1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку
Р О З'Я С Н Е Н Н Я
N 12-111/1705-7966 від 27.12.96
м.Київ
Кримському республіканському,
обласним управлінням
Національного банку України
Комерційним банкам
Асоціації українських банків
ОПЕРУ НБУ
ЦМР
ЦРП
БМД
Центральному сховищу
Про порядок обліку податку на добавлену вартість
Національний банк України направляє для використання в роботі додаткові роз'яснення щодо особливостей організації бухгалтерського обліку операцій, обчислення і сплати податку на добавлену вартість (ПДВ) в банківській системі.
Оскільки установи банків є платниками податку в загально встановленому порядку, то вони керуються в своїй роботі Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати податку на добавлену вартість", затвердженою наказом Головної державної податкової інспекції України від 10 лютого 1993 року N 3 (далі Інструкція) та відповідними доповненнями до неї.
При веденні бухгалтерського обліку податку та складанні розрахункових документів рекомендується такий порядок:
1. Регіональні управління, установи Національного банку України та установи комерційних банків надають послуги (виконують роботи) які, відповідно до Інструкції, як звільнені (п.31 Інструкції), так і не звільнені від оподаткування.
2. При наявності оборотів з реалізації послуг (товарів, робіт) як звільнених, так і не звільнених від оподаткування, необхідно вести окремий облік зазначених послуг (товарів, робіт) (п.32 Інструкції).
3. Бухгалтерський облік розрахунків з бюджетом за податок на добавлену вартість ведеться за балансовим рахунком N 904 окремими субрахунками:
- "ПДВ за придбаними матеріалами, послугами" - активний, (далі - N 904/1);
- "ПДВ за придбаними основними фондами" - активний, (далі - N 904/2);
- "Розрахунки з бюджетом за ПДВ" - активно-пасивний, (далі - N 904/3).
4. При оприбуткуванні матеріальних цінностей, відображенні виконаних робіт та послуг, вся сума сплаченого ПДВ згідно з розрахунковими документами відображається на окремому субрахунку N 904/1 такими записами:
Д-т рахунку 940 (931 і др.) - вартість матеріалів без ПДВ
Д-т рахунку 970 (971) - вартість робіт без ПДВ
Д-т рахунку 904/1 - сума ПДВ
К-т рахунку постачальника - загальна сума
Суми ПДВ, що значаться на рахунку 904/1, підлягають розподілу на 2 частини:
- суми ПДВ, які включаються до вартості матеріальних цінностей, виконаних робіт та послуг і відносяться на собівартість за операціями, що звільнені від оподаткування (п.31 "е-р" Інструкції);
- суми ПДВ, що підлягають відшкодуванню за операціями, які не звільнені від оподаткування.
5. Суми податку на добавлену вартість, що сплачені або підлягають сплаті за матеріальні цінності, виконані роботи і надані послуги, які використовуються для виконання операцій, звільнених від оподаткування згідно з пунктом 31 (підпункт "е-р") Інструкції про порядок обчислення і сплати податку на добавлену вартість, включаються до їх вартості та відображаються записом:
Д-т рахунку 940 (931 і др.)
Д-т рахунку 970 (971)
К-т рахунку 904/1
6. Суми ПДВ за матеріалами, виконаними роботами і наданими послугами, які використовуються для забезпечення операцій банку, що підлягають оподаткуванню, відшкодовуються із сум ПДВ, отриманих банком. При цьому здійснюються бухгалтерські записи:
Д-т рахунку 904/3
К-т рахунку 904/1
Суми, що підлягають відшкодуванню, визначаються за фактичними їх затратами на виконання таких робіт згідно з наданими калькуляціями, розрахунків і т.д.

................
Перейти до повного тексту