1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 98 від 10.03.99
м.Київ
( Постанову скасовано на підставі Постанови Національного банку N 187 від 21.05.2002 )
Про удосконалення організації роботи установ банків щодо вилучення з обігу зношеної готівки
Аналіз стану готівки, що знаходиться в обігу на території України, свідчить про те, що установи банку, через каси яких проходить основна маса готівки, не на належному рівні виконують вимоги нормативних документів Національного банку України щодо вилучення з обігу зношених банкнот гривні.
За станом на 1 лютого 1999 року (за весь період функціонування гривні) з обігу вилучено 230 млн. штук зношених банкнот гривні на суму 787 млн.грн., що становить 30% від загальної кількості банкнот в обігу, в тому числі банкнот номіналом 1 та 2 грн. вилучено відповідно 57 та 35%. При цьому рівень вилучення зношених банкнот за останні місяці (грудень 1998 р.-січень 1999 р.) значно зріс, що безумовно сприяло загальному поліпшенню стану готівки в обігу. Разом із тим назвати його задовільним неможливо через велику кількість в обігу банкнот із ознаками фізичного зносу, загальними та локальними забрудненнями, плямами, надривами, що погіршують їх вигляд.
Украй незадовільно організована робота з вилучення зношеної готівки в банках Вінницької (1,0 млн.штук, або 0,4% від загальної кількості по Україні), Кіровоградської (1,9 млн.штук, або 0,8%), Рівненської (1,2 млн.штук, або 0,5%), Львівської (1,5 млн.штук, або 0,5%) областей.
Також при контрольному перелічуванні Центральним сховищем придатних банкнот гривні, сформованих комерційними банками Одеської області, виявлена значна кількість зношених банкнот, зокрема в Укрнафтогазбанку - 63%, в Укрексімбанку - 57%, в АКБ "Фінбанк" - 91%, в Ощадбанку - 96%, в АБ "Укргазбанк" - 89%, в АПБ "Овідіополь" - 92%, в КБ "Контакт-банк" - 92%.
Це свідчить про те, що комерційні банки грубо порушують пп.96, 72 Інструкції N 1 з організації емісійно-касової роботи в установах банків України та додаток 35 до неї, а регіональні управління Національного банку України вживають щодо них недостатніх заходів впливу.
Простежується також значне зменшення в обігу банкнот малих номіналів, що може призвести до ускладнень при розміні банкнот великих номіналів. За період із січня 1998 року по лютий 1999 року кількість банкнот в обігу номіналом 1 гривня зменшилась на 35%, а номіналом 2 гривні - на 26%.
Із метою покращення стану готівки, що знаходиться в обігу, забезпечення своєчасного вилучення зношених банкнот і заміни їх новими банкнотами Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Зобов'язати регіональні управління Національного банку України:
1.1. Встановити постійний контроль за обсягами вилучених зношених банкнот у розрізі номіналів і кожної установи комерційного банку, за дотриманням ними вимог щодо сортування банкнот та вживати стосовно порушників відповідних заходів, що передбачені чинним законодавством і нормативними актами Національного банку України, включаючи внесення пропозицій про позбавлення ліцензії на здійснення операцій із касового обслуговування клієнтів.

................
Перейти до повного тексту