- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Генеральний Департамент банківського нагляду
Л И С Т
30.12.2004 N 42-412/4010-13749 |
Банки України
АУБ
Щодо розгляду проекту постанови Правління НБУ
Національний банк України для наближення банківської системи України до міжнародних стандартів і підвищення стабільності банківської системи докладає зусиль по впровадженню документу Базельського комітету з банківського нагляду від липня 1988 року "Міжнародне наближення оцінки капіталу і стандартів капіталу" (далі - Базель I). Ця робота є частиною більш широких зусиль щодо досягнення відповідності Основним базельським принципам ефективного банківського нагляду.
Як результат, у даний час нормативно-правова база України щодо регулювання банківської діяльності у відношенні розрахунку капіталу базується на Базелі I в частині обмежень щодо компонентів (складових) регулятивного капіталу та процесу зваження активів на вагові коефіцієнти відповідно до їхнього базового потенційного кредитного ризику.
У відповідь на зміни у глобальній банківській системі до Базеля I було внесено поправки у січні 1996 року, що стосувалися врахування ринкових ризиків.
Національним банком ще не врахована ця поправка до Базеля I, що пов'язано з обмеженою величиною ринкових ризиків у банківському секторі України в попередні роки та з переконаністю у тому, що існуючі економічні нормативи враховують різні компоненти ринкового ризику, але у спосіб, що відрізняється від запропонованого Базельським комітетом.
Неврахування ринкового ризику при розрахунку капіталу, а також потенційні проблеми з певними аспектами визнання банками кредитного ризику принаймні частково компенсуються підвищеним значенням нормативу адекватності регулятивного капіталу (з 8% до 10%), однак зазначена поправка має бути врахована.
У червні 2004 року Базельським комітетом прийнято остаточну редакцію документу "Міжнародне наближення оцінки капіталу і стандартів капіталу: переглянута концептуальна основа" (надалі Базель II).
Базель II не замінює Базель I, а робить розрахунок капіталу більш складним і вносить певні нові елементи у цей процес, перетворює оцінку капіталу на більш чутливий до ризиків процес, сприяє кращій практиці управління ризиками у банках та спрямований на підвищення прозорості банківських установ.
У Базелі II також визнається, що не існує універсального для всіх країн методу розрахунку капіталу, і передбачається більша свобода дій для різних країн на їхньому шляху до досягнення відповідності Базелю II. Хоча дозволяється певна свобода вибору підходів до розрахунку капіталу, очікується, що органи банківського нагляду в усьому світі приймуть той чи інший підхід Базеля II у найближчі роки.
Оскільки банківська система України є частиною міжнародної банківської спільноти та прагне до прозорості та відкритості, Національний банк вважає за необхідне розпочати роботу по підготовці до впровадження Базеля II.
На сьогоднішній день Національним банком України підготовлено проект постанови Правління НБУ "Про підходи до запровадження Базеля II", який направляється для розгляду.
Ваші зауваження та пропозиції просимо надсилати на адресу Генерального департаменту банківського нагляду у строк до 25 січня 2005 року.
Перший заступник Голови | А.П.Яценюк |
ПРОЕКТ
Про підходи до впровадження Базеля II
Для наближення банківської системи України до міжнародних стандартів та підвищення безпеки банківської діяльності, Національним банком України продовжується робота по впровадженню ключових документів Базельського комітету з банківського нагляду: "Основних принципів ефективного банківського нагляду" та "Міжнародного наближення оцінки капіталу і стандартів капіталу" (далі - Базель I).
Завершення запровадження "Основних принципів ефективного банківського нагляду" має сприяти посиленню нагляду за банками в цілому, а врахування ринкового ризику при розрахунку регулятивного капіталу призведе до максимальної відповідності діяльності банків в Україні положенням Базеля I.
Наступним кроком Національного банку України у наближенні банківської системи України до міжнародних стандартів є започаткування роботи по підготовці поетапного запровадження нового документа Базельського комітету з банківського нагляду "Міжнародне наближення оцінки капіталу і стандартів капіталу: переглянута концептуальна основа" (далі - Базель II), основними цілями якого є перетворення порядку оцінки капіталу на більш точний і чутливий до ризику процес та сприяння кращій практиці управління банківськими ризиками.
З метою забезпечення відповідності порядку та процедур оцінки капіталу банків України провідним міжнародним документам, що спрямовані на підвищення стабільності банків, та керуючись статтями
7,
55,
56 Закону України
"Про Національний банк України" та статтею
66 Закону України
"Про банки і банківську діяльність" Правління Національного банку України
................Перейти до повного тексту