1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
15.09.2008 N 12-111/1122-12400
Головним управлінням НБУ
в Автономній Республіці Крим
та по м. Києву та Київській
області, територіальним
управлінням, департаментам
та самостійним структурним
підрозділам НБУ,
Асоціації українських
банків,
Українському
кредитно-банківському союзу,
банкам України
Про застосування Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України
У зв'язку з набуттям чинності з 1 січня 2009 року Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України(1) (далі - Інструкція) повідомляємо.
_______________
(1) затвердженої постановою Правління Національного банку України N 481 від 27.12.2007 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за N 48/14739.
Інструкція розроблена відповідно до вимог Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 39 "Фінансові інструменти: визнання та оцінка" (далі - МСБО 39) і визначає порядок відображення в бухгалтерському обліку типових кредитних та вкладних (депозитних) операцій банків.
Банк має здійснювати бухгалтерський облік кредитних та вкладних (депозитних) операцій, які не визначені Інструкцією, згідно з внутрішніми операційними процедурами (правилами), розробленими з урахуванням вимог законодавства України та Міжнародних стандартів фінансової звітності (далі - МСФЗ).
Звертаємо увагу на особливості обліку кредитних та вкладних (депозитних) операцій, які передбачені у цій Інструкції.
1. Надані (отримані) кредити, розміщені (залучені) вклади (депозити) під час первісного визнання банк оцінює за справедливою вартістю з урахуванням витрат на операцію. Справедлива вартість фінансового інструменту під час первісного визнання як правило дорівнює фактичній ціні операції.
2. Якщо банк надає (отримує) кредит або розміщує (залучає) вклад (депозит) за ставкою, що суттєво відрізняється від ставки, яку банк застосовує на цю ж дату для подібних фінансових інструментів, то в бухгалтерському обліку одразу визнається прибуток або збиток (зазначена вимога застосовується до операцій, які будуть відбуватися з 01.01.2009).
3. Надані гарантії та авалі під час первісного визнання оцінюються за справедливою вартістю, що дорівнює сумі отриманих банком-гарантом комісій (винагороди за надану гарантію).
4. Кредити, вклади (депозити) після первісного визнання банк оцінює за амортизованою собівартістю з використанням ефективної ставки відсотка під час нарахування процентів та амортизації дисконту (премії).
5. Заборгованості за кредитами, що придбані в іншому банку (фінансовій установі), банк обліковує аналогічно до наданих кредитів.
6. Сумнівну заборгованість за кредитами, вкладами (депозитами) та сумнівну заборгованість за нарахованими доходами банк відображає в бухгалтерському обліку за відповідними рахунками з обліку простроченої заборгованості.
Одночасно зазначаємо, що з 1 січня 2009 року набирають чинності постанови Правління Національного банку України N 482 від 27.12.2007 "Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України"(2) та N 483 від 27.12.2007 "Про затвердження Змін до Правил бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України"(3), якими передбачаються такі зміни:
_______________
(2) зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за N 38/14729.
(3) зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за N 40/14731.
1) ефективна ставка відсотка застосовується до всіх фінансових інструментів без виключення;
2) визначено порядок відображення в бухгалтерському обліку резерву за дебіторською заборгованістю;
3) уведено рахунки для обліку доходів (витрат) від наданих (отриманих) кредитів, розміщених (залучених) вкладів (депозитів) за ставкою, яка вища (нижча) ніж ринкова;
4) виключено рахунки з обліку сумнівної заборгованості;
5) виключено рахунки з обліку резервів за нарахованими доходами;
6) змінено назви рахунків з обліку резервів під стандартну та нестандартну заборгованість;
7) виключено позабалансові рахунки з обліку нарахованих та не отриманих доходів за операціями з банками та клієнтами;
8) уведено позабалансовий рахунок для обліку заставної за іпотечними кредитами;
9) уведено групу позабалансових рахунків для обліку операцій з обслуговування кредитів;

................
Перейти до повного тексту