1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент готівково-грошового обігу
N 11-311/507-2607 від 25.04.2001
Операційному і територіальним
управлінням НБУ,
Центральному сховищу,
АКАПБ "Україна",
Промінвестбанку,
Ощадному банку України,
Укрексімбанку,
Асоціації українських банків,
комерційним банкам України
Про введення в обіг ювілейної монети "Острозька академія"
Національний банк України, продовжуючи серію "Духовні скарби України", ввів у обіг 28 квітня 2001 р. ювілейну монету "Острозька академія" номіналом 5 гривень, присвячену першій українській школі вищого рівня - Острозькій академії, заснованій В.К.Острозьким у 1576 р. У цій школі викладалися слов'янська, грецька, латинська мови і, так звані, вільні науки (граматика, арифметика, риторика, логіка тощо). Першим її ректором був письменник Г.Д.Смотрицький, а вихованцями - відомий вчений і письменник М.Смотрицький, гетьман Петро Сагайдачний та інші. Острозька академія тісно пов'язана з друкарнею, в якій друкувалися твори наставників школи, а 1581 року Іван Федоров надрукував Острозьку біблію.
Монету виготовлено з нейзильберу, якість - звичайна, вага - 16,54 г, діаметр - 35,0 мм, тираж - 30000 штук. Гурт монети - рифлений.
На лицьовому боці монети (аверсі) у верхній її частині розміщено малий Державний Герб України, а внизу зображення: праворуч друкарські атрибути: дошка, друкарський верстат, різець; ліворуч - сувій з печаткою, чорнильниця, а також написи в чотири рядки: УКРАЇНА, 5, ГРИВЕНЬ, 2001 і логотип Монетного двору Національного банку України.
На зворотному боці монети (реверсі): у центрі композиції розміщено зображення - викладача та учнів, на другому плані праворуч - Круглої вежі та контурів церкви. Загальне тло, що поєднує зображення, - це перша сторінка острозького букваря, надрукованого в друкарні Івана Федорова, ліворуч розміщено герб князя Василя Костянтина Острозького та напис півколом: ОСТРОЗЬКА АКАДЕМІЯ, внизу - дата її заснування - 1576.
Художники - Святослав Іваненко, Сергій Бєляєв. Скульптор - Святослав Іваненко.
Ювілейна монета номіналом 5 гривень є дійсним платіжним засобом України і обов'язкова до приймання без будь-яких обмежень за її номінальною вартістю до всіх видів платежів, а також для зарахування на розрахункові рахунки, вклади, акредитиви та для переказів.
Заступник Голови Я.Ф.Солтис
Перейти до повного тексту