- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Повідомлення
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент готівково-грошового обігу
Управління експертизи, захисту грошей та нумізматики
П О В І Д О М Л Е Н Н Я
15.04.2004 N 11-311/1256-3707 |
Територіальним
та Операційному управлінням
Національного банку України,
Центральному сховищу,
Асоціації українських
банків,
банкам України
Повідомлення для банків про банкноту нового зразка номіналом 5 гривень
Національний банк України з 14 червня 2004 року вводить в обіг банкноту нового зразка номіналом 5 гривень. Розмір банкноти - 63х118 мм. Переважаючий колір банкноти - синій.
Лицьовий бік банкноти
Праворуч від центру лицьового боку банкноти розміщено портрет Богдана Хмельницького. Під портретом, праворуч - напис "Богдан Хмельницький". Зазначені елементи дизайну виконано фарбою темно-синього кольору.
Ліворуч від портрета, у верхній частині банкноти, розміщено декоративний елемент із зображенням малого Державного Герба України, виконаний у двох кольорах: темно-синьому та оливковому.
У верхній частині поля водяного знака, паралельно довгій стороні банкноти надруковано напис "НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ", який поділено на зони оливкового та темно-синього кольорів. Нижче розміщено підпис Голови Національного банку України і напис "ГОЛОВА", виконані фарбою темно-синього кольору.
Біля лівого краю банкноти розміщено елемент для людей з послабленим зором у вигляді риски темно-синього кольору.
У нижній частині поля водяного знака надруковано цифрове позначення номіналу "5", що поділено на зони вишневого та оливкового кольорів. Праворуч від нього розміщено частину наскрізного елемента - зображення гривні часів Київської Русі.
Вздовж правого краю короткої сторони банкноти розміщено смугу орнаменту, в якій двічі надруковано цифрове позначення номіналу. Смугу виконано у двох кольорах: темно-синьому та оливковому. Праворуч від смуги вертикально розміщено напис "П'ЯТЬ ГРИВЕНЬ" оливкового кольору.
Фон центральної частини банкноти утворює зображення родового герба Богдана Хмельницького, а також сітка з цифрами "5".
Дизайн лицьового боку банкноти доповнюють орнаменти та захисні антисканерні сітки.
Зворотний бік банкноти
Центральним елементом дизайну зворотного боку банкноти є зображення церкви в селі Суботові. Колір зображення переходить з темно-синього до темно-коричневого. Праворуч від церкви зображено козацьку зброю та гетьманські клейноди темно-синього кольору.
Біля лівого краю банкноти вертикально розміщено напис "П'ЯТЬ ГРИВЕНЬ".
Вздовж трьох сторін банкноти розміщено геометричні орнаменти, виконані з використанням зеленого, синього, світло-фіолетового, яскраво-рожевого та блакитного кольорів.
У верхній частині вертикального орнаменту розміщено логотип Національного банку України, під яким міститься напис "НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ", у центральній частині - цифрове позначення номіналу "5". Усі зазначені елементи дизайну виконано фарбою синього кольору.
У центрі нижнього орнаменту розміщено цифрове позначення номіналу "5", виконане тонкою лінією (негатив).
У нижній частині банкноти праворуч розміщено частину наскрізного елемента - зображення гривні часів Київської Русі, ліворуч від якого розміщено рік випуску банкноти "2004".
У правому нижньому куті розташовано цифрове позначення номіналу "5" синього кольору.
Серійний номер надруковано горизонтально двічі: у лівому нижньому куті фарбою червоного кольору та в правому верхньому куті фарбою чорного кольору. Кожний номер складається з двобуквеної серії і семизначного номера.
Дизайн зворотного боку банкноти доповнюють захисні антисканерні сітки.
ХАРАКТЕРИСТИКА ЕЛЕМЕНТІВ ЗАХИСТУ
Банкнота надрукована на спеціальному тонованому папері із синім відтінком, який відповідає переважаючому кольору зображень, що є на банкноті. Папір не флуоресціює в ультрафіолетових променях (далі - УФ-промені). Склад паперу за волокном - 100% бавовна.
Папір містить багатотоновий локальний водяний знак, світлий елемент водяного знака, двотоновий водяний знак (штрих-код), захисну стрічку та захисні невидимі при денному світлі волокна.
1. Водяний знак - зображення портрета Богдана Хмельницького утворене внутрішньою структурою паперу в різних тонах (світліших і темніших від паперу), що повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти. Зображення розміщено локально з лівого краю лицьового боку банкноти та видиме під час розглядання банкноти проти світла. Розмір водяного знака збільшений у порівнянні з розміром водяного знака банкнот номіналом 5 гривень попередніх випусків.
2. Світлий елемент водяного знака - зображення цифрового позначення номіналу розміщено в правій нижній частині зображення портрета Богдана Хмельницького.
3. ШТРИХ-КОД - двотоновий водяний знак, розміщений праворуч від поля локального водяного знака.
4. ЗАХИСНА СТРІЧКА - повністю занурена в товщу паперу полімерна стрічка з магнітним кодом ІМТ, видима ліворуч від центру банкноти під час розглядання лицьового боку банкноти проти світла. За допомогою збільшувального скла на стрічці можна побачити прозорі зображення в прямому та перевернутому вигляді: "5 ГРН", елемент малого Державного Герба України - тризуб та підкреслене цифрове позначення номіналу "5" (висота елементів зображення - 1,2 мм, ширина стрічки 1,5 мм). Стрічка має жовто-блакитну флуоресценцію. Довжина відрізків жовтого кольору біля 19 мм, блакитного - біля 9 мм. Відрізки флуоресціюючих ділянок, які розміщені з країв банкноти, можуть мати довільну довжину.
5. ЗАХИСНІ ВОЛОКНА - хаотично розміщені в товщі та на поверхні паперу з обох боків банкноти, невидимі при денному світлі волокна із двоколірною червоно-зеленою флуоресценцією. Довжина волокон 4-6 мм, на 1 кв. дм розміщується 20-30 шт. волокон.
6. НАСКРІЗНИЙ ЕЛЕМЕНТ (СУМІЩЕНЕ ЗОБРАЖЕННЯ) - зображення, всі елементи якого збігаються та доповнюють один одного під час розглядання банкноти проти світла (зображення гривні часів Київської Русі), яке розміщено на межі поля водяного знака в нижній частині лицьового та зворотного боків банкноти. Під час розглядання лицьового боку банкноти проти світла в зображенні проглядає літера "У".
7. МЕТАЛОГРАФСЬКИЙ (ІНТАГЛІО) ДРУК - друк, який забезпечує рельєфність елементів зображень, які виступають над поверхнею паперу і шорсткість яких відчувається на дотик (портрет, написи, цифрові позначення номіналу, мікротекст). Є тільки на лицьовому боці банкноти.
................Перейти до повного тексту