1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку
Л И С Т
N 12-211/390-2237 від 31.03.97
м.Київ
Кримському республіканському,
управлінню по м.Києву та області,
обласним управлінням
Національного банку України,
комерційним банкам,
Асоціації українських банків
Про уступки кредиторських вимог
Цивільним кодексом України у статтях 197-202 передбачено здійснення операцій уступки вимог та переводу боргу. У зв'язку із надходженням запитів від установ комерційних банків та регіональних управлінь Національного банку України надсилаємо роз'яснення.
1. Сума уступки вимоги обліковується на позичковому рахунку нового кредитора (в залежності від виду кредита). У разі недостатності отриманої суми попередній кредитор заборгованість погашає за рахунок власних коштів, а новий кредитор різницю, після погашення вимоги боржником, зараховує до прибутку від позареалізаційних операцій. При цьому здійснюються такі проводки:
1. Дт - позичковий рахунок Кт - коррахунок У нового кредитора
2. Дт - 016 (у разі недостатності отриманих коштів) Дт - коррахунок Кт - позичковий рахунок У попереднього кредитора
3. Дт - коррахунок Кт - позичковий рахунок Кт - 980 У нового кредитора після погашення боргу
Слід мати на увазі, що уступка вимоги відрізняється від передавальних підписів на векселях, чеках, коносаментах тим що кредитор, який поступається вимогою новому кредитору, не відповідає перед ним за те, що зобов'язання не було виконане.
2. Переведення боржником власного боргу на іншу особу допускається лише з дозволу і за згодою кредитора. В цьому випадку в аналітичному обліку кредитора вносяться зміни в назву позичальника (боржника), а сума заборгованості не змінюється.
Заступник Голови Правління О.І.Кірєєв
Перейти до повного тексту