- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент пруденційного нагляду
N 43-112/2592 від 28.09.99
м.Київ
Комерційним банкам
Національний банк України повідомляє, що у зв'язку з тим, що існуючий рівень капіталізації більшості українських комерційних банків не відповідає тій ролі, що відводиться банкам у країнах з ринковою економікою, а наявність на ринку банків з малим рівнем капіталізації несе в собі потенційний ризик системної кризи для усієї банківської системи, було розроблено проект "Український Банківський Союз" і прийнято рішення про створення Робочої групи для опрацювання питань створення "Українського Банківського Союзу".
Пропонуємо розглянути проект "Український Банківський Союз".
Пропозиції та зауваження, а також заявки на вступ до цього об'єднання необхідно направляти до управління методології та координації банківського нагляду та співробітництва з міжнародними світовими установами Департаменту пруденційного нагляду за такою електронною адресою: NADZ@U0H2.
Заступник Голови Правління О.І.Кірєєв
Додаток 1
Проект "Український Банківський Союз"
Мета проекту - створення на основі об'єднання невеликих банків, яким загрожує позбавлення окремих пунктів банківської ліцензії у високоліквідну кредитно-фінансову установу із значним рівнем капіталізації, яка забезпечуватиме надання максимального спектру високоякісних банківських послуг існуючим та потенційним клієнтам та гарантуватиме збереження їх коштів.
Доцільність та передумови реалізації проекту
Існуючий рівень капіталізації українських комерційних банків (за винятком незначної кількості крупних кредитно-фінансових установ) не відповідає тій ролі, що відводиться банкам у країнах з ринковою економікою. Більш того наявність на ринку банків з малим рівнем капіталізації несе в собі потенційний ризик системної кризи для усієї банківської системи.
Останнім часом ця ситуація ще більше загострилась у зв'язку із значним падінням курсу гривні до вільноконвертованих валют. Станом на початок травня 1999 року більш ніж 50 комерційних банків мали рівень капіталу недостатній (згідно з мінімальними вимогами НБУ) для виконання раніше наданих їм повноважень на виконання окремих видів операцій, що потребують ліцензування. При цьому сукупний капітал цих банків складає майже 470 млн.грн., а загальні активи - до 1 млрд.грн.
Слід зауважити, що деякі з цих банків своєчасно вжили заходів щодо виправлення становища, і є впевненість в тому, що ці заходи будуть реалізовані. Однак у переважної більшості малих банків наявних джерел витримати "гонку за капіталом" немає, оскільки їх власний прибуток дуже незначний, а можливість проведення додаткової емісії нереальна за умови слабкого фінансового стану потенційних внутрішніх інвесторів та загальної відсутності інтересу з боку зовнішніх інвесторів.
За самими оптимістичними оцінками для майже 20 діючих банків найближчим часом будуть переглянуті їх банківські ліцензії і вилучені деякі з тепер дозволених операцій. Між тим, за усіма цими банками стоїть значна кількість клієнтів, які у разі неспроможності банку надавати відповідні послуги, вимушені будуть піти з банку. Оскільки це, як правило, найбільш крупні клієнти банку, то банк неминуче втратить ресурсну базу і швидко стане неплатоспроможним, що призведе до відповідних фінансових втрат серед його кредиторів, в тому числі - й інших банків. Ця ситуація може швидко вийти з-під контролю і призвести до системної банківської кризи.
Таким чином, існуючу проблему можна сформулювати наступним чином: "Як уникнути системної банківської кризи в результаті вилучення деяких пунктів банківської ліцензії?"; "Як гарантовано забезпечити підвищення капіталізації малих та середніх банків без ризику їх закриття?".
Відповіддю на це може стати запропонований проект створення на базі об'єднання існуючих малих банків крупної за розмірами капіталу та активів кредитно-фінансової установи - Об'єднання комерційних банків "Український Банківський Союз" (робоча назва - УБС).
Оцінка ефективності проекту
Якщо розглядати банки, що найближчим часом неминуче втратять частину своїх ліцензій, як потенційних членів УБС, то їх сукупний капітал сьогодні складає понад 85 млн.грн. (і якщо об'єднання відбудеться, то це буде сьомий за розміром капіталу банк України). Сумарні активи цих банків складають понад 300 млн.грн. Кількість корпоративних клієнтів - щонайменше 5 тис. підприємств. Сукупна мережа покриває більшість регіонів України.
Економічна доцільність проекту базується на тому, що більшість з банків-потенційних членів УБС не є збитковими, а деякі з них у 1998 році мали навіть непогані прибутки. Поєднавши потенціал цих банків, їх загальна економічна ефективність повинна зрости за рахунок наступних факторів:
- буде створена нова високоліквідна та надійна кредитно-фінансова установа з підвищеним рівнем капіталізації;
- консолідоване забезпечення виконання резервних та нормативних вимог НБУ;
- висока маневровість власними кредитними ресурсами у межах системи, та нові можливості зовнішнього залучення коштів (чого зараз позбавлені малі банки);
- більш надійний захист інтересів кредиторів і вкладників, що дасть можливість додатково залучити фінансові ресурси;
- підвищиться загальна спроможність кредитування, що критично важливо для крупних підприємств та великих проектів;
- впровадиться уніфікована система контролю за фінансовими та кредитними ризиками та централізована система розподілу ресурсів і надання кредитів;
- підвищиться загальний рівень та якість банківських послуг з одночасним зниженням їх собівартості;
- знизиться рівень загальних витрат за рахунок централізації виконання ряду операцій та послуг;
- можливість надання максимально широкого спектру послуг для клієнтів усіх банків-учасників УБС (як альтернатива існуючій перспективі їх скорочення відносно теперішнього обмеженого переліку послуг, що надаються цими банками).
Вищенаведений перелік основних переваг проекту, що забезпечують його економічну ефективність, не є вичерпним і може бути доповненим в процесі детальної розробки проекту.
................Перейти до повного тексту