1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
N 45-312/2016-4807 від 02.08.2002
Територіальні управління,
ОПЕРУ Національного банку
України,
Асоціація українських банків
Банки України
Про фінансовий стан та проблеми розвитку банків України у I півріччі 2002 року
Генеральний департамент банківського нагляду проаналізував діяльність українських банків за 6 місяців 2002 року і повідомляє наступне.
Протягом 2002 року в умовах економічного зростання, стабільності грошової одиниці України, зниження процентних ставок продовжували зберігатись тенденції щодо:
- зростання активів, капіталу і зобов'язань;
- розширення кредитування економіки, яке відбувалось вищими темпами, ніж зростали активи. При цьому випереджаючими темпами зростали довгострокові кредити, які збільшились на 22,9 %, тоді як кредитний портфель - на 17,3 %;
- зростання прибутку банків, який за півріччя склав 274,3 млн.грн. (за відповідний період минулого року - 168,2 млн.грн.);
- зміцнення довіри населення до банків, про що свідчить зростання вкладів населення на 28,6 %, тоді як за відповідний період минулого року - на 26,9 %.
Незважаючи на позитивні зміни в діяльності та фінансовому стані банків, актуальною залишається проблема підвищення фінансової стійкості, рентабельності діяльності, особливо для тих банків, які мають рентабельність нижчу, ніж в цілому по системі - 1,0 %.
Основними причинами низької рентабельності діяльності банків є нераціональна структура активів, в яких значну частку складають неприбуткові активи - проблемні кредити, основні засоби та нематеріальні активи, надмірна витратність зобов'язань, перш за все для банків IV групи, які мають значно вищу витратність зобов'язань (25,6 %), ніж в цілому по системі (20,1 %) і найнижчу рентабельність активів (0,5 %). В цілому за перше півріччя банківська система отримала прибуток на 62,9 % більше, ніж за відповідний період минулого року. У той же час 14 банків мали збитки, а 23 банки отримали зовсім незначний прибуток, що вимагає вжиття додаткових заходів щодо поліпшення їх фінансового стану.
Необхідною умовою стабільного функціонування і розвитку банків та їх позитивного впливу на розвиток економіки України є збалансоване зростання активів та покращення їх якості. Активи банків збільшились на 5511,5 млн. грн. або на 11,7 % (за відповідний період минулого року - на 15,1 %). Однак у 43 банків (27,9 % від кількості діючих банків) відбулось зменшення активів, а у 42 банків (27,9 %) темпи приросту активів були значно нижчі, ніж в цілому по системі (11,6 %).
Актуальною для банків залишається проблема підвищення рівня ліквідності та платоспроможності, особливо для банків IV групи, де частка високоліквідних активів у загальній сумі активів складає 12,3 % при мінімальному орієнтовному значенні 15,0 %.
Про наявність проблеми ліквідності у банків свідчить і збільшення зустрічних потоків залучення/розміщення міжбанківських кредитів (депозитів) з метою штучного підтримання ліквідності.
За I півріччя 2002 року в банках не відбулося помітного покращення якості кредитного портфеля і активів в цілому. Хоча частка проблемних кредитів зменшилася з 5,8 % до 5,6 %, абсолютна величина усіх видів проблемних кредитів збільшилася: прострочених кредитів - на 15,9 %, сумнівних - на 4,1 %, пролонгованих - на 23,7 %. Сумнівна дебіторська заборгованість за півроку збільшилася на 76,0 %.
Незважаючи на зростання випереджаючими темпами довгострокового кредитування, за строками надання структура кредитного портфеля не є достатньо прогресивною. Довгострокові кредити складають лише 18,6 % від наданих кредитів. Хоча обсяги довгострокових кредитів протягом першого півріччя 2002 року збільшилися, але банківські установи, як і раніше, кредитують позичальників в основному на короткі терміни. Крім того, значна частина кредитних коштів продовжує спрямовуватися у невиробничу сферу, в основному в торгівлю та посередництво у торгівлі. Такий розподіл кредитів не відповідає стратегічному завданню модернізації вітчизняної економіки.
Порівняно з початком 2002 року та відповідним періодом минулого року рівень формування резервів за активними операціями дещо підвищився. Сума сформованого резерву складає 88,5 % від розрахункової величини або 3538,7 млн. грн. (на початку року - 84,2 %, за відповідний період минулого року - 62,3 %). Однак, незважаючи на покращення ситуації, рівень формування резервів за активними операціями залишається недостатнім, особливо резерву на відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості (48,1 %), резерву на відшкодування можливих збитків від операцій з цінними паперами (60,8 %). Крім того, банки при визначенні розрахункової суми резервів не завжди об'єктивно класифікують кредити за ступенем ризику, внаслідок чого мають місце випадки, коли навіть повністю сформований резерв недостатній для покриття ризику.

................
Перейти до повного тексту