1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент платіжних систем
Л И С Т
28.02.2007 N 25-211/428-2154
Територіальним,
Операційному управлінням
Національного банку України,
Центральній розрахунковій
палаті,
банкам України,
Асоціації українських банків
Надсилаємо для врахування в роботі окремі приклади практичного застосування вимог розділу VI зазначеної Інструкції про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 16.08.2006 N 320 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.09.2006 за N 1035/12909, щодо технології виконання територіальним управлінням Національного банку України платіжних вимог на примусове списання коштів банку з кореспондентського рахунку, документів про арешт коштів банку за кореспондентським рахунком, договірного списання.
1. Приклади щодо технології виконання територіальним управлінням Національного банку України (далі - територіальне управління) засобами системи електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП) платіжної вимоги на примусове списання коштів банку
1.1. Платіжна вимога надійшла в операційний час
На початок першого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 4000 грн. О 10-00 надійшла платіжна вимога на суму 5000 грн. Після надходження платіжної вимоги встановлюється ліміт технічного рахунку банку в межах коштів на його кореспондентському рахунку на початок операційного дня - 4000 грн.
На початок другого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 8000 грн., ліміт технічного рахунку не змінюється і становить 4000 грн.
На початок третього операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 11000 грн., ліміт технічного рахунку не змінюється і становить 4000 грн. У кінці цього дня здійснюється списання коштів за платіжною вимогою на суму встановленого ліміту - 4000 грн. Пересвідчившись, що списана сума відображена за технічним рахунком банку, територіальне управління має відмінити ліміт цього рахунку на суму 4000 грн., установлений для забезпечення виконання платіжної вимоги.
1.2. Платіжна вимога надійшла після операційного часу
О 17-00 першого операційного дня надійшла платіжна вимога на суму 5000 грн.
На початок другого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 8000 грн., ліміт технічного рахунку банку встановлюється на початку цього операційного дня на суму 5000 грн.
На початок третього операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 11000 грн., ліміт технічного рахунку не змінюється і становить 5000 грн. У кінці цього дня здійснюється списання коштів за платіжною вимогою на суму встановленого ліміту - 5000 грн. Пересвідчившись, що списана сума відображена за технічним рахунком банку, територіальне управління має відмінити ліміт цього рахунку на суму 5000 грн., установлений для забезпечення виконання платіжної вимоги.
1.3. Платіжна вимога надійшла в операційний час. Під час її виконання надійшов документ про арешт коштів банку, не пов'язаний з виконанням цієї платіжної вимоги
На початок першого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 4000 грн. О 10-00 надійшла платіжна вимога на суму 5000 грн. Після надходження платіжної вимоги встановлюється ліміт технічного рахунку банку в межах коштів на його кореспондентському рахунку на початок операційного дня - 4000 грн.
На початок другого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 8000 грн., ліміт технічного рахунку не змінюється і становить 4000 грн. О 15-00 надійшов документ про арешт коштів банку на суму 10000 грн., не пов'язаний з виконанням платіжної вимоги. Отримавши документи про арешт коштів банку, територіальне управління має:
встановити ліміт технічного рахунку банку на суму 8000 грн., у тому числі 4000 грн. для забезпечення виконання платіжної вимоги, 4000 грн. для забезпечення виконання документа про арешт коштів банку;
надіслати до Центральної розрахункової палати (далі - ЦРП) засобами системи ЕП повідомлення про зупинення власних видаткових операцій банку в СЕП. Отримавши повідомлення територіального управління, ЦРП забезпечує негайне автоматизоване зупинення власних видаткових операцій банку в СЕП;
обліковувати постанову про арешт коштів на відповідному позабалансовому рахунку;
повідомити державного виконавця про недостатність коштів для виконання арешту.
На початок третього операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 11000 грн. На цю суму встановлюється ліміт технічного рахунку, у тому числі 4000 грн. для забезпечення виконання платіжної вимоги, 7000 грн. для забезпечення виконання документа про арешт коштів. У кінці цього дня здійснюється списання коштів за платіжною вимогою на суму ліміту, установленого для забезпечення її виконання (4000 грн.). Пересвідчившись, що списана сума відображена за технічним рахунком банку, територіальне управління має відмінити ліміт технічного рахунку, що встановлений для виконання платіжної вимоги (4000 грн.), та залишити ліміт цього рахунку на суму 7000 грн. для забезпечення виконання документа про арешт коштів банку.
На початок четвертого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 12000 грн. Для забезпечення виконання документа про арешт коштів банку ліміт його технічного рахунку встановлюється на суму 10000 грн. і залишається таким до часу отримання відповідних документів. Одночасно із встановленням ліміту технічного рахунку банку на суму, зазначену в документі про арешт, територіальне управління засобами системи ЕП має повідомити ЦРП про скасування зупинення власних видаткових операцій банку в СЕП.
Списання постанови з відповідного позабалансового рахунку має відбутися після забезпечення виконання платіжної вимоги на примусове списання коштів за тим виконавчим документом, для забезпечення виконання якого на кошти клієнта накладено арешт, або після отримання постанови державного виконавця (рішення суду) щодо звільнення коштів з-під арешту.
1.4. Платіжна вимога надійшла після операційного часу. Під час її виконання надійшов документ про арешт коштів банку, не пов'язаний з виконанням цієї платіжної вимоги
О 16-00 першого операційного дня надійшла платіжна вимога на суму 5000 грн.
