1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Н А К А З
N 71 від 26.08.96
м.Київ
Про заходи щодо виконання Указу Президента України N 762/96 від 25 серпня 1996 року "Про грошову реформу в Україні"
На виконання Указу Президента України N 762/96 від 25 серпня 1996 року "Про грошову реформу в Україні"
НАКАЗУЮ:
1. Заступникам Голови і членам Правління Національного банку України, директорам департаментів, начальникам управлінь, керівникам регіональних управлінь Національного банку України, головам правлінь Ощадного банку, Промінвестбанку, банку "Україна" АК, Укрсоцбанку, банку "Аваль", Укрексімбанку, інших комерційних банків та керівникам їх відділень і філій:
1.1 Прийняти до керівництва і неухильного виконання Указ Президента України N 762/96 від 25 серпня 1996 року "Про грошову реформу в Україні", забезпечити чітке і своєчасне здійснення усіх заходів, що випливають з цих документів.
1.2 Забезпечити технічну готовність спецавтотранспорту та необхідну охорону, найбільш раціональні маршрути завезення гривні до обмінних пунктів, підприємств, організацій і установ, вивезення до підготовлених сховищ вилучених карбованців. При необхідності оперативно забезпечувати установи комерційних банків та пункти обміну додатковою кількістю номіналів гривні, розмінної монети, достатніх для проведення обміну, виплат населенню та безперебійного функціонування підприємств торгівлі і сфери послуг.
1.3 Забезпечити схоронність гривні та розмінної монети при транспортуванні і зберіганні. Для супроводження цінностей на шляху перевезень і при зберіганні на місцях при необхідності залучати у встановленому порядку працівників місцевих органів Міністерства внутрішніх справ України.
1.4 Зберігати гривні і монети, що надходять до установ банків і пунктів обміну, в належно обладнаних сховищах, вогнетривких металевих шафах, сейфах і закритих стелажах. Зберігання гривні і монет проводити окремо від карбованців. Забезпечити суворе додержання встановленого порядку відкриття, закриття, опечатування і охорони грошових сховищ, а також збереження цінностей, що знаходяться в них відповідно до Інструкції Національного банку України від 7 липня 1994 року N 1 та Інструкції про порядок обміну українських карбованців на гривні в пунктах обміну та на підприємствах, в установах і організаціях.
1.5 Здійснювати сортування, перерахування та пакування карбованців, які надходять безпосередньо в каси банків і в пункти обміну за номіналами, для послідуючої передачі у встановленому порядку регіональним управлінням Національного банку України.
1.6 Керуватись в емісійно-касовій роботі та роботі з готівкою інструкціями Національного банку України від 7 липня 1994 року N 1 та від 20 червня 1995 року N 4 відповідними доповненнями до них, а також вимогами цього наказу.
2. Регіональним управлінням Національного банку разом з комерційними банками перевірити придатність приміщень для забезпечення зберігання карбованців, які вилучатимуться з обігу.
Порядок вилучення з обігу і утилізації карбованців регулюється відповідною інструкцією Національного банку України.
3. Установам Національного банку України не приймати претензій від комерційних банків щодо нестачі гривень, одержаних ними в непошкодженій упаковці установ Національного банку. Браковані гривні і монети приймати на підставі належно оформлених документів в порядку, визначеному інструкцією Національного банку від 7 липня 1994 року N 1.
4. Затвердити:
- Правила встановлення платіжності гривні і монети (додаток N 1);
- Порядок ведення емісійно-касових операцій і їх бухгалтерський облік в період обміну українських карбованців на гривні (додаток N 2).
5. Установам комерційних банків до 17 годин за місцевим часом 2 вересня 1996 року прийняти заактовані залишки карбованців від підприємств, установ, організацій, відділень зв'язку, небанківських кредитно-фінансових установ.
Вказані залишки карбованців прийняти на підставі першого примірника належно оформленого акту наявності карбованців за номіналами і зарахувати в межах встановленого ліміту залишку готівки в касі на їх розрахункові (поточні) рахунки, а суми, що перевищують встановлений ліміт залишку готівки в касі - на спеціальні рахунки, які відкриваються кожному суб'єкту на тому ж балансовому рахунку, що і розрахункові рахунки.
Перерахування прийнятих сум із спеціальних рахунків на розрахункові (поточні) рахунки підприємств, установ і організацій проводити у встановленому Указом Президента України "Про грошову реформу в Україні" порядку.
