1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
Л И С Т
20.03.2009 N 13-121/1760-4118
Керівникам банків України,
територіальних управлінь
Національного банку України
За результатами перевірки уповноважених банків з питань використання купленої на валютних аукціонах іноземної валюти з метою погашення заборгованості клієнтів за кредитами, отриманими в іноземній валюті, Національний банк України виявив значні порушення з боку уповноважених банків умов проведення валютних аукціонів та процедури використання купленої на валютному аукціоні іноземної валюти.
Враховуючи соціальну значимість валютних аукціонів для населення, звертаємо увагу на наступне.
Уповноважені банки формують реєстри кредитних угод за поточними платежами, згідно з якими купується іноземна валюта на валютних аукціонах, як для власного контролю за цільовим використанням коштів так і для надання на вимогу органів валютного контролю. Узагальнена довідка про суми купівлі іноземної валюти на валютному аукціоні, що подаються до територіальних управлінь Національного банку України, мають містити інформацію лише за кредитними договорами, що укладені до 15.10.2008. У разі укладення банками з клієнтами додаткових угод до існуючих кредитних договорів про дострокове погашення (зміна терміну погашення), суми за такими договорами не включаються в узагальнену довідку на участь у валютному аукціоні.
У разі задоволення потреб клієнтів в іноземній валюті з метою виконання зобов'язань за кредитними договорами шляхом продажу клієнту купленої на валютному аукціоні іноземної валюти через касу банку (при цьому поточні рахунки клієнта не задіяні), така процедура потребує обов'язкового оформлення документів про проведення валютно-обмінної операції. При цьому матеріали кредитної справи клієнта повинні містити всі первинні документи, якими оформлялись ці операції (квитанція про здійснення валютно-обмінної операції).
Звертаємо ще раз увагу, що продаж іноземної валюти, купленої на валютному аукціоні, здійснюється за курсом, який не може перевищувати курс аукціону +0,2 відсотка від суми купівлі, що складає збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому у разі, коли банк здійснює купівлю іноземної валюти за власні кошти, банк перераховує суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а клієнт в момент купівлі цієї валюти відшкодовує банку зазначені суми.
Уповноважені банки, які порушили процедуру проведення валютного аукціону, не будуть допускатись до участі у наступних аукціонах. Крім того, іноземна валюта, куплена та використана з порушенням встановленого порядку, повертається Національному банку України за курсом купівлі, який встановлений НБУ в день повернення коштів.
Національний банк України буде інформувати населення і надавати в ЗМІ узагальнені дані про порушення конкретними банками процедури проведення валютних аукціонів.
Перший заступник Голови А.В.Шаповалов
Перейти до повного тексту