На початок другого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 4000 грн., ліміт технічного рахунку банку встановлюється на початку цього операційного дня на суму 4000 грн.
О 15-00 надійшов документ про арешт коштів банку на суму 10000 грн., не пов'язаний з виконанням платіжної вимоги. Залишок коштів на кореспондентському рахунку банку на початок операційного дня становив лише 4000 грн., тому ліміт технічного рахунку банку не змінюється і становить 4000 грн. Територіальне управління має:
надіслати до ЦРП засобами системи ЕП повідомлення про зупинення власних видаткових операцій банку в СЕП. Отримавши повідомлення територіального управління, ЦРП забезпечує негайне автоматизоване зупинення власних видаткових операцій банку в СЕП;
обліковувати документ про арешт коштів банку на відповідному позабалансовому рахунку;
повідомити державного виконавця про відсутність коштів для виконання арешту.
На початок третього операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 8000 грн. На цю суму встановлюється ліміт технічного рахунку банку, у тому числі 4000 грн. для забезпечення виконання платіжної вимоги, 4000 грн. для забезпечення виконання документа про арешт коштів. У кінці цього дня здійснюється списання коштів за платіжною вимогою на суму ліміту, установленого для забезпечення її виконання (4000 грн.). Пересвідчившись, що списана сума відображена за технічним рахунком банку, територіальне управління має відмінити ліміт технічного рахунку, що встановлений для виконання платіжної вимоги (4000 грн.), та залишити ліміт цього рахунку на суму 4000 грн. для забезпечення виконання документа про арешт коштів банку.
На початок четвертого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 12000 грн. Для забезпечення виконання документа про арешт коштів банку ліміт його технічного рахунку встановлюється на суму 10000 грн. і залишається таким до часу отримання відповідних документів. Одночасно із встановленням ліміту технічного рахунку на суму, зазначену в документі про арешт, територіальне управління засобами системи ЕП має повідомити ЦРП про скасування зупинення власних видаткових операцій банку в СЕП.
Списання постанови з відповідного позабалансового рахунку має відбутися після забезпечення виконання платіжної вимоги на примусове списання коштів за тим виконавчим документом, для забезпечення виконання якого на кошти клієнта накладено арешт або після отримання постанови державного виконавця (рішення суду) щодо звільнення коштів з-під арешту.
1.5. Платіжна вимога надійшла після операційного часу. Під час її виконання надійшов документ про відкликання цієї платіжної вимоги
О 17-00 першого операційного дня надійшла платіжна вимога на суму 10000 грн.
На початок другого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 8000 грн., ліміт технічного рахунку банку встановлюється на суму 8000 грн.
На початок третього операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 11000 грн., ліміт технічного рахунку не змінюється і становить 8000 грн. О 15-50 надійшов лист державного виконавця про відкликання платіжної вимоги. На цей час файл А або пакет-запит з міжбанківським електронним розрахунковим документом на списання 8000 грн. ще не відправлений до СЕП. Територіальне управління має розформувати файл А або пакет-запит, відмінити ліміт технічного рахунку банку на суму 8000 грн. і повернути платіжну вимогу в установленому порядку.
1.6. Під час виконання платіжної вимоги надійшла друга платіжна вимога. На кореспондентському рахунку банку недостатньо коштів для їх виконання
На початок першого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 6000 грн. О 10-00 надійшла платіжна вимога на суму 10000 грн. Після надходження платіжної вимоги встановлюється ліміт технічного рахунку банку в межах коштів на його кореспондентському рахунку на початок операційного дня - 6000 грн.
На початок другого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 8000 грн., ліміт технічного рахунку не змінюється і становить 6000 грн. Об 11-30 надійшла до виконання друга платіжна вимога на суму 5000 грн. Ліміт технічного рахунку банку встановлюється на суму 8000 грн., у тому числі 6000 грн. для забезпечення виконання першої платіжної вимоги, 2000 грн. - другої вимоги. Слід зазначити, що з початку операційного дня банк частково використав кошти і під час встановлення ліміту технічного рахунку на ньому обліковувалося 7000 грн.
На початок третього операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 7000 грн., ліміт технічного рахунку банку не змінюється і становить 8000 грн. У кінці цього дня здійснюється примусове списання за платіжною вимогою, що надійшла першою, на суму 6000 грн. Пересвідчившись, що списана сума відображена за технічним рахунком банку, територіальне управління має відмінити ліміт технічного рахунку, що встановлений для виконання платіжної вимоги (6000 грн.), та залишити ліміт цього рахунку на суму 2000 грн. для забезпечення виконання платіжної вимоги, що надійшла другою.
На початок четвертого операційного дня на кореспондентському рахунку банку обліковується 1000 грн. Ліміт технічного рахунку банку, установлений у попередній день для забезпечення виконання платіжної вимоги, не може бути зменшений і становить 2000 грн. У кінці операційного дня здійснюється примусове списання за платіжною вимогою, що надійшла другою. З урахуванням того, що під час примусового списання за платіжною вимогою на технічному рахунку банку обліковується лише 1500 грн., платіжна вимога виконується частково в межах установленого ліміту, але в розмірі наявних на технічному рахунку банку коштів, тобто на суму 1500 грн. Пересвідчившись, що списана сума відображена за технічним рахунком банку, територіальне управління має відмінити ліміт цього рахунку на суму 2000 грн., що встановлювався для забезпечення виконання другої платіжної вимоги.

................
Перейти до повного тексту