Регіональним управлінням Національного банку разом з органами державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби та органів МВС України перевірити достовірність зарахування комерційними банками на розрахункові (поточні) рахунки підприємств, установ і організацій заактованих ними залишків сум готівки в касі.
6. Керівникам регіональних управлінь Національного банку України та комерційних банків:
6.1. Забезпечити з початку грошової реформи виплату заробітної плати робітникам і службовцям, грошового утримання військовослужбовцям, стипендій, пенсій та інших грошових виплат громадянам у гривнях.
6.2. Станом на 2 вересня 1996 року перерахувати усі вклади населення за встановленим курсом обміну з відповідними записами у особових рахунках громадян.
6.3. Забезпечити перерахування станом на 2 вересня 1996 року сум на розрахункових, поточних, позичкових, депозитних та інших рахунках юридичних і фізичних осіб та всіх статей активів і пасивів балансу банків відповідно до Інструкції Національного банку України "Про порядок перерахування статей балансів банків та обліку операцій в установах банків в період обміну карбованців на гривні".
6.4. З 2 вересня 1996 року купівлю і продаж іноземної валюти проводити виключно за гривні.
6.5. Провести у встановленому порядку перерахування окладів, стипендій, тарифних ставок і надбавок до заробітної плати для робітників, службовців, студентів всіх установ, підприємств, організацій, навчальних закладів та банків.
6.6. Перерахувати у гривні за встановленим курсом обміну діючі кошторисно-фінансові розрахунки (кошториси) на капітальне будівництво, проектно-пошукові роботи і роботи по капітальному ремонту об'єктів банків.
7. Установам комерційних банків забезпечити щоденне одержання від пунктів обміну та підприємств, установ і організацій, на яких проводиться обмін карбованців на гривні, встановленої звітності, узагальнення і подання її разом з іншими формами звітності регіональним управлінням Національного банку.
8. Регіональним управлінням Національного банку узагальнювати одержану від установ комерційних банків звітність про хід грошової реформи та обмін карбованців на гривні і подавати Національному банку України у обсягах і за встановленими ним формами.
9. Економічному департаменту (Л.В.Воронова - відповідальна), департаментам бухгалтерського обліку і розрахунків (П.М.Сенищ), інформатизації і банківських технологій (А.С.Савченко), готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва) узагальнювати та аналізувати одержану звітність і в той же день готувати відповідну доповідь з пропозиціями Правлінню Національного банку і Державній комісії по грошовій реформі.
10. Управлінню внутрішніх ревізій (М.Р.Романик), департаменту банківського нагляду (А.І.Степаненку) в ході грошової реформи провести перевірки в регіональних управліннях Національного банку України і комерційних банках стану виконання цього наказу та по їх наслідках оперативно вносити необхідні пропозиції щодо усунення виявлених недоліків.
11. З метою оперативного інформування населення щодо проведення грошової реформи Економічному департаменту (Л.В.Воронова - відповідальна), департаментам готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва), валютного регулювання (Т.А.Важеєвська), банківського нагляду (А.І.Степаненко), бухгалтерського обліку і розрахунків (П.М.Сенищ) із залученням інших департаментів і управлінь Національного банку України забезпечувати систематичну підготовку необхідних матеріалів (статей, консультацій, роз'яснень, повідомлень, виступів тощо) засобами масової інформації з питань проведення грошової реформи.
12. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступників Голови Правління по закріплених за ними ділянках роботи.
Голова Правління В.Ющенко
Додаток N 1
Затверджено
наказом Національного банку
України від 26 серпня 1996 року
N 71
Правила встановлення платіжності гривні та монет
В Україні з 2 вересня 1996 року вводяться в обіг банкноти Національного банку України номінальною вартістю 1 (два зразки), 2, 5, 10, 20, 50 та 100 гривень та монети номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 25 та 50 копійок. Одна гривня дорівнює 100 копійкам.
