колективах, проте не зняло багатьох проблем, невирішеність яких призвела свого часу до виникнення колективного трудового спору між найманими працівниками установ і закладів освіти України та Міністерством освіти і науки України, колективного трудового спору між найманими працівниками охорони здоров'я України і Міністерством охорони здоров'я України, а також багатьох колективних трудових спорів виробничого та територіального рівнів у закладах освіти, охорони здоров'я.
За інформаціями відділень НСПП в регіонах, протягом 2003 року на стан соціально-трудових відносин у колективах освітян, медиків негативно впливали невирішеність питань низького, невідповідного чинному законодавству рівня заробітної плати, порушення міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень в оплаті праці, в силу чого заробітна плата кваліфікованих спеціалістів, обслуговуючого та допоміжного персоналу майже зрівнялась; несвоєчасна виплата поточної заробітної плати, затримки з переходом на новий мінімальний рівень заробітної плати через недостатність коштів місцевих бюджетів, заборгованість із заробітної плати в окремих колективах закладів і установ бюджетної сфери, що фінансуються із місцевих бюджетів та ін. Незадовільним у багатьох випадках залишалось фінансування із бюджетів сільських і селищних рад дитячих дошкільних закладів, шкіл, закладів охорони здоров'я, культури, що вело не лише до руйнування приміщень чи закриття цих закладів, але й істотного погіршення соціально-трудових відносин.
Зважаючи на ці та інші особливості і тенденції в трудових колективах бюджетної сфери, НСПП, її структурні підрозділи в регіонах у звітному періоді сприяли вирішенню 32 колективних трудових спорів у закладах освіти, у т.ч. 12 спорів у Львівській області, 7 - в Одеській, 5 - у Дніпропетровській областях. Здійснювався правовий супровід, контроль виконання рішень примирних органів у колективному трудовому спорі галузевого рівня, 18 спорів територіального, одного - територіально-галузевого рівня, 12 - виробничого рівня. Окрім того, реалізовувалися заходи, спрямовані на розв'язання понад 30 конфліктних ситуацій у трудових колективах закладів освіти.
В результаті здійснених НСПП заходів 30 грудня 2003 року був знятий з реєстрації у зв'язку з частковим вирішенням за термінами вимог колективний трудовий спір між найманими працівниками установ і закладів освіти України та Міністерством освіти і науки України; за січень-грудень 2003 року вирішено 7 колективних трудових спорів, попереджено виникнення ряду нових спорів, акцій соціального протесту тощо.
З 9 колективних трудових спорів в установах і закладах охорони здоров'я вирішено 7 спорів. Знято з реєстрації як вирішені 7 з 9 вимог у колективному трудовому спорі між працівниками охорони здоров'я України і Міністерством охорони здоров'я України. В умовах, коли проведені всі передбачені чинним законодавством примирні процедури, а вирішена лише частина висунутих найманими працівниками вимог, НСПП продовжує вести пошук оптимальних шляхів вирішення 2 вимог, що залишились. Відділеннями НСПП у регіонах в ряді трудових колективів медиків проводиться робота по вирішенню розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин на доконфліктній стадії.
Врахування НСПП у звітному році особливостей, характеру та динаміки соціально-трудових відносин в інших галузях економіки - в трудових колективах будівельників (станом на 01.01.2004 року - 16 колективних трудових спорів), на підприємствах металургії та оброблення металу (10 колективних трудових спорів), на транспорті (8 колективних трудових спорів), у харчовій промисловості (7 колективних трудових спорів) та інших; короткострокові прогнози НСПП можливої зміни соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) дозволили самій Службі, всім органам, установам та організаціям, заінтересованим у поліпшенні цих відносин, у більшості випадків своєчасно і результативно реагувати на ускладнення ситуації, через примирно-переговорний процес усувати причини конфліктів, продуктивно їх вирішувати, попереджати вияви позазаконного, стихійно-мітингового реагування найманих працівників.
Перспектива можливої зміни соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у конкретних галузях та по регіонах, висновки та пропозиції щодо шляхів їх врахування і вирішення викладені в прогнозі НСПП на перше півріччя 2004 року.
2. Запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів)
У 2003 році НСПП, її структурні підрозділи в регіонах здійснювали комплекс заходів, спрямованих на своєчасне розв'язання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин, попередження виникнення колективних трудових спорів (конфліктів). Основні статистичні дані про масштаби і результати цієї роботи наступні:
1. Кількість конфліктних ситуацій, врегулюванню яких НСПП сприяла протягом звітного періоду, всього, одиниць - 1132, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 1103, з них:
- на рівні підприємств, установ, організацій - 1076;
- на рівні структурних підрозділів - 18;
- на рівні окремих категорій найманих працівників - 9;
- на територіальному рівні - 22;
- на територіально-галузевому рівні - 7;
- на галузевому рівні - 0.
2. Число підприємств, установ, організацій, на яких НСПП здійснювала заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) протягом звітного періоду, всього, одиниць - 6203, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 1098;
- на територіальному рівні - 3595;
- на територіально-галузевому рівні - 1510;
- на галузевому рівні - 0.
3. Середньооблікова чисельність штатних працівників підприємства, організацій, на яких НСПП здійснювала заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) за звітний період, всього, чол. - 676133, в т.ч.:
- на виробничому рівні - 498061;
- на територіальному рівні - 144063;
- на територіально-галузевому рівні - 34009;
- на галузевому рівні - 0.
4. Кількісні параметри розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин: всього розбіжностей, одиниць - 1415:
з них:
- вирішено розбіжностей - 522 (36,9% від загальної кількості розбіжностей);
- в стадії вирішення розбіжностей - 552 (39,0%);
- в стадії розгляду розбіжностей - 296 (20,9%);
- стали предметом колективних трудових спорів - 45 (3,2%),
з них:
- щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці і виробничого побуту - 78 (5,5%), в т.ч.:
- вирішено розбіжностей - 34 (2,4%);
- в стадії вирішення розбіжностей - 26 (1,8%);
- в стадії розгляду розбіжностей - 16 (1,1%);
- стали предметом колективних трудових спорів - 2 (0,2%);
- щодо укладення чи зміни умов колективного договору, угоди - 42 (3,0%), в т.ч.:
- вирішено розбіжностей - 22 (1,6%);
- в стадії вирішення розбіжностей - 16 (1,1%);
- в стадії розгляду розбіжностей - 3 (0,2%);
................Перейти до повного тексту