1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Юридичний департамент
Л И С Т
08.08.2005 N 18-311/3482-7852
Кримському
республіканському,
головному, територіальним
та по м. Києву і області
управлінням НБУ,
установам та самостійним
підрозділам НБУ,
ОПЕРУ НБУ,
банкам України,
Асоціації українських банків
Зважаючи на неодноразові звернення банків з приводу застосування статті 59 Закону України "Про банки і банківську діяльність" в частині виконання установами банків постанов органів Державної виконавчої служби про накладення арешту на кошти, що перебувають на рахунках клієнтів на підставі рішення суду про стягнення коштів, Національний банк України вважає за доцільне надати наступне роз'яснення.
Відповідно до частин четвертої-п'ятої статті 41 Конституції України право приватної власності є непорушним, примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток, на підставі і в порядку, встановлених законом.
Верховний Суд України при касаційному перегляді господарської справи N 3-2423к04-46/19 за позовом державної податкової інспекції до банку про зобов'язання вчинити дії дійшов висновку про те, що кошти на банківському рахунку клієнта належать йому на праві власності, а тому підлягають конституційному захисту як об'єкт права приватної власності (абзац 9 мотивувальної частини постанови від 05.10.2004).
Згідно із статтею 1074 Цивільного кодексу України обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у відповідність із Цивільним кодексом України" від 02.06.2005 N 2631-IV було внесено зміни, зокрема, до Закону України "Про банки і банківську діяльність" та Закону України "Про виконавче провадження".

................
Перейти до повного тексту