Національний банк України встановлює такі ознаки платіжності банкнот гривні та монет:
1. Банкноти гривні
Банкноти гривні виготовлені на спеціальному білому папері, що не флуоресціює в ультрафіолетових променях, номінальною вартістю 1, 2, 5, 10 та 20 гривень зразка 1992 року з світлим ВОДЯНИМ ЗНАКОМ, розташованим по всій банкноті у вигляді ТРИЗУБА, а номінальною вартістю 1 (1994 рік), 50 та 100 гривень з багатотоновим фіксованим ВОДЯНИМ ЗНАКОМ - ПОРТРЕТОМ, який повторює портрет, що надрукований на лицьовому боці банкноти.
На лицьовому боці всіх банкнот розташовані: портрети видатних діячів історії та літератури України, написи "УКРАЇНА" або "УКРАЇНА НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ", номінали банкноти літерами та цифрами. Дизайн банкнот доповнюють орнаменти, розетки, сітки, які виконані багатоколірним друком. На банкнотах номіналом 1 (1994 рік), 50 та 100 гривень розміщені нумерація і підпис Голови Правління Національного банку України, а на банкноті 1 гривня - і рік її випуску. Портрети, написи та окремі декоративні елементи банкнот номіналом 2, 5, 10, 20, 50 та 100 гривень виконані рельєфним друком.
На зворотному боці банкнот розташоване зображення історико-архітектурних пам'ятників України, зверху над яким зроблено напис "НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ". На зворотному боці літерами та в чотирьох кутах цифрами вказано номінал банкноти. Дизайн зворотного боку банкнот доповнюють розетки, стрічки, сітки, які виконані багатоколірним друком. На банкнотах зразка 1992 року номіналом 1, 2, 5, 10 та 20 гривень проставлено рік прийняття зразка банкноти, нумерація і підпис Голови Правління Національного банку України.
1.1. Основні характеристики дизайну банкнот
Банкнота вартістю 1 гривня, 1992 рік:
На лицьовому боці зображено портрет ВОЛОДИМИРА ВЕЛИКОГО, на зворотному - РУЇНИ ХЕРСОНЕСА. Переважаючий колір - темно-зелений. Розмір 135х70 мм.
Банкнота вартістю 1 гривня, 1994 рік:
На лицьовому боці зображено портрет ВОЛОДИМИРА ВЕЛИКОГО, на зворотному - РУЇНИ ХЕРСОНЕСА. Переважаючий колір - зелено-корич- невий. Розмір - 133х66 мм.
Банкнота вартістю 2 гривні, 1992 рік:
На лицьвому боці зображено портрет ЯРОСЛАВА МУДРОГО, на зворотному - СОБОР СВЯТОЇ СОФІЇ Київської. Переважаючий колір - коричневий. Розмір - 135х70 мм.
Банкнота вартістю 5 гривень, 1992 рік:
На лицьовому боці зображено портрет БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, на зворотному - ЦЕРКВА В СЕЛІ СУБОТОВІ. Переважаючий колір - темно-синій. Розмір - 135х70 мм.
Банкнота вартістю 10 гривень, 1992 рік:
На лицьовому боці зображено портрет ІВАНА МАЗЕПИ, на зворотному - ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА. Переважаючий колір - фіолетовий. Розмір - 135х70 мм.
Банкнота вартістю 20 гривень, 1992 рік:
На лицьовому боці зображено портрет ІВАНА ФРАНКА, на зворотному - ЛЬВІВСЬКИЙ ОПЕРНИЙ ТЕАТР. Переважаючий колір - сірокоричневий. Розмір - 135х70 мм.
Банкнота вартістю 50 гривень:
На лицьовому боці зображено портрет МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО, на зворотному - БУДИНОК ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ. Переважаючий колір - фіолетовий. Розмір - 133х66 мм.
Банкнота вартістю 100 гривень:
На лицьовому боці зображено портрет ТАРАСА ШЕВЧЕНКА, на зворотному - СОБОР СВЯТОЇ СОФІЇ Київської. Переважаючий колір - зелений. Розмір 133х66 мм.
1.2. Характеристики захисних елементів банкнот
- ВОДЯНИЙ ЗНАК на папері (загальний) - на банкнотах зразка 1992 року номіналом 1, 2, 5, 10 та 20 гривень зображення світлими лініями ТРИЗУБА, яке повторюється по всій площині банкноти і видиме при розгляді банкноти проти світла.
- ВОДЯНИЙ ЗНАК на папері (фіксований) - на банкнотах номіналом 1 (1994 рік), 50 та 100 гривень розміщене на білому полі банкноти зображення портрета в різних тонах (світліших та темніших від паперу), що повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти, і видиме при розгляді банкноти проти світла.
- ЗАХИСНА СТРІЧКА - розміщена в товщі паперу банкноти вертикальна темна смужка шириною близько 1 мм в банкнотах номіналом 1 (1994 рік), 50 та 100 гривень, видима при розгляді проти світла та має напис "УКРАЇНА", що повторюється, який можна прочитати за допомогою збільшувального скла.
- РЕЛЬЄФНІ ЕЛЕМЕНТИ - елементи друку в банкнотах номіналом 2, 5, 10, 20, 50 та 100 гривень, які виступають над поверхнею паперу, шершавість яких відчувається на дотик кінчиками пальців.
- СУМІЩЕНИЙ МАЛЮНОК - в банкнотах номіналом 1 (1994 рік), 50 та 100 гривень малюнок, розташований в одному місці на лицьовому та зворотному боках банкноти, всі елементи якого співпадають або (та) доповнюють один другого при розгляді банкноти проти світла.
- КОДОВАНЕ ЗОБРАЖЕННЯ - зображення ТРИЗУБА (номінал 2, 5, 10 та 20) та номіналу цифрами (номінал 50 та 100), яке видиме при розгляді банкноти на рівні очей проти світла при її повороті на 45 градусів.
- РАЙДУЖНИЙ ДРУК - поступовий перехід одного кольору захисної сітки, виконаної суцільними лініями без розривів, в інший.
- АНТИСКАНЕРНА СІТКА - розташовані під різними кутами тонкі лінії, які при копіюванні або скануванні банкноти утворюють на копії "муар".
- МІКРОТЕКСТ - напис безперервно повторюваного слова "УКРАЇНА" (усі номінали) та абревіатури "НБУ" (50 та 100 гривень), які можна прочитати за допомогою збільшувального скла.
- ЗНАК ДЛЯ СЛІПИХ - рельєфний елемент на банкнотах номіналом 50 (кільце) та 100 (квадрат) гривень, розміщений у лівому нижньому куті лицьового боку банкноти, який відчувається на дотик кінчиками пальців і визначає номінал банкноти.
- ВИДИМІ ЗАХИСНІ ВОЛОКНА - хаотично розміщені в товщі та на поверхні паперу з двох боків банкноти сині та жовтуваті волокна довжиною близько 6 мм (номінал 1, 2, 5, 10 та 20 гривень зразка 1992 року).
- ЗАХИСНІ ВОЛОКНА - хаотично розміщені в товщі та на поверхні паперу з двох боків банкноти волокна довжиною близько 6 мм (номінал 1, 2, 5, 10 та 20 гривень зразка 1992 року) та довжиною близько 4 мм (номінал 1 (1994 рік), 50 та 100 гривень), які в ультрафіолетових променях флуоресціюють зеленим (всі номінали) та блакитним світлом (1 (1994 рік), 50 та 100 гривень).
- ФЛУОРЕСЦЕНТНИЙ НОМЕР - надруковані методом високого друку чорною фарбою горизонтально (номінал 1 - 20 гривень 1992 року) номер та червоною фарбою горизонтально (номінал 1 (1994 рік) і вертикально (номінал 50 та 100 гривень)), рівно та з однаковим інтервалом між цифрами серія і номер банкноти, які в ультрафіолетових променях флуоресціюють зеленим (номінал 1 - 20 гривень 1992 року) та світло-червоним (номінал 1 (1994 рік), 50 та 100 гривень) світлом.
- МАГНІТНИЙ НОМЕР - надруковані методом високого друку чорною фарбою горизонтально в один рядок, рівно та з однаковим інтервалом між цифрами серія та номер банкноти, які мають магнітні властивості (номінал 1 (1994 рік), 50 та 100 гривень).
- ПРИХОВАНИЙ НОМІНАЛ - надрукований в центрі лицьового боку банкноти (крім номіналу 1 гривня 1994 року) невидимою фарбою номінал, який в ультрафіолетових променях флуоресціює зеленим світлом.
- ФЛУОРЕСЦЕНТНИЙ ДРУК - видимі елементи дизайну лицьового боку (1 гривня 1994 року та 100 гривень) і зворотного боку банкнот (1, 2, 5, 10, 20 гривень 1992 року, 50 та 100 гривень) та кодований малюнок (50 та 100 гривень), які в ультрафіолетових променях флуоресціюють жовтим, зеленим або жовто-зеленим світлом (в залежності від номіналу).
2. Розмінні монети
Розмінні монети Національного банку України номінальною вартістю 1, 2 та 5 копійок виготовлені з металу сріблястого кольору, вартістю 10, 25 та 50 копійок - з металу жовтого кольору.
2.1. Основні характеристики монет
1 копійка - діаметр 16,0 мм, товщина 1,2 мм, вага 1,5 г,
нержавіюча сталь;
2 копійки - діаметр 17,3 мм, товщина 1,2 мм, вага 0,64 г,
алюмінієвий сплав;
5 копійок - діаметр 24,0 мм, товщина 1,5 мм, вага 4,3 г,
нержавіюча сталь;
10 копійок - діаметр 16,3 мм, товщина 1,25 мм, вага 4,7 г, сплав
на основі міді;
25 копійок - діаметр 20,8 мм, товщина 1,35 мм, вага 2,9 г, сплав
на основі міді;
50 копійок - діаметр 23,0 мм, товщина 1,55 мм, вага 4,2 г, сплав
на основі міді.
На лицьовому боці (аверсі) монет у центрі знаходиться зображення малого державного Герба України, обрамленого орнаментом з обох боків з двох дубових листків і двох колосків. Від кожного колоска вертикально вгору виходять по три остюки. Над гербом зроблено напис "Україна", а під гербом - рік карбування монети.
На зворотному боці (реверсі) в центрі монети розміщене цифрове позначення номіналу, а під ним - відповідний напис "копійка", "копійки", "копійок", 50 копійок.
Верхній рівень літер назви номіналу - горизонтальний, а нижній має форму випуклої донизу дуги. Номінал обрамлений стилізованим вінком з листя та ягід.
За периметром лицьовий та зворотний боки монети обрамлені суцільним випуклим кантом.
Бокова поверхня монет (гурт) номіналом 1 та 2 копійки - гладка, а номіналу 5, 10, 25 і 50 копійок - рифлена.
Загальні правила визначення ознаки платіжності грошових білетів та розмінних монет Національного банку України
1. Грошові білети Національного банку України (далі за текстом - банкноти), щодо справжності яких не виникає жодних сумнівів, повинні прийматись для оплати та обміну організаціями будь-яких форм власноті без обмежень, навіть якщо на них є такі пошкодження:
1.1. У будь-якому місці банкноти є плями, написи, надриви, а також природно зношені, забруднені, але від яких залишилось не менше, ніж 3/4 їх початкового розміру та видимі номінал, літери серії та номер;
1.2. Порвані, надірвані і склеєні, якщо окремі частини банкноти безперечно належать тій же банкноті і на них збереглись серія та номер і якщо місце склеювання не заважає визначити справжність банкноти та номінал.
Банкноти з переліченими дефектами вважаються зношеними і повинні прийматись банками від організацій будь-яких форм власності та фізичних осіб і вилучатись банками з обігу.
2. Підприємства, установи, організації, товариства не повинні приймати, але банки повинні обмінювати такі банкноти, щодо справжності і номіналу яких не виникає сумнівів.
2.1 Банкноти із загальним водяним знаком, яких залишилось менше 3/4, але більше ніж половина:
- пошкоджені вогнем або водою, у яких відсутня захисна стрічка, але на яких видимі номінал, серія та номер;
- забруднені, пописані;
- склеєні із частин однієї банкноти;
- змінили свій попередній колір під дією вологи, хімікатів тощо.
2.2 Банкноти з фіксованим водяним знаком, які мають перелічені в п.2.1 пошкодження і на яких залишився фіксований водяний знак незалежно від розміру пошкодженої банкноти.
Ці банкноти є неплатіжними і банки повинні їх обмінювати на платіжні після підтвердження експертом або керівником кас їх справжності.
Банки повинні обмінювати пошкоджені або зношені банкноти на платіжні за умов:
- якщо не виникає сумніву у їх справжності;
- якщо видимий номінал;
- якщо відсутня частина банкноти не може бути прийнята для обміну.
3. Монети приймаються до платежу та обмінюються у разі, якщо немає жодного сумніву щодо іх справжності і якщо на них збережені зображення малого герба України - ТРИЗУБА та цифра, що вказує її вартість.

................
Перейти до повного тексту