1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Генеральний департамент банківського нагляду
Л И С Т
N 43-312/4709 від 07.12.2001
Банкам України
Територіальним Управлінням
Національного банку України
Щодо виконання вимог капіталізації
Відповідно до вимог Розділу III Глави 6. Закону України "Про банки і банківську діяльність", Національний банк України веде контроль за дотриманням банками - юридичними особами розміру, достатності, адекватності та встановлених значень економічних нормативів капіталу.
Показник достатності капіталу банку має величезне значення, причому не лише для оцінки конкретного банку, але й для того, щоб можна було скласти уявлення про надійність усієї банківської системи. Національний банк України аналізує достатність капіталу також при необхідності реорганізації банку або запровадження структурних змін, при злитті банківських установ або відкриття нових філій. На сьогоднішній день достатній та якісний капітал допомагає комерційному банку виконувати ряд важливих функцій, а саме:
- забезпечує довіру до банків у суспільстві та впевненість у стабільності окремих банків та банківської системи взагалі;
- забезпечує необхідні обсяги банківських операцій різних типів;
- захищає від можливих збитків;
- дає можливість рівномірно розподіляти ризик банківської діяльності між усіма сторонами, залученими до неї (банки, клієнти, позичальники, інвестори);
- задовольняє попит на кредити в тій спільноті, яку обслуговує банк.
Тому, у процесі нагляду за банками та під час інспекторських перевірок Національний банк України оцінює адекватність капіталу не лише з точки зору дотримання ліцензійних вимог, залучення субординованого боргу та виконання обов'язкових економічних нормативів, а й з урахуванням бажання акціонерів вносити кошти у статутний капітал банків, з метою його покращення та мінімізації ризику його втрати.
Для надання вичерпної оцінки капіталу банку на сьогодні Національним банком України враховується багато факторів, як кількісних, так і якісних. Кількісною мірою достатності капіталу, як правило, є коефіцієнти. До якісних факторів, крім усього іншого, належать стан ліквідності банку, якість його керівництва, якість активів та прибутковість.

................
Перейти до повного